Jak udržet vaši dřevěnou podlahu v kondici?

Dřevo je materiál, se kterým získá domov tu pravou atmosféru. O tom není pochyb. Pokud se rozhodnete pro podlahu ze dřeva, je třeba říci, že musíte podlaze věnovat určitou péči, abyste i po letech zůstali s jejím vzhledem spokojení. Máme pro vás několik tipů, jak na to.

Dřevěné podlahy si podvědomě často spojujeme se staršími stavbami, stále oblíbenější však jsou také u novostaveb a moderních domácností. Přírodní vzhled a motivy přírody se stále více vracejí do našich domovů. Řekněme si tedy, jak o dřevěnou podlahu pečovat.

shutterstock_117017119

Jaké klima si žádá dřevěná podlaha?
Je jasné, že svůj život jí nepřizpůsobíte, ale řekněme si alespoň, jaké podmínky by pro vaši dřevěnou podlahu byly tak ideální, že by mohla vydržet krásná co nejdéle. Tedy: pro udržení původních vlastností dřeva je vhodná teplota v interiéru okolo 20 stupňů Celsia a relativní vlhkost v místnosti by neměla přesáhnout 60 %.

Prodlužte vaší podlaze život
Fošny a palubky z měkkého dřeva však mají omezenou životnost. Pro prodloužení životnosti u dřevěných podlah jsou často používány oleje, laky a další prostředky, které mají zajistit dřevu jeho původní vzhled po dlouhou dobu. Použití olejového nátěru si však dvakrát rozmyslete! Pokud jednou ošetříte podlahu voskem nebo olejem, jiný nátěr již bohužel nebude možné použít. Ideálním řešením je konzultovat použití s odborníkem a s přihlédnutím ke konkrétnímu typu dřeva.

Skvrny na podlaze odstraňte co nejdříve
Není skvrna jako skvrna, pokud se jedná o skvrnu starší, budete mít trochu více práce, na druhé straně… máte rádi patinu? I taková skvrna na podlaze nemusí být na škodu (pokud se samozřejmě nejedná o jídlo a špínu, která samozřejmě požadavky na žádanou patinu nesplňuje…).

Opatrně s mokrým hadrem!
S vodou to u dřevěných podlah nepřehánějte! Mop nebo hadr vždy jen jemně navlhčete a před vytíráním dostatečně vyždímejte. Následkem nadměrné vlhkosti se může povrch začít nepříjemně zvedat, kroutit nebo ohýbat. Pro běžné vytírání je vhodný například prostředek Diava Flower, která vaši podlahu nejen zbaví nečistot, ale také příjemně provoní váš byt.

1 Comment

    Leave a Comment