Přímo u stanice metra Luka ve Stodůlkách vzniká doposud nejmodernější český projekt nájemního bydlení. Patnáctiposchoďový dům nabídne mimořádně energeticky úsporné bydlení ve více než dvou stovkách bytů. Polyfunkční komplex od projekční kanceláře CAMA architekti získal cenu Ministerstva pro místní rozvoj v kategorii Energetický a ekonomický projekt roku. Podle plánu by měl být dokončen v roce 2017.
Celkem 215 bytů, tři patra garáží a 7 000 metrů čtverečných komerčních prostor – již v příštím roce by noví nájemníci tohoto unikátního bytového komplexu mohli vstupovat suchou nohou z metra až do bytu. Polyfunkční dům totiž vzniká doslova na úrovni výstupu ze stanice metra Luka a bude přistavěn k již existujícímu nákupnímu centru. Dojde tak k propojení v jednu velkou obchodní galerii. Nájemníci budou cestou domů procházet zónou s potravinovými obchůdky, restauracemi či wellness a fitness centry.
Díky pronájmu budou byty přístupné i rodinám s malými dětmi
Byty nejsou určeny k přímému prodeji, ale výhradně k pronájmu. Investor si slibuje klientelu z řad rodin, ale i mladých lidí, kteří se zatím nechtějí uvázat dlouholetou hypotékou. Mezi byty si klienti mohou vybírat ve všech kategoriích od garsonek až po luxusní apartmány s francouzskými okny a velkými terasami. Všechny byty jsou vybaveny rekuperací vzduchu a teplé vody i systémy domácí automatizace a nabízejí o mimořádně úsporné bydlení v energetickém standardu A. Investice do projektu se pohybují od 800 do 900 milionů korun.
Hlavním úkolem architektů bylo oživit lokalitu a vhodně skloubit moderní styl nájemního bytového komplexu s klasickým panelákovým sídlištěm, jehož tvář se od 80. let minulého století takřka vůbec nezměnila. „Věděli jsme, že dům musí být opravdu dominantní a musí se stát centrem celé oblasti, jakýmsi ústředním bodem, který bude celé lokalitě dodávat život a energii,“ vysvětluje autor projektu David Chromík z projekční kanceláře CAMA architekti.
Zelené prostory na terasách, ale i kolem celého objektu poskytnou nájemníkům příjemnější výhled i prostředí pro relaxaci. Inspirací pro vytvoření této nevšední budovy byly nejen jiné výškové budovy, ale především přírodní struktury a útvary. Celý dům se nese v organickém designu s absencí ostrých hran. Právě organické linie změkčují celkový výraz objektu a v klíčových pohledech dodávají dynamiku.
Specifikem budovy je zajímavé řešení parkování na kontinuálních rampách, díky nimž je možné využít celou plochu podlaží. Systém, který se v Česku zatím příliš nepoužívá, ušetřil kromě místa i finanční náklady, původně totiž byly navrženy v parkovacích zakladačích.
Jedna z prvních staveb s antivibračním systémem
Další výzvou bylo zamezení vlivu vibrací z projíždějícího metra. Celou konstrukci domu bylo třeba usadit na speciální antivibrační podložky umístěné na hlavicích sloupů podzemního podlaží. Na tomto řešení projekční kancelář CAMA architekti spolupracovala s expertem na akustiku z Technické univerzity v Budapešti. „Byla to neuvěřitelně cenná spolupráce, díky níž dnes umíme řešit podobně složité lokality,“ říká autor projektu David Chromík, podle kterého se jedná o jednu z prvních staveb s tímto antivibračním systémem v České republice.
Více informací o vítězném projektu naleznete na webu www.cama.cz.