Od posledních záplav uplynul teprve rok. Bydlení u vody ale pořád táhne. Při koupi nového bytu vítězí krásný výhled nad možnými riziky. Útlum výstavby developerských projektů v těsné blízkosti vodních ploch, který přinesly ničivé povodně 2002, se po těch loňských tentokrát nekonal. Lidé důvěřují protipovodňovým opatřením i novým technologiím staveb developerů.
„S odstupem času můžeme říct, že loňské povodně neměly na bytovou výstavbu zásadní vliv. Mnohem větší dopady zaznamenal trh po záplavách v roce 2002. Tenkrát šly ceny v zasažených projektech dolů až o 30 procent. Časem se však vrátily do normálu, a to díky dalším opatřením proti velké vodě,“ porovnal Jan Kalaš ze společnosti Star Group poslední dvě velké záplavy Čech.
DVANÁCT LET A ROK PO POVODNÍCH
V roce 2002 se propadla poptávka i nabídka novostaveb v záplavových oblastech na minimum. Tehdy změnila stoletá voda strategie pojišťoven i plány developerů. Rychle však došlo, zejména díky rozvoji protipovodňových zábran, k obnově trhu. Jeho znovuzískanou stabilitu už záplavy 2013 neohrozily. Třpytivá řeka za okny bytu zůstává výrazným prodejním a marketingovým artiklem.
„Přítomnost řeky je stále považována za funkční marketingový nástroj, hojně využívaný, ačkoli stojí developera vyšší náklady na protipovodňová opatření jak v okolí staveb, tak přímo v technologii výstavby,“ potvrdil Jan Kalaš.
PROMĚNA PRAHY 8
Praha 8 měla před povodněmi k vysněné lokalitě pro život daleko. Nemovitosti v Karlíně spíše chátraly a tomu odpovídaly i jejich ceny. Povodňové mapy po roce 2002 vše změnily. Jestliže v mnoha oblastech mimo hlavní město záplavy stoply jakoukoli další výstavbu, v Praze 8 způsobila stoletá voda přesný opak.
„Po demolicích starých domů se otevřel nový prostor k rozsáhlé revitalizaci lokality. Vyrostly zde rezidenční i komerční projekty, které výrazně převýšily dosavadní úroveň bydlení a zařadily Karlín a Prahu 8 po bok ostatních lukrativních čtvrtí v centru města,“ uvedl Jan Kalaš. Současný zájem o Prahu 8 potvrzuje projekt Nové Chabry, který společnost Star Group umístila ideálně na kopec. V dubnu vstoupil do druhé fáze výstavby, ve které se po dvou měsících prodalo 40 procent bytů.
ZTRACENÉ PROJEKTY?
Proti opakující se velké vodě využívají developeři technická opatření uvnitř budov i změny v jejich struktuře. „Nejvíce samozřejmě pomáhají protipovodňové stěny, ale v mnoha místech je potřeba počítat také s náhradními variantami. V rizikových objektech existují technologie pro případ zatopení garáží. Některé projekty počítají v případě nutnosti s řízeným zaplavením suterénu,“popsal Jan Kalaš.
Když loni v červnu povodeň zasáhla některé developerské projekty na rozhraní Libně a Karlína nebo v Záběhlicích, dlouhodobou poptávku po bytech u vody to výrazně nepoznamenalo. Lidé se naučili zjišťovat si více informací, ale díky protipovodňovým opatřením se cítí bezpečně.
Tehdy hlavní město úspěšně odolalo Vltavě, ovšem rozvodněné říčky Botič a Rokytka překvapily Prahu 2, Prahu 9 a Prahu 10. „Vyšší zájem o hranice záplavových oblastí jsme u klientů zaznamenali například v Kejřově Parku, který leží v blízkosti Rokytky a Hořejšího rybníka. Areál spadá do zóny s nízkým nebezpečím výskytu povodně a v loňském roce velkou vodou vůbec ohrožený nebyl,“ potvrdil zvýšenou pozornost kupujících Jan Kalaš. „Je zcela pochopitelné, že před investicí do bydlení chtějí mít lidé jistotu. Ještě než byt převezmou, měli by vždy prověřit všechna možná rizika,“ doplnil.