Zahrada

Jarní příprava zahrady v 5 krocích

Jaro konečně zaklepalo na vrátka a nastal ten správný čas pro velký zahradní úklid. Během zimních měsíců dostala opravdu hodně zabrat, proto přinášíme několik šikovných rad, jak ji opět přivést k životu a zvelebit tak, aby nám během několika příštích měsíců dělala už jen radost.

Zahrada-lide

Probuďte trávník

Trávník potřebuje na samotném začátku mnohem více živin, než během zbytku roku. Kvalitní hnojivo pomůže trávě dostatečně zesílit, a především pěkně zezelenat. Hnojení se doporučuje v období od března do května. Zhruba v polovině dubna je nutné pomocí vertikutátoru odstranit odumřelé rostliny a celkově provzdušnit trávníkové plochy.

Jakmile je půda dostatečně oživena a provzdušněna, nastává potřeba pravidelného sečení, díky kterému trávník po čase pěkně zhoustne. Seče se zhruba od poloviny dubna do konce října. Optimální výška trávníku je zhruba 3,5 až 5 cm. Pokud budete sekat dříve, než doroste do těchto rozměrů, travnatá plocha nehezky prořídne.

Připravte sekačku

Důležitá je především kontrola nože, který je potřeba nechat pořádně nabrousit. Musíte dbát také o svou bezpečnost, proto pečlivě zkontrolujte přívodní kabel. Během zimy mohlo dojít k jeho porušení. U benzínových sekaček je potřeba zjistit zda je v motoru dostatek oleje a zda je stále kvalitní. Nejlepším řešením před sezonou je však olej zcela vyměnit. Vyzkoušet můžete například olej z řady Mogul ALFA, který je vhodný pro benzinové motory s mimořádnými požadavky na užitné vlastnosti oleje. Použít jej můžete nejen do sekaček, ale také například do motorových pil a křovinořezů. Poté do sekačky dolijte nový kvalitní benzín. Podstatným krokem je kontrola vzduchového filtru. Sekačku celou pečlivě očistěte, především její podvozek.

MOGUL-ALFA-4T-1

Vysaďte stromky a keře

Na řadu přichází vysazování ovocných stromů. Začátek jara je pro většinu z nich přímo ideální. V dubnu je vhodná doba pro výsadbu bříz a jehličnanů, lze také vysadit keře, které jsou citlivé na velký chlad, jako například třezalky. Naopak, ovocné keře jako maliník nebo jahodník, by v dubnu měly být již vysazené. Pokud chcete svou zahradu zvelebit pěkným živým plotem, dejte se do práce. Jak keře, tak i stromy nezapomeňte seříznout, podpoříte tak jejich rychlejší růst. K tomu, aby měly stromy dostatečnou sílu, je třeba jim dopřát dávku dobře uleželého hnoje či kompostu.

Květinové záhony

Půdu v záhonku pořádně prokypřete. S teplými dny se také začíná objevovat první plevel. Poctivě a včas jej vyplejte, aby se nestihl rozmnožit. Zeminu hezky uhlaďte a můžete začít sázet. Vysévejte především trvalky a letničky, které zvládnou trochu ranního mrazu. Pokud je již venku opravdu teplo, zasadit můžete také růže.

Pravý čas na zeleninu

S chutí se můžete vrhnout i na sázení zeleniny. Během dubna se doporučuje sázet vše do pařníků, aby zelenina nepromrzla. Například okurky, rajčata i papriky by se měly nejdřív zasadit doma do květináče či truhlíků. Ven je přesadíme, až povyrostou. Jednotlivé sazeničky sázejte do země s dostatečnou vzdáleností. Poté nezapomeňte opět na přihnojení. Zahrada na jaře vyžaduje velké množství práce, ale za vaše úsilí se vám nakonec bohatě odmění.

1 Shares

Leave a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..