Finance a pojištění

Neriskujte, nechte vosí hnízdo odborně zlikvidovat asistenční společnost

Typické bzučení hmyzu patří k létu, pokud však vosy či sršně postaví své hnízdo v blízkosti vašeho domova, či přímo ve vašem domě, je třeba být opatrný. Bodnutí tímto hmyzem je nejen bolestivé, ale podle zdravotníků může u citlivých osob vyvolat alergickou reakci s fatálními následky. Odstranění zejména větších sršních a vosích hnízd, tzv. desinsekci, je vhodné nechat na odbornících, kteří jsou na takový zásah vybaveni. Vloni členové České asociace asistenčních společností (ČAAS) vyřešili téměř 300 případů odborné likvidace hmyzu. Tuto asistenční službu mohou využívat lidé se sjednaným majetkovým pojištěním.

V teplém letním počasí se daří vosám a dalšímu hmyzu, který se může rychle přemnožit. Jejich hnízda pak najdeme na půdách domů, kolem oken, na balkonech, na špatně přístupných místech ve škvírách, ale také v zemi na zahradách, kde můžou podrážděné vosy zaútočit například na bosé dítě v trávě. Chataře a chalupáře pak často překvapí nová hnízda poté, co přijedou trávit volno ve svém letním „sídle“. Výjimkou nejsou ani případy, kdy se hladové vosy usídlily přímo v bytech. Odborníci varují, že se v nejbližších letech do České republiky dostane nový, velmi agresivní druh hmyzu, sršeň asijský.

Likvidaci nechte na profíky

I sebemenší vosí či sršní hnízdo v blízkosti vašeho domova je kvůli bezpečnosti vás i vašich dětí zapotřebí včas odstranit. Odborníci však varují před tím, aby se do likvidace větších a špatně přístupných hnízd pouštěli lidé sami. Pokud se vosy nebo sršni cítí ohroženi, mohou zaútočit a jejich bodnutí může člověku způsobit vážné zdravotní komplikace. Hubení vosích kolonií je přitom zahrnuté v asistenčních službách v rámci pojištění majetku. „Průměrný zásah spojený s odbornou likvidací hnízda vyjde asistenční společnost na 2500 až 4500 korun,“ upřesňuje Vladimír Fuchs, vice-prezident ČAAS a generální ředitel asistenční společnosti Europ Assistance. „Zásahy standardně zajišťují naši externí partneři, tedy profesionální společnosti specializované na dezinsekci. Existují však velmi komplikované případy, kde je hnízdo nedostupné nebo může být ohrožen život, pak doporučujeme klientům obrátit se na hasiče,“ říká Marek Jaroš, člen prezidia ČAAS a generální ředitel asistenční společnosti Global Assistance.

Za minulý rok řešily členské asistenční společnosti ČAAS celkem téměř 300 zásahů. Hasiči nejčastěji likvidují vosy „zabydlené“ ve veřejných budovách, například školách nebo sportovištích, veřejných prostranstvích, jako jsou například autobusové zastávky, kde je riziko ohrožení širší populace. Ani asistenční společnosti však v praxi nemají nouzi o extrémní případy. „V loňském roce jsme měli nahlášený případ, kdy v rodinném domě našla klientka celkem 30 vosích a sršních hnízd. Zásah byl klientce obratem zajištěn a vše bylo bezpečně vyřešeno v rámci majetkového pojištění,“ vzpomíná jeden z výjimečných případů Zbigniew Macura, provozní ředitel Allianz Partners pro severní a východní Evropu.

Co dělat, když v okolí svého domu/bytu najdete hnízdo vos či sršňů:

  1. Na výskyt hnízda vás upozorní zvýšený výskyt a aktivita tohoto hmyzu.
  2. V případech velkých a obtížně přístupných hnízd zajistěte jeho bezpečnou likvidaci odborníky.
  3. Asistenční pomoc si přivoláte na čísle uvedeném ve své pojistné smlouvě.
  4. Nepodceňujte riziko bodnutí – u alergického člověka může jed způsobit až život ohrožující reakci. Jak poznat alergickou reakci: kopřivka, otok kůže nebo sliznic, event. průjem, zvracení, rýma i dušnost.  Věnujte zvýšenou pozornost bodnutím do oblasti krku či hlavy, jde zejména o rty a dutinu ústní, kde může rychle se rozvíjející otok způsobit vážné dýchací obtíže. Problémy pak mohou vyvrcholit anafylaktickým šokem, který přímo ohrožuje život, v těchto případech je nutné okamžitě přivolat lékařskou pomoc na čísle 155.
  5. Jak postupovat při bodnutí včelou: po bodnutí včelou zůstane v kůži zabodnuté žihadlo s jedovým váčkem. Žihadlo nejlépe opatrně odstraníte pinzetou, vyhněte se jedovému váčku, protože se tím zhoršila reakce. Poraněnou pokožku následně chlaďte a ošetřete mastí či gelem zmírňujícím otok, v případě nutnosti můžete použít i celkově působící antihistaminikum, popř. se poraďte v lékárně.
  6. Myslete na prevenci bodnutí – na zahradě nechoďte bosi, odstraňujte spadané a shnilé ovoce, které hmyz láká. Na terasách či balkonech, kde pobýváte nejvíce, používejte lapače hmyzu, účinné jsou také aromatické rostliny (máta, bazalka…). Jídlo a nápoje zakrývejte, jejich vůně hmyz přitahuje.
  7. Opatrné chování – vosy, včely nebo sršně divoce neodhánějte, tento pohyb je může podráždit a vyprovokovat k bodnutí.

Česká asociace asistenčních společností (ČAAS) je organizací zastupující nejvýznamnější asistenční společnosti působící v ČR. Mezi členy ČAAS patří Europ Assistance, Global Assistance, Allianz Partners a Euro-Center Prague. Nejčastěji využívanými jsou asistenční služby pro motoristy, asistenční zdravotní služby pro cestovní pojištění, domácí technické asistence pro obytné domy a byty, a právní asistence. Více informací najdete na www.caas.cz.

1 Shares

Leave a Comment

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..