Články

10 a více typů co pěstovat na balkoně

Spousta lidí to zná: chtěli byste si vypěstovat vlastní zeleninu či ovoce, ale bydlíte v panelovém bytě pouze s nevelkým balkonem. Zapomenout tedy na to co chci nebo je tu nějaká možnost, jak si splnit svou touhu?

Odpověď zní: ano, je tu možnost. Na druhou stranu by někdo mohl namítnou: Proč si zaneřádit balkon, když si mohu kdykoli zajít do obchodu a tam si koupit čerstvou zeleninu a ovoce.
Na to je snadné si odpovědět: DOMÁCÍ JE LEPŠÍ! A pěstování na balkoně, když už není zahrada, má i jiné výhody:
• kousek přírody v bytě je dobrý pro pozitivní myšlení,
• balkon si tak zkrášlíte,
• máte vždy po ruce pohotovou zásobu zeleniny,
• dobrý pocit – to jsem vypěstovala já sama.

Co si tedy můžete vypěstovat na svém balkoně? Zde hledejte inspiraci:

1. Paprika

Zelenina, která se společně s okurkami, rajčaty, lilkem a cuketou pěstuje nejčastěji.
Sazeničky si můžete buď koupit nebo si vypěstujeme vlastní. Papriku můžete sázet po dvou až třech rostlinkách do velkých květináčů. Umístěte je na slunné místo.

2. Ředkvičky

Tak jako většina kořenové zeleniny jsou nenáročné. Potřebují pouze malou vrstvu půdy nejlépe smíchanou s pískem.
Výhodou ředkviček je krátká vegetační doba. Vysévat můžete začít v březnu a poté postupně dosévat v intervalu dvou týdnů. Získáte tak  dlouhodobou úrodu.

3. Rajčata

Patří mezi nejoblíbenější možnosti pěstování na balkoně. A to platí jak pro keříčkové tak i kolíkové odrůdy.
Začněte je pěstovat v květnu. Aby se jim dařilo dobře, umístěte je na slunné místo. Plody poté budou větší a chutnější.

4. Fazole

Popínavá fazolka potřebuje slunný balkon. Sejte ji od druhé poloviny května až do června. Po vzejití ji nesmíte zapomenout dopřát oporu, tedy přivázat k tyčce.

5. Naťová petržel a řeřicha

Výhodou řeřichy je, že ji lze vysít kdykoli během roku. Ale s petrželí začnete až v březnu. Obě dvě se Vám poté odmění bohatou zásobou.

6. Cibulka a pažitka

Cibulku pěstujte od dubna výsadbou cibulek-sazeček nebo cibulek šalotky, které si můžete zakoupit v obchodě. Šalotku lze vysít už v říjnu, ale častěji se vysévá až v březnu.
Pokud chcete pažitku a začnete ji pěstovat výsevem, tedy od semínek, budete dlouho čekat než vzejde. Proto je vhodnější si koupit již hotové rostliny a pouze pokračovat v pěstování.

7. Hlávkový salát

Nejvhodnější je salát pěstovaný ze sazenic, které vkládejte do truhlíků. Avšak chcete-li začít semínky, je vhodné je vysadit do kořeňovačů a to od poloviny března. Hotové sazeničky poté vysaďte v dubnu.

8. Jahody

Nejlepší je sázet semínka. Předejdete tím nebezpečí nemocí, kterými zakoupená rostlinka může trpět. Jahody preferují slunný balkon, humózní zeminu smíchanou s pískem. A hlavně nezapomeňte na časté zalévání.
Když je zasejete v únoru či na začátku března, můžete se těšit na pěknou úrodu během celého léta.

9. Bylinky

Bazalka, levandule, šalvěj, máta, saturejka, yzop, meduňka či měsíček. To jsou nejčastější byliny pěstované na balkoně. Pěstovat je můžete z před-pěstovaných sazenic nebo si zasejte semínka. S tím však musíte počkat, až se počasí teplotně ustálí.

10. Koření

Kopr, tymián, koriandr a majoránka stejně jako výše uvedené byliny jsou nejčastěji pěstovaným kořením na našich balkonech. Opět si je můžete pěstovat ze zakoupeních sazenic či sami vysévat po ustálení teploty.

Leave a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..