Úklid prostoru je v západním slova smyslu velmi ošemetný pojem. Ačkoli se nám může po aplikaci nejrůznějších čisticích prostředků zdát, že prostor byl zbaven veškeré špíny a nečistot, problém je zakořeněn mnohem hlouběji. Věci, které máme umístěny kupříkladu v obývaném prostoru, tedy domovu, kde se chceme cítit co možná nejlépe, mají každá svou energii, alespoň podle východního čínského tradičního učení Feng – shui (čte se feng – šuej). Nejenže se mohou tyto věci projevovat ve své konzistenci pozitivně či negativně (jak je patrno i z poměrně známého dělení energií podle jiné, avšak související čínské tradice na jin a jang), ale fungují dle svého složení také jako známé elementy vody, kovu, ohně, země či dřeva. Celkové mísení těchto neustálých přeměn energií poté nazýváme jako energii čchi a chápeme ji jako nekonečný souboj založený na jejich polaritě.
Tato energie by měla proplouvat volně, nenásilně a čistě. Je potřeba mezi jednotlivými elementy pokud možno nastolit harmonii, a to pomocí ideálního rozmístění těch kterých předmětů či kusů nábytku v obývaném prostředí (může se mimo domov samozřejmě jednat i o prostředí pracovní nebo také o zahradu, celkovou architekturu domů či města jako urbánního celku). Důležitou úlohu těchto věcí zde přitom hraje jejich barva,vůně, tvar, zvuk nebo materiál, ze kterého byly vyrobeny.
Stalo se vám například, že jste měli ne zrovna příjemnou návštěvu, která vám třeba při pití kávy nechtěně naštípla ucho od hrnku? Pak bude lépe, když tuto nádobu přímo vyhodíte. Není přeci nutné obklopovat se věcmi, které již svou energii mají narušenou nebo o něž již nestojíme.
Ideálním rozmístěním věcí v prostoru dle jejich elementů, jež zastupují, pak můžeme vytvořit tzv. živlový pentagram. Věří se, že mimo dosažené a kýžené harmonie v prostoru může být tato koncepce účinnou prevencí před nemocemi anebo může být úspěšná i v boji s nimi. Tento univerzální systém rozděluje prostor dle světlejší energie na zónu více „akční“ a poté dle méně pohyblivé temnější energie na zónu spíše „klidovou“.
Učení „větru a vody“, což je doslovný český překlad jeho čínského názvu, pak může mít například tyto atributy:
- místnosti více osvětlené nebo určené k vaření, práci nebo k jiné aktivní činnosti by měly spíše zastupovat energii jang
- jídelna nebo pokoj pro ženu je převážně záležitostí energie jin
- osvětlení a jiné dekorace pracující se světlem zastupují ohnivý živel
- odpady, koupelny, WC a jiné místnosti či předměty užívající vodu zastupují vodní živel a pro své rozmístění v obývaném prostoru mají svá přesná pravidla, stejně tak i ostatní elementy (živly)
- svou negativní energii mohou mít třeba i obrazy a jiná umělecká díla, jejichž vytvořením se umělec zpovídal spíše ze své bolesti než radosti nad životem, neměly by být proto v obývaném prostoru příliš zastoupeny
- pro přesné rozmístění těch kterých místností při navrhování domu či předmětů je nutné použít speciální monádu s jednotlivými trigramy atd.
Pingback: Feng Shui dětský pokoj - Bytovérekonstrukce.cz