Byty

Pronájem, nebo vlastní byt? Většina Čechů má jasno, jejich důvody ale často nejsou racionální

Češi chtějí bydlet ve vlastním. Podíl bytů v osobním vlastnictví každý rok výrazně stoupá a díky nízkým úrokovým sazbám hypotečních úvěrů je poptávka po nemovitostech i přes vzrůstající ceny stále vysoká. Při rozhodování o koupi vlastního bydlení by ale finance neměly hrát jedinou roli.

Pořízení vlastního bytu podle většiny Čechů patří k završení dospělosti, podobně jako stabilní práce a založení vlastní rodiny. Z údajů ČSÚ vyplývá, že od roku 2001 do roku 2011 se počet bytů v osobním vlastnictví oproti nájmům zvýšil téměř o půl milionu. Vlastní bydlení má nesporně spoustu výhod. K jeho koupi by ale měl člověk dojít na základě racionální úvahy.

„Často se setkáváme s tím, že se lidé nechávají příliš ovlivnit názory druhých. Když je člověku třicet a nemá vlastní byt, okolí se na něj dívá divně. Přitom vlastně není žádný racionální důvod, proč by si měl byt pořídit. Vlastní bydlení je samozřejmě výborná investice, ale je to také důležitý životní krok, o kterém by nemělo být rozhodováno pouze a jen na základě emocí,“ uvedl Tal Grozner, ředitel společnosti Star Group.

Pokud se lidé rozhodují, jestli investovat do vlastního bytu, nebo raději zvolit nájem, měli by zvážit mnohem více faktorů než jen finanční náročnost. „Na to, jestli se víc vyplatí nájem, nebo koupě bytu, neexistuje jednoznačná odpověď. Každý případ je individuální. Pokud se rádi bavíte, chcete hodně cestovat a máte rádi svobodu, pak je asi lepší byt si pronajmout. Pokud se ale chcete usadit a mít rodinu, pak je dobré investovat do většího bytu v lokalitě vhodné k rodinnému životu,“ vysvětluje Tal Grozner. Kdo si navíc rád sám zařizuje byt, měl by počítat s tím, že v případě nájmu je třeba všechny změny konzultovat s majitelem.

Podle Tala Groznera je dobré porovnat ceny nájmů a nemovitostí v dané lokalitě. V současnosti ceny bytů rostou a lidé mají chuť do nich investovat díky rekordně nízkým úrokovým sazbám hypotečních úvěrů.

„V Česku je také obvyklé, že dětem na nákup prvního bydlení přispívají rodiče. Je pro ně důležité, aby jejich děti měly něco svého. Skutečné potřeby dětí ale mohou být zcela jiné, chtějí například získat pracovní zkušenosti v zahraničí, a koupě bytu by je tak mohla svazovat. Proto je dobré si s dětmi o jejich preferencích promluvit nebo počkat, až o vlastním bytě začnou mluvit samy,“ uzavřel Tal Grozner.

Leave a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..