Stavba a rekonstrukce

Základová deska

Když se rozhodnete postavit dům, chcete aby vydržel navěky. Proto je třeba vybudovat pevnou základovou konstrukci, tedy správně založit dům. Založení domu má za cíl optimální rozložení váhy domu a tím vytvořit stabilní podklad pro celou stavbu. Založení domu můžete provést několika způsoby. Využít můžete základové pasy, základové desky, zemní vruty, patky nebo mikropiloty.

Základová deska je betonová plocha, která je vyztužena železnými pruty. Typ prutů a jejich umístění navrhuje statik. Základová deska je nejdražším typem založení domu. Využívá se proto převážně na místech, kde je špatné podloží (např. písky), kde dochází k velkému zatížení a v neposlední řadě také tam, kde počítáme s tím, že sklep bude pod hladinou podzemní vody.

liti-zaklad-desky

Druhy základových desek

Existuje několik typů základových desek. Na pasech se štěrkem, ze železobetonu, skládané, s hydroizolací. Každá se využívá pro jiný typ stavby a na jiném povrchu.

Základová deska na pasech a štěrkovém podloží

Tento typ je nejčastěji využívaným základem, oblíbený je zejména díky své jednoduchosti a nízké ceně. Základy v tomto případě tvoří tzv. základové pasy, které jsou důkladně zhutněny štěrkovým podložím. Tento typ právě kvůli využití štěrku nemůže být realizován v případě stavby na navážce nebo ve svahu. Základová deska je v tomto případě v přímém kontaktu s podložím a proto je třeba položit také hydroizolační vrstvu, aby nedocházelo k vlhkosti stavby.

Železobetonová základová deska

V případě nestabilního podloží je vhodná železobetonová základová deska. Tento způsob se využívá také na pozemcích, kde je vysoká hladina spodní vody. Masivní a tuhá konstrukce desky přináší vysokou nosnost. Ve srovnání s klasickými štěrkovými pasy je tento typ základové desky cenově náročnější.

Sendvičová základová deska s hydroizolací

Toto řešení vychází z tradičních pasů a štěrku. Na vrstvu štěrku se nanese slabá betonová vrstva, nebo vrstvy písků o různých zrnitostech. Na tento podklad se položí hydroizolační vrstva (PE folie spojená svařováním). Na hydroizolaci je pak zhotovena vrchní deska ze železobetonu. Tento typ se využívá zejména u montovaných staveb a dřevostaveb.

Základová deska na pěnovém skle

Železobetonová deska je uložena na vrstvu hutněného pěnového skla. Pěnové sklo je ekologický materiál, který vyniká svými tepelně-izolačními vlastnostmi. Tato deska se pak skládá z geotextilní vrstvy na dně vyhloubených základů, vrstvy drenážního kameniva a další vrstvy geotextilie, na kterou se rozloží pěnové sklo. Tato vrstva je následně opět zakryta geotextilií, která slouží jako podklad pro hydroizolaci. Na tuto skladbu se již přímo betonuje základová deska vyztužená armováním.

Jak na to? 

Krok 1: Bod nula a srovnání terénu

Než začneme pracovat na samotné základové desce, je třeba vyměřit bod nula. Nulový bod označuje budoucí výšku podlahy vůči venkovnímu terénu. Měří se za pomocí geodetu a vychází z projektové dokumentace. Poté je třeba alespoň 15 cm pod úrovní bodu nula srovnat terén.

skryvka-ornice

Krok 2: Výkopové a zemní práce

Po srovnání terénu následují zemní a výkopové práce. Pomocí těžké techniky se vyhloubí výkopy pro základové patky nebo pasy. Ty se většinou dělají pod obvodovými a nosnými stěnami. Následně se patky a pasy zalijí betonem a nechají ztuhnout.

zakladova-deska

Krok 3: Betonování

Následně se patky a pasy zalijí betonem a nechají ztuhnout. Na ztuhlé pasy a patky umístíme konstrukční tvárnice a bednění, které ohraničí celý tvar základové desky. Opět zalijeme betonem a necháme ztuhnout. Vrchní část podloží pak vysypeme kameny nebo štěrkopískem. Mezi obvody stavby také nalijeme beton. Vznikne tak betonová deska, která je připravena na vyztužení a následné vyhlazení.

zakladova_deska-vypln

 

zakladova-deska-beton

kari-site-izolace

 

zakladova-deska-kari-site

Krok 4: Dokončovací práce

Vzniklou betonovou desku vyhladíme, aby byla perfektně vyrovnaná a stejnoměrně vysoká. Povrch následně ošetříme postřikem proti rychlému vysychání a popraskání. Někdy dochází také k následné pokládce hydroizolační vrstvy.

zaklad-deska-liti-betonu

Cena základové desky

Konečnou cenu základové desky ovlivňuje celá řada faktorů. Nejvýznamnějším z nich je pozemek. Z ekonomického hlediska je nejvýhodnější rovinný pozemek, čím větší svah, tím vyšší cena desky (svažitý pozemek vyžaduje větší dorovnání desky a tím mnohem větší spotřebu materiálu). Také zemní práce a povrchové úpravy jsou velkou položkou. Nejnákladnější položkou je použitá betonová směs. Ta se u různých výrobců může lišit až o desítky tisíc. Ušetříte například tím, že využijete různé pevnosti betonů (např. beton pro vylití bednění nemusí být tak kvalitní jako beton hlavní desky). Pokud nestavíte dům svépomocí, významným faktorem je také práce řemeslníků, která ukousne nemalé sousto z rozpočtu.

2 Comments

  1. Pingback: Dřevostavby do 1,5 milionu Kč - Bytovérekonstrukce.cz

  2. Pingback: Nopová folie - Bytovérekonstrukce.cz

Leave a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..