V poslední době se stále více lidí snaží podnikat z domu tak, aby byli schopní skloubit rodinu a zaměstnání. Ačkoliv je těch, kteří pracují z domu, oproti jiným zemím stále velmi málo (5%, ve Švédsku jde o 26%), počet stále narůstá. Podívejme se společně na výhody a nevýhody tzv. home office – domácí kanceláře.
1) Tou největší výhodou je bezesporu prostředí. Jste doma, ve svém, tedy v místě, kde se cítíte pohodlně a které je vám důvěrně známé. Kanceláře totiž nemusí být zařízené přesně podle vašich představ. Nevhodné prostředí pak má dopad na vaši pracovní výkonnost a soustředěnost.
2) Pracovní doba – spousta lidí si pevnou pracovní dobu pochvaluje, přesně ví, odkdy dokdy musí pracovat. Názory se však mohou lišit. Každá člověk je totiž “nastaven” jinak – někdo je výkonnější brzy ráno, někdo naopak pozdě v noci. V tomto případě je pevná pracovní doba naprosto nevhodná. V domácím prostředí je to podstatně jednodušší – určíte si, kdy chcete pracovat vy sami, nikdo vás nekontroluje a pokud opravdu nejste schopni pracovat, nemáte zbytečné problémy.
3) Rušivé elementy – V kanceláři obvykle nesedíte sami, což může být velkým problémem pro ty, kteří potřebují na práci absolutní klid. Ať už je rušivým elementem neustále štěbetající kolegyně, rádio nebo třeba hučící kopírka. Doma si můžete vše přizpůsobit podle sebe, nepatříte-li mezi ty, kteří vyžadují naprosté ticho, můžete si klidně k práci pustit rádio, sledovat oblíbený seriál nebo s partnerem probrat to, kdo vyzvedne děti ze školky.
4) Úspora peněz a času strávené dojížděním – Nemusíte vstávat, abyste stihli autobus, nemusíte doplňovat palivo u auta a nemusíte trčet v dopravních zácpách.
5) Možnost práce i v případě nemoci – Jste-li nemocní, obvykle nemůžete pracovat v běžném zaměstnání, čímž škodíte nejen sami sobě (nižší příjmy), ale i zaměstnavateli. Pracujete-li však z domu, není ani zdravotní problém překážkou.
6) Nižší stres – v každém zaměstnání se najde osoba, se kterou si prostě nesednete. Práce z domu má tu výhodu, že se scházíte opravdu jenom s tím, s kým chcete, tudíž jste vyrovnanější a nemusíte čelit stresu.
7) Oděv – do práce bystě pravděpodobně nešli v teplácích a oblíbené mikině. U práce z domu to nikomu nevadí.
Zní to skvěle, že? Podívejme se ale i na druhou stránku, na nevýhody práce z domu:
1) Rušivé elementy – ano, sice jsme zahrnuli rušivé elementy do výhod, i doma se však vždy anjde něco, co nás může růšit od produkce kvalitní práce – hlučné děti, televize z vedlejšího pokoje, vysavač, domácí mazlíčci nebo třeba soused, který se rozhodl přestavět byt.
2) Absence kolektivu – občas je fajn být sám, ale z dlouhodobého hlediska nejde o ideální stav. Každý člověk je od přírody sociálně naladěný a má tedy potřebu se stýkat s dalšími lidmi. Proto se při práci z domu doporučuje si alepsoň jednou týdně dát obchodní schůzku s klientem například v kavárně. Navíc existují tzv. co-workingová centra, kde se scházejí právě ti, kteří pracují z domu a činnost vykonávají odtamtud.
3) Organizace času – ne každý je mistrem v oboru time-managementu. Občas může být složité zorganizovat si čas tak, aby byly úkoly plněny ve správném termínu.
4) Vyšší telekomunikační poplatky – jelikož nejste v přímém kontaktu s klienty/partnery/nadřízenými, je potřeba vynaložit větší výdaje za komunikační prostředky, jako jsou telefon, Skype či další IT programy.