La Komoda je ta správná inspirativní brána

CO JE LA KOMODA?

Vítejte v našem obchodě, který přináší do bydlení, ale třeba i do kanceláře, rodinného hotelu nebo kavárny krásu a půvab s exotickou duši z jihovýchodní Asie, staré Číny a Tibetu. Nabízíme jedinečné kusy nábytku a bytové doplňky, které svou originalitou a řemeslným zpracováním upoutají, oslní, okouzlí a nenechají svého obdivovatele na pokoji, dokud alespoň něco nebude mít. Tím to však nekončí, naopak, začíná…Každý kus z naší prodejny totiž dál přenáší to, co se v něm skrývá. Je v něm exotika země původu, lidí, kteří jej vyráběli, kultury ve které vznikal a přebýval a velmi často se v něm skrývá i kus historie daného regionu. Není to jen nějaký kus dřeva, byl někým vyroben s láskou a péčí, aby vydržel po generace, plnil svou funkci a dělal svým majitelům radost. A to na každého pozitivně působí.

nabytek-lakomoda

CO NÁBYTEK V LA KOMODĚ DÁL CHARAKTERIZUJE?

– Kvalitní a originální kusy. V Asii máme svůj tým, který zajímavé kusy vybírá. – Velmi často jsou naše produkty nejen cestou do některé ze zemí jihovýchodní Asie, ale i cestou v čase. Ne zřídka jsou 100, 120 nebo 140 let staré. Jsou to tedy exotické starožitnosti.

– Za každým výrobkem je podepsán konkrétní řemeslník.

– Na každém výrobku je vidět poctivost a umění svého tvůrce.

– To cennější je každý nábytek, protože má svůj příběh.

– Zajímavostí je také samotné dřevo, ze kterého jsou naše starožitnosti vyrobené. Jde o velmi kvalitní a pevné jilmové dřevo. Je dobře ohebné, ale těžko se štípe. Proto je jilmové dřevo tolik oblíbené truhláři pro svou dlouhověkost, trvanlivost a odolnost. Vždyť na jilmovém dřevě jsou postaveny samotné Benátky.

– Nábytek je odolný, bytelný, ale jelikož není těžký, dobře se s ním manipuluje.

Nábytek v La Komodě má duši. Ta duše obohatí nejen interiér svého nového působiště, ale i jeho vlastník

KDO JE VZOREM PRO LA KOMODU?

Jim Thompson. Američan, syn textilního výrobce, ale také sám architekt a frontový voják, který se po druhé světové válce usadil v Thajsku. Zamiloval si tuto část Asie a začal zde podnikat. Pomohl chudé zemi, vybudoval zde své impérium, znovuobjevil thajské ručně tkané hedvábí. Získal obří zakázku, vyrobit kostýmy pro film Král a já s Yullem Brynnerem, který hrál skutečného siamského vládce Mongkuta, který inspirován anglickou učitelkou svých dětí dovedl zemi k rozsáhlým politickým změnám.

Thompson se stal postupně v zemi legendou. Z hedvábí, které se vyrábělo jen na venkově, se stala světová komodita. Byla to zásluha jeho impéria. Celému jeho příběhu dodává zajímavosti i různé konspirační teorie a tajemství, ale také skutečnost, že beze stopy zmizel v Malajsii.

Thompson má v Thajsku muzeum, které je zajímavým a inspirativním unikátem. Najdete v něm skvosty od nábytku, látek přes sklo až po nádobí.

Často své návštěvníky doslova uchvátí a hluboko a nadlouho je ovlivní.

Tak bychom si přáli na všechny působit i my, kdo se v s La Komodou setká.

A JAKÉ ZAJÍMAVÉ KUSY NÁBYTKU TU MÁME? PODÍVEJME SE ALESPOŇ NA ČÁST Z NICH:

Hnědý kabinet

Dřevěná vyřezávaná skříň, která pochází z čínské provincie Če-ťiang (Zhe-Jiang). Na této provincii je zajímavé, že se nachází na pobřeží Východočínského moře, na místě s největším počtem ostrovů v Číně (více než 3000 malých ostrovů). Provincie je známá jako „země ryb a rýže“ a také jako největší výrobce hedvábí v Číně. Skříň byla vyřezána za dynastie Čching (1644 – 1911) za vlády císaře Kuang-sü. Stáří kabinetu se odhaduje na 120 let (výroba kolem roku 1895). Je zpracován velmi kvalitně řemeslnickou zručností čínských řezbářů 19. století.

Hnedy-kabinet

Tibetská knihovna

Knihovna byla součástí tibetského chrámu. Sloužila k ukládání svatých knih jako například Tripitaka (souhrnný název pro buddhistické kanonické texty). Vzhledem k tomu, že se těchto knihoven zachovalo jen velmi malé množství, je tento kus považován za velmi ceněný starožitný sběratelský předmět. Stáří knihovny se odhaduje na 140 let (výroba kolem roku 1875).

tibetska-knihovna

Červená zdobná skříň

Červená dřevěná skříň pochází z čínské provincie Fu-ťien. Byla vyřezána za dynastie Čching (1644 – 1911) za vlády císaře Kuang-sü. Skládá se ze dvou kusů. Ty jsou k sobě spojeny dohromady pomocí tradiční technologie bez jakéhokoli hřebu. Její design představuje typickou charakteristiku čínského starožitného umění. Je zde krásně vidět umění řezby i malby čínských mistrů 19. století. Stáří kabinetu se odhaduje na 140 let (výroba kolem roku 1875).

cervena-zdobna-skrin

A KDO JE ZA LA KOMODOU?

Já, Lucie Novotná. Jsem tváří, rukami i mozkem celé La Komody. Ale nejsem sama, se mnou je můj tým, částečně zde, ale i v jihovýchodní Asii. Bez nich bych já jako La Komoda nemohla být. A už vůbec by La Komoda nebyla bez spousty inspirativních kusů nábytku a bytových doplňků z krásné části naší zeměkoule. Ale vedle mého týmu jste tu i vy 🙂 Vítejte v La Komodě. Věřím, že vám tu bude příjemně, inspirativně, hezky…

La Komoda

Myslbekova 683/15, Praha 6
(blízko Černínského paláce)

Tel.: 606 140 950

lucie.novotna@lakomoda.cz

www.lakomoda.cz

Leave a Comment