Bezpečnostní hák Trapac® je určen pro různé rozteče krokví

I oblast bezpečnosti na střechách se vyvíjí. Novým mezníkem mezi bezpečnostními háky je univerzální střešní hák Trapac® od HPI-CZ. Jeho výhodou je především variabilita umístění, díky které se hodí pro všechny tvary střešních tašek. Montuje se totiž na speciální montážní kovový profil, který je součástí balení a po kterém lze hák dle potřeby posunovat. Prvek se poté pevně ukotví do místa, které nejlépe vyhovuje tvaru krytiny. Kromě novinky nabízí HPI-CZ, jeden z největších dodavatelů montážního příslušenství pro všechny druhy střešních krytin a kompletního sortimentu pro zateplování budov, ucelený systém kvalitních bezpečnostních prvků pro širokou škálu střešních krytin. Více na www.hpi.cz.

Prvky pro bezpečný pohyb na střeše a zajištění proti pádu jsou významnou skupinou střešního příslušenství, i když bohužel často z „úsporných“ důvodů opomíjenou. I zákon přitom stanovuje, že bezpečný pohyb po střeše nestačí zajistit jen v průběhu stavby, ale jsou nutná taková trvalá opatření, která umožní i bezpečnou následnou údržbu střechy. Umístění bezpečnostních prvků na střeše navíc pozitivně ovlivní kvalitu a pravidelnost údržby střechy.

Využití bezpečnostních střešních háků patří mezi nejbezpečnější a zároveň finančně dostupné způsoby zajištění na střechách. Háky se instalují převážně v blízkosti střešních oken, štítů, u okapů, nebo u hřebenů střech. Využívají se jako kotevní body v kombinaci se zachycovacím postrojem na laně, ale lze je využít také pro připevnění střešních žebříků. Údržba těchto prvků by měla zahrnovat kontrolu autorizovanou osobou každých 12 měsíců.

 

Aktuální novinkou je univerzální bezpečnostní hák Trapac®

Novým mezníkem ve vývoji bezpečnostních háků je univerzální bezpečnostní hák pro různé rozteče krokví. HPI-CZ jej nabízí pod označením Bezpečnostní hák Trapac®. Balení obsahuje lištu z pozinkovaného ocelového plechu, která se montuje mezi dvě krokve, kotevní materiál a samotný hák, jenž se upevňuje až na přiložený montážní profil. Výhodou tohoto pokrokového řešení je možnost posunovat a pevně ukotvit bezpečnostní hák přesně do místa vyhovujícího tvaru krytiny. Bezpečnostní hák Trapac® je určen pro různé typy skládaných střešních krytin, jak plochých, tak s vlnou. Univerzální bezpečnostní hák Trapac® splňuje požadavky normy ČSN EN 355 Osobní ochranné prostředky proti pádům z výšky – Tlumiče pádu. Více o novince na www.hpi.cz, případně www.hpishop.cz.

Za střešní hák je možné také uchytit střešní žebřík, určený pro bezpečné zajištění dočasného pohybu na střeše. Ocelový střešní žebřík ze sortimentu HPI-CZ s integrovanou pryžovou podpěrou je navržen tak, aby postranice ideálně zapadly do vln střešní krytiny a jednotlivé příčky přitom zůstaly vystouplé, což zajistí pohodlný a bezpečný výstup po žebříku. Více na www.hpi.cz.

Novinky v pochůzných systémech

Pohyb po střeše usnadňuje i pochůzný systém, jehož součástí mohou být stoupací plošiny, lávky nebo nášlapy na tašky. Díky těmto prvkům lze snadno, a hlavně bezpečněji provádět údržbu střechy. Bez vrtání do krytiny lze cestu po střeše vytvořit pomocí nového univerzálního nášlapu Trapac®, rovněž ze sortimentu HPI-CZ, který stačí jen za tašku „zaháknout“. Tato střešní stupačka pro jednu nohu velmi dobře poslouží u menších střech nebo jak o doplňkové opatření, například ke stoupacím plošinám. Sklon roštu lze upravit dle sklonu střechy, otvor v nášlapu je opatřen madlem pro přidržení, a tedy ještě pohodlnější a bezpečnější pohyb po střeše. Univerzální nášlap je určen pro pálené i betonové tašky, jejichž vlnám se rozměrově přizpůsobí. Více na www.hpi.cz.

Kvalitní prvky nepoškodí krytinu

Stoupací plošiny se montují nejčastěji do blízkosti komína, kde usnadňují jeho čištění. Stoupací plošinu tvoří stoupací rošt a dále držáky roštu, které jsou vodorovně připevněné do držáků stoupací plošiny. Držáky stoupací plošiny se dle typu upevňují za přídavnou střešní lať nebo na stěnu či bok komína. Sada ROBUST z nabídky HPI-CZ zahrnuje kompletní stoupací plošinu z kvalitní pozinkované oceli. Hustě rozmístěné otvory v povrchu roštu mají protiskluzovou funkci a současně eliminují shromažďování vody a sněhu. Držáky stoupací plošiny jsou v místech styku s krytinou opatřeny odolnými pryžovými podložkami, které brání jejímu mechanickému poškození. Více na www.hpi.cz.

Zejména u větších objektů se na střechy umisťují i kominické lávky se zábradlím. Ty najdete v sortimentu HPI-CZ v pěti barevných odstínech (červená, hnědá, antracit, černá, červenohnědá) jak ve variantě rovné, tak ve variantě boční. Kombinací kominických lávek rovných a bočních, případně i stoupacích plošin, lze zejména na rozsáhlých střešních komplexech vytvořit bezpečný pochůzný systém umožňující kvalitní a bezpečnou pravidelnou údržbu. Více na www.hpi.cz.

 

Stavební příslušenství mohou stálí obchodní partneři společnosti HPI-CZ objednat prostřednictvím objednávkového systému HPI-CZ. Kromě toho lze zboží objednávat také z e-katalogu umístěného na www.hpi.cz, případně na www.hpishop.cz, kde jsou uvedeny i podrobnosti o sortimentu.

Leave a Comment