Při výběru střešní krytiny nespěchejte, je na celý život

Mít „vlastní střechu nad hlavou“ je touhou snad každé lidské bytosti. Bytelná střecha chrání naše obydlí jako štít a zároveň ho zdobí jako koruna. Ale jakou nejvhodnější střechu zvolit, aby dlouho vydržela, dům ozdobila a ještě nás nepřipravila o všechny úspory?

Stačí se jen rozhlédnout kolem sebe a na první pohled je jasné, že střecha rodinného domu může mít velmi rozmanité tvary a konstrukce. Je významným architektonickým prvkem každého domu, měla by se hodit k typu domu i k okolním stavbám. Při výběru střešní krytiny musíme brát právě na tyto parametry zvláštní zřetel. V dnešní době je na trhu obrovské množství materiálových i tvarových variant střešních krytin. Vybírat lze z pestré nabídky pálených či betonových tašek, zvolit můžeme i břidlici, eternit, plechové, asfaltové či plastové střešní krytiny, nebo dokonce alternativu v podobě šindele. Ale ne všechno k sobě pasuje. Třeba plechová střecha na roubence se příliš vyjímat nebude, a pro historické objekty se s oblibou používá tzv. bobrovka.

Cena není všechno, kvalita vítězí

Nejběžnější klasikou je tašková krytina. Pro tradiční skládanou střechu z tašek tak připadá v úvahu tradiční pálená varianta, nebo její betonová příbuzná. Jejich vlastnosti se částečně podobají. Mají dlouhou životnost, vyžadují pevnou kvalitní konstrukci krovu a jsou cenově dostupné. Krytiny z přírodních materiálů vykazují kromě vysoké trvanlivosti také optimální prodyšnost a vysokou mechanickou odolnost. „Pálené a betonové tašky jsou odolné vůči UV záření i mechanickému tlaku, ať už se jedná o sníh nebo kroupy. Jsou nehořlavé, mrazuvzdorné a vykazují barevnou stálost,“ vysvětluje Roman Grebeníček, odborný konzultant portálu www.vseostrese.cz. Renomovaní výrobci deklarují životnost svých krytin v délce až 100 let.

Plechová krytina napodobující taškovou krytinu je lehčí, než je tomu u krytiny taškové pálené nebo betonové. Tento argument se může jevit jako velké pozitivum. Ale nenechme se zmást, plechová krytina je s ohledem na svou velmi malou tloušťku ve srovnání s tloušťkou střepu pálené tašky lehce náchylná k deformacím. Finanční úspora na pořízení plechové střechy se může projevit na její nízké životnosti a nedostatečné trvanlivosti. „Nekvalitní plech ze střechy vytrhá první silnější vítr, může jej výrazně poškodit i vytrvalejší krupobití,“ dodává Roman Grebeníček. U zavedených výrobců lze bez problémů uplatnit reklamaci, což nelze říci o všech dodavatelích laciného plechu, kteří často sídlí mimo Českou republiku. A množí se případy, kdy společnost v případě reklamace nelze prakticky dohledat. Často opomíjenou vlastností střechy je její nehlučnost při vydatném dešti a kroupách. Pokud preferujete klidné a komfortní bydlení bez ohledu na povětrnostní podmínky, střešní krytině v podobě plechu se raději vyhněte.

Šetřit na kvalitě střešní krytiny se opravdu nevyplatí, jelikož poctivá střecha může sloužit bez problémů i několika generacím majitelů nemovitosti.

Leave a Comment