Světlo a stín v koupelně

Koupelna je místností, kam vedou pro mnohé ty úplně první ranní kroky. Přesto ne vždy pamatujeme na to, aby nám účelně sloužila. Často zapomínáme především na její kvalitní osvětlení. Jaká světla tedy do koupelny vybrat a na co si dát pozor?  

Základem pro každou koupelnu je centrální svítidlo

V první řadě bychom se měli zaměřit na velikost místnosti. Hned v tomto bodě řada lidí udělá první chybu. Rozlehlé koupelně rozhodně nebude stačit jediné centrální světlo. S větším počtem svítidel zároveň snáze vyřešíte dilema mezi potřebou přirozeného světla a světla tlumeného, které v koupelně navodí příjemnou relaxační atmosféru. Je na vás, zda si zvolíte svítidla zapuštěná či přisazená. Každopádně hlavní stropní svítidlo by vždy mělo svým světlem zvládnout pokrýt většinu místnosti. Doplnit ho pak můžete ještě světly bodovými. Nejvhodnější samozřejmě je, pokud můžete také využít přímo denní světlo, nicméně ne každý má zrovna tu možnost, aby si v koupelně mohl dopřát okno.

Nezapomínejte na osvětlení zrcadla

Velmi důležitá jsou v každé koupelně zrcadla. Ani u nich bychom neměli zapomínat na kvalitní osvětlení. A to nejlépe umístěné z obou jeho stran, ideálně ve výši oči. Svůj význam má jak pro každodenní hygienu, tak i pro dámy při líčení. Světlo by mělo být přirozené, aby nezkreslovalo barvy, s teplým nádechem. Nehodí se studená bílá, je příliš ostrá a zvýrazňuje navíc vrásky.

Stínování je trendy

Zrcadla navíc nemají pouze praktický význam. Ale dokáží s vaším interiérem doslova kouzla. Malou koupelnu skvěle opticky zvětší a rovněž zvládnou svým odrazem dostat světlo i do míst, kam byste jinak museli přikupovat další zdroj. Právě práci se zrcadly, světly a stínováním se věnuje i kolekce Laufen VAL a INO pro rok 2017.

1 Comment

  1. Jana Krejčí napsal:

    Světlo nad zrcadlem je opravdu nesmírně důležité, zároveň je potřeba i dostatečně velké zrcadlo. Problém je, že osvětlení zrcadla po stranách není často možné udělat kvůli dispozicím koupelny, takže je třeba se spoléhat na světlo nad zrcadlem. U nás je tak světlo nad zrcadlem trochu výš, velmi dlouho jsem měla problém sehnat světlo, pod kterým bych v zrcadle viděla všechno, co potřebuji. Až nyní mám nové světlo, které konečně pořádně svítí https://www.rajsvitidel.cz/nastenne-svitidlo-91365/ a já se krásně vidím. Proto souhlasím s poselstvím článku, je opravdu potřeba se ponořit do výběru a trochu si nastudovat jednotlivé technické údaje u světel.

Leave a Comment