Soutěž E.ON Energy Globe Award ČR, známá mezi odbornou i laickou veřejností jako ekologický oskar, oceňuje projekty a inovativní nápady z oblasti životního prostředí a úspor energií. Její 7. ročník letos přilákal rekordní počet autorů ekologických projektů.
„Celkem se nám do soutěže přihlásilo 373 projektů, což je nejvyšší počet v dosavadní historii soutěže,“ říká Michael Fehn, jednatel společnosti E.ON Česká republika, s.r.o. Z vítězných projektů základních kategorií bude vybrán celkový vítěz, o němž svým hlasováním rozhodne veřejnost. „Hlasovat je možné až do 20. září prostřednictvím SMS nebo na webových stránkách www.ekologickyoskar.cz a pro hlasující jsou připraveny hodnotné ceny od pořadatelů a partnerů soutěže. Celkový vítěz bude představen v říjnu na slavnostním vyhlášení, které již tradičně odvysílá Česká televize,“ vysvětluje Jitka Ničová z týmu E.ON Energy Globe Award ČR.
Přihlášené projekty byly také letos hodnoceny ve čtyřech základních kategoriích Obec, Firma, Kutil a Mládež, jejichž vítěze již v červnu zvolila odborná komise pod záštitou Akademie věd ČR. Ta za vítěze v kategorii Obec určila projekt základní školy Karla Malicha v Holicích, která je vůbec první veřejnou pasivní stavbou v České republice. Společnost Country Life s.r.o. uspěla v kategorii Firma s projektem přestavby zchátralých budov bývalého JZD do podoby multifunkčního areálu v pasivním standardu. V kategorii Mládež komise ocenila sdružení Tereza, které již od 90. let v České republice koordinuje programy ekologického vzdělávání určené mládeži. V kategorii Kutil si prvenství odnesl pan Pavol Floriš se svým unikátním zařízením pro čerpání a čištění vody za využití větrné energie.
Přehled vítězů základních kategorií
Kategorie Obec
Základní umělecká škola Karla Malicha (město Holice)
V centru města Holice vznikla v roce 2014 první veřejná budova v České republice, která splňuje standardy pasivní výstavby. Při stavbě budovy byly využity nejmodernější technologie, což umožnilo dosažení energetické třídy náročnosti A. Přes snahu o dosažení pasivního standardu přitom nebyl překročen původní rozpočet a budova díky řadě chytrých technologických řešení maximálně využívá pasivní energetické zisky.
Kategorie Firma
Ekocentrum ARCHA COUNTRY LIFE (Country Life s.r.o.)
Firma Country Life za posledních 10 let přebudovala nevzhledný areál zkrachovalého JZD do podoby multifunkčního areálu, v němž prodává biopotraviny a poskytuje také další služby veřejnosti. Z opuštěného seníku vznikl velkoobchodní sklad, prostor kravína posloužil jako sídlo společnosti, balírna či pekárna. V multifunkčním areálu pak může běžný návštěvník najít také řadu dalších objektů, jako jsou školicí střediska, knihovny, velkoobchod s potravinami či biokosmetikou.
Kategorie Kutil
Větrné čerpadlo Pavla Floriše (Pavol Floriš)
Zařízení Pavla Floriše slouží nejen k jednoduchému odčerpání, ale také k vyčištění vody z vrtu či studny. Jak říká sám autor technologie, řada studen je otevřená a obsahuje velké množství mechanických nečistot. Jím speciálně upravené čerpadlo dokáže tyto nečistoty rozdrtit a společně se znečistěnou vodou odčerpat. Následně provádí desinfekci vody, čímž se odstraní 99,9 % bakterií a virů, Technologii lze díky příznivé ceně i unikátnímu postupu, který si jeho autor nechal patentovat, využít po celém světě.
Kategorie Mládež
Sdružení Tereza
Sdružení TEREZA již od 90. let minulého století v České republice koordinuje mezinárodně uznávané vzdělávací programy Ekoškola, GLOBE a Les ve škole. Na programech se aktivně podílí přes 4 000 učitelů, jsou akreditovány Ministerstvem školství a podporovány Ministerstvem životního prostředí. Dnes se programů účastní přes 730 základních i středních škol a více než 94 000 dětí.
Pingback: Rekordní 7. ročník soutěže ekologických oskarů vyhrálo vzdělávací - Bytovérekonstrukce.cz