Spotřebiče a elektronika

5 tipů, jak správně zvolit ohřívač vody

Teplá voda patří k základním standardům, bez kterých si život neumíme představit a do kterých tak každá domácnost musí investovat část svých finančních prostředků. Pokud se rozhodnete pro koupi nového ohřívače vody, předem pečlivě promyslete, jaký typ bude nejlépe vyhovovat potřebám celé rodiny, abyste své peníze vynaložili co nejefektivněji. Při výběru je potřeba zohlednit mnoho kritérií – zdroj energie, energetickou třídu, typ, tvar či objem daného zařízení atd. Jak postupovat vám poradí společnost Družstevní závody Dražice, největší český výrobce ohřívačů vody a držitel prestižního ocenění Czech Business Superbrands 2017.

  1. Výběr vhodného místa je základ

Volba ohřívače vody podle tvaru a možnosti umístění se odvíjí od velikosti a celkového řešení prostoru, kam plánujete bojler umístit. Instalujte ho co nejblíže k místu odběru (do 2 metrů) v zateplené části domu, aby zbytečně nenarůstaly tepelné ztráty způsobené ochlazováním vody v rozvodech. Podle zvoleného prostoru pak můžete vybrat vhodný tvar – závěsný nebo stacionární, svislý či vodorovný, hranatý nebo oblý. Vodorovný bojler se využívá do prostor s nedostatkem místa a není tak efektivní jako svislý, v němž dochází k mísení teplé a studené vody na menší ploše. Dobrým příkladem jsou dražické ohřívače vody, které se vyrábí ve všech tvarech a před průnikem vody je chrání vysoké elektrické krytí.

Zleva doprava: Elektrické závěsné ohřívače vody – vodorovný OKCEV 125 a svislý OKCE 125 (DZD)

  1. Výši spotřeby vody v domácnosti nesmíte podcenit

Objem ohřívače vody je přímo závislý na velikosti vaší domácnosti a její spotřebě teplé vody. Jakmile zvolíte příliš velký objem bojleru, nepřiměřeně vám narostou náklady, pokud koupíte malý, budete neustále zápolit s nedostatkem teplé vody. Správnou velikost proto opravdu pečlivě zvažte. Rodina s jedním dítětem by měla počítat s minimální denní spotřebou 200 litrů teplé vody, pokud se rozroste o dalšího člena, je to již 250 litrů. Dosáhnout ale může i 500 litrů. Nejlepší je proto vycházet ze skutečných nároků třeba podle odečtů vodoměru či fakturace. Pokud chcete uspořit, nastavte si také co nejvýhodnější energetický tarif.

  1. Vhodný typ vyberte podle účelu využití a zdroje energie

Mezi další kritérium výběru ohřívače vody patří jeho typ. Pořídit si tak můžete bojlery, které jsou napojené na různé zdroje energie (elektrické, plynové, kombinované, pro solární systémy) nebo bojlery průtokové a zásobníkové, jež se dále dělí na tlakové a beztlakové.

Tlakový slouží k centrálnímu ohřevu vody a následnému rozvodu do všech odběrných míst v domácnosti, beztlakový mívá menší objem (5 – 15 l) a je určený pouze pro lokální ohřev a odběr vody z jednoho místa. Pokud vlastníte pětilitrový zásobník, který má nastavenou teplotu vody na 65 0C, připraví vám 10 litrů vody s teplotou 40 0C, což je dostačující např. na umytí rukou.

Elektrický závěsný průtokový ohřívač vody PTO 0733 (DZD)

„Průtokový ohřívač vody ohřívá vodu průběžně, nikoli do zásoby. Využijete ho tak spíše na místech s menším odběrem, kde se neočekává příliš vysoká spotřeba – jako jsou chaty, chalupy, dílny apod., nebo na místech vzdálených více než 3 metry od hlavního bojleru. Obdobně jako malý beztlakový bojler. Součástí obou typů jsou beztlakové baterie, které vpouštějí do přístroje jen potřebné množství vody,“ dodává Lukáš Formánek, technický ředitel Družstevních závodů Dražice.

Elektrický závěsný beztlakový ohřívač vody BTO 5/10 UP (DZD)

  1. Nezapomeňte na energetický štítek

Moderní ohřívač vody by měl být hospodárný, proto se zajímejte o jeho energetickou náročnost. S tou souvisí opatření Evropské unie tzv. ekodesign, které vstoupilo v platnost v roce 2015. Dané nařízení ukládá výrobcům povinnost označovat spotřebiče pro vytápění a ohřev vody energetickými štítky, ve kterých se dočtete hodnotu roční energetické spotřeby, hladinu akustického výkonu či třídu energetické účinnosti. Zatím poslední aktualizace tohoto nařízení vejde v platnost v září 2017, kdy se kvůli zavedení ještě přísnějších parametrů přestanou vyrábět spotřebiče v energetických třídách D a E. DZ Dražice však reagují s předstihem i na další zpřísňující energetická a ekologická kritéria Evropské unie a přání svých zákazníků a pravidelně přináší nová řešení.

„Dlouhou životnost a nízké tepelné ztráty i provozní náklady ohřívače vody zajišťuje především kvalitní polyuretanová izolace. I u ní však dochází k průběžnému vývoji, který reaguje na potřeby trhu. Dražické bojlery se proto od dubna 2017 začnou vyrábět s inovovanou polyuretanovou pěnou ThermoGen2 s tloušťkou minimálně 42 mm a ještě lepší tvarovou stálostí, která bude sloužit jako velmi odolná izolace mezi jejich nádobou a pláštěm. Již nyní však některé z nich dosahují na českém trhu nadstandardní energetické třídy B. Jedná se o 3. generaci inteligentních ohřívačů vody OKHE SMART s několika zajímavými vylepšeními, mezi něž patří ovládání pomocí chytrého telefonu či funkce Antilegionella,“ komentuje Lukáš Formánek.

Elektrický závěsný ohřívač vody OKHE SMART 3. generace (DZD)

  1. Pamatujte i na snadnou údržbu a kvalitní servis

Existuje však řada dalších kritérií, kterých byste si měli při koupi ohřívače vody všímat, abyste předešli budoucím problémům. Nezapomeňte se zajímat o jeho životnost, přídavné funkce, možnost snadné instalace a údržby či dostupnost servisu. Pokud si správně vyberete a zvolíte kvalitní výrobek, bude vám takový bojler mnoho let spolehlivě sloužit.

Leave a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..