Všudypřítomnému předvánočnímu shonu je jen velice těžké se v ulicích či obchodech vyhnout. Ticho a klid často nenajdete ani doma. Puštěná televize, hlasitá hudba ve vedlejších místnostech, každodenní návštěvy u sousedů trvající dlouho do noci i novoroční ohňostroje narušují domácí pohodu. Dlouhodobé vystavení hluku může dokonce vést k poruchám soustředění a spánku i k horší imunitě. O to víc v tomto rušném období oceníte kvalitní odhlučnění stěn a stropů. Podle Ing. arch. Terezy Vojancové ze společnosti URSA, předního výrobce a dodavatele minerálních izolací, je nejjednodušším řešením izolovat hluk pomocí minerální izolace. Ta dokáže zlepšit neprůzvučnost mezi příčkami o 6 až 15 dB. Odhlučnění je možné provést i dodatečně u starších bytů.
O čem si povídají sousedé
Největší problém s hlukem mívají obyvatelé bytových domů, ve kterých se násobí zvuky pocházející z každodenního provozu domácností. K rušení vašeho klidu přitom kolikrát stačí jen hlasitější volnočasová aktivita z vedlejší bytové jednotky. Pokud proto nechcete během vánočních svátků poslouchat, co vaši sousedé zrovna dělají, můžete to vyřešit instalací akustické předstěny.
„Akustická předstěna se montuje před stávající stěnu a funguje jako dodatečná izolace. Může zlepšit vzduchovou neprůzvučnost o prokazatelných 6 dB, což už poznáte. Do předstěny využíváme pružný, tuhý a uživatelsky velmi příjemný materiál URSA PUREONE USF 31,“ uvádí Ing. arch. Tereza Vojancová ze společnosti URSA.
Lehké příčky vždy s minerální izolací
U nových bytových domů je dobré myslet na odhlučnění s předstihem, již při samotném plánování konstrukce stavby. Stále častěji se pro rozdělení místností v novostavbách používají lehké příčky. Jedná se o montované příčky ze sádrokartonu nebo jiných deskových materiálů, které mají ve srovnání s tradičními stavebními materiály, jako je lehké zdivo, řadu výhod, zejména pak úsporu místa uvnitř místnosti a rychlejší výstavbu. Mnoho lidí se však obává, že lehké příčky nebudou splňovat požadavky na akustické vlastnosti, konkrétně na přenos zvuku mezi místnostmi.
„Praxe dokázala, že při správné montáži a vyplnění kvalitní zvukově-pohltivou izolací, sádrokartonové příčky dokonce v mnoha ohledech překonají příčky vylehčené zděné,“ vyvrací tento mýtus Vojancová a upozorňuje, že kvalitní minerální izolace by měla být automatickou součástí výplně lehkých příček. Při její absenci nebo nekvalitní izolaci vznikají takzvané akustické mosty, jež zhoršují neprůzvučnost příčky. „Samotná sádrokartonová příčka bez výplně z minerální izolace zachytí až o 10 dB méně, což je velmi vysoká hodnota,“ říká Vojancová. Právě díky takto vysoké hodnotě je vhodné izolaci v konstrukci mít. Do lehkých montovaných příček se hodí izolace URSA TWP 1, URSA TWF 1 FONO, URSA PUREONE TWP 37 a URSA PUREONE TWF 37. Nekvalitní izolaci poznáte tak, že není dostatečně pružná, nedrží v konstrukci anebo sesedá. Tím vzniknou zmíněné akustické mosty, které způsobují mnohem větší šíření hluku.
Jak poznat, která izolace bude dobře pohlcovat zvuk?
Při výběru izolace, díky které bude váš dům či byt chráněn před okolními zvuky, je potřeba sledovat dvě hlavní měřítka – třídu zvukové pohltivosti a odpor proti proudění vzduchu (AFr). „Zvuková pohltivost se vyjadřuje činitelem zvukové pohltivosti, který udává poměr pohlceného akustického vlnění k dopadajícím zvukovým vlnám. Minerální izolace URSA mají nejlepší třídu zvukové pohltivosti, jsou tedy maximálně pohltivé,“ popisuje Vojancová a dále pokračuje: „Odpor proti proudění vzduchu (AFr) vyjadřuje, jak materiál dokáže bránit proudění vzduchu. Hodnoty AFr větší a rovné 5 (AFr ≥ 5 kPa.s/m2) znamenají, že materiál dostatečně brání proudění vzduchu, aby fungoval jako tlumič.“ Všechny minerální izolace URSA mají deklarované AFr5 a vyšší, jsou tedy vhodné jako akustické izolace. S nimi tak můžete dosáhnout skutečně zdravého, funkčního a kvalitního bydlení. A navíc si dopřejete klidné a pohodové Vánoce.
Více informací naleznete také na www.ursa.cz.