Je nejvyšší čas připravit kamna a krby na nadcházející zimní sezónu. Několik měsíců se na ně jen prášilo a sloužily maximálně jako odkládací plocha, teď je však třeba, aby nás opět zahřívaly celý podzim a zimu. Nenechávejte jejich přípravu na poslední chvíli! S prvními chladnějšími dny budete potřebovat topit a na nějaké revize již nezbude čas.
“Údržba krbů a kamen není nijak složitá ani zdlouhavá, základem je kontrola komínu odborným pracovníkem a čištění a vymetání vyhořelého popela.”, říká Jan Temr, spolumajitel rodinné kamnářské manufaktury Temr, s.r.o., člen Cechu kamnářů. “Postup přípravy topidla na další sezónu je třeba odlišit pro tři základní individuálně stavěná topidla: kachlová a omítaná akumulační kamna, kachlové sporáky a krby. U každého je potřeba něco trochu jiného.“
1)Kachlová (případně omítaná) akumulační kamna
Před sezónou je třeba dobře vyčistit akumulační tahy od pevných usazenin (sazí, v horším případě dehtu). Pokud není uživatel dokonale znalý svých kamen i způsobu jejich čištění, je vždy lepší, pokud si „svá“ kamna čistí vždy kamnář, který je projektoval a stavěl. Běžnou údržbou je také přespárování kachlů. Spárování kachlů je ale více záležitost estetická, než funkční. Kachle jsou spojeny mnohem silnější vrstvou kamnářské hlíny nebo kamnářské malty až za spárou uvnitř kamen.
2)Krby
Každý, kdo má krb na dřevo, jistě přikývne na to, že je kolem něj stále nepořádek, ale atmosféra, kterou dokáže praskající dřevo vytvořit, za to stojí. Nejjednodušší je údržba u krbů s krbovými vložkami, omezuje se prakticky jen na průběžné odpopelňování. O kvalitním fungování krbu často rozhoduje čistota komínu a je tedy nutné jej pravidelně čistit. Pro tento účel bývá vybaven čistícím (a často zároveň i revizním) otvorem např. v podobě vyjímatelné výdechové mřížky.
3)Více údržby čeká majitele teplovodních kamen a krbů.
Chladné plochy teplovodních výměníků se logicky zanášejí podstatně více než rychle se ohřívající plochy šamotu. Podstatné je dodržování tři zásad spokojeného používání krbu či kamen – kvalitní výrobek/kamnář, kvalitní dřevo a kvalitní obsluha, tedy správné dávkování dřeva a správné ovládání regulačních prvků. Zvlášť důležité je tedy při pořizování a provozu teplovodních topidel dbát na výběr dodavatele, na kvalitu skladování a přípravy (tedy štípání na správný rozměr) dřeva a na regulaci spalovacího procesu. Poslední podmínka je dnes už dobře řešitelná tzv. automatickou elektronickou řídící jednotkou spalování.
4)Kachlové kuchyňské sporáky
Nejvděčnějším a nejvšestrannějším topidlem je kachlový sporák na dřevo s plotnou a troubou. Od starého nánosu sazí je před novou sezónou potřeba vyčistit nejen topeniště, ale i celý tahový systém vedoucí ve sporáku pod plotnou k troubě, případně ke kamnovci na teplou vodu a dále do kouřovodu. Pro dobrou funkci pečení a ohřívání je také nutné nezapomenout na nánosy na samotném těle trouby a kamnovce. Pokud sporák používáte pravidelně, je vhodné vnitřní části topeniště i šamotových cest nově vymazat šamotovou výmazovou hmotou nebo speciálním tmelem s vysokou tepelnou odolností. Při každodenním vaření a pečení se spálí dřeva víc, starší sporáky pak mají i horší kvalitu spalování, proto je nutné v sezóně sporák odpopelňovat mnohem častěji než pokojová akumulační kamna.
5)Pečujte i o těsnění
Po 3 až 5 letech je nutná také výměna těsnících provazců (šňůr) v rámu dvířek, případně pod jejich sklem u pohledových dvířek, které ztrácí pružnost a neplní tak těsnící funkci.
6)Nezapomeňte na čištění skla
Pravidelná nutná údržba ať už kamen nebo krbů s pohledovými dvířky je čištění jejich skla. Je třeba dát pozor na používání stékavých tekutých přípravků. Může se stát, že přípravek zateče do mezery mezi rámem dvířek a po vyschnutí vytvoří spolu se sazemi tvrdou hmotu, která zabrání tepelné dilataci skla, které praskne. Sklo raději drhněte častěji, aby nečistoty neměly čas vytvořit velkou vrstvu, která jde odstraňovat těžko. Jak často, zásadně závisí na třech faktorech – kvalitě topidla, kvalitě dřeva a kvalitě obsluhy uživatelem, tedy správné dávkování dřeva a správné ovládání regulačních prvků.
Autor textu a foto: Jan Temr, spolumajitel rodinné kamnářské manufaktury Temr, s.r.o. www.temr.cz
KDY JE NEJVHODNĚJŠÍ DOBA NA ÚDRŽBU
Kamnáři doporučují údržbu krbu a kamen hned po skončení topné sezóny. Nic není ztraceno ani v případě, že jste na údržbu „zapomněli“ – stačí totiž, aby kamna vychladla i v průběhu používání, a vy se můžete pustit do úklidu.
JAK POZNAT KVALITNÍ DŘEVO NA TOPENÍ
Žádný krb ani kamna nebudou dobře hořet, pokud topíme nevhodným dřevem. Lidé často vlhkost dřeva podceňují a chybu pak svádějí na kamnáře. Kvalita dřeva spočívá především v obsahu vlhkosti. Dřevo je nejlepší skladovat venku pod větraným přístřeškem, vždy se ale musí dbát na to, aby se zatápělo opravdu dokonale suchými štípanými poleny, jinak topidlo nemůže nikdy fungovat správně. U kamen a krbů s prosklenými dvířky to poznáte podle jeho znečištění. Sklo může být čisté pouze za předpokladu, že je spalováno čisté štípané dřevo s obsahem vody do 15%-20%, což znamená 2-3 roky přirozeně proschlé, případně rychleji „uměle“ sušené v sušárně.
POPEL JAKO PALIVO
Většina nových uživatelů krbu dělá zbytečnou chybu, kdy se snaží popel odstraňovat neustále (někdy dokonce po každém topení) a zcela. Je třeba si uvědomit, že popel obsahuje velké množství stále ještě nespáleného uhlíku, což je právě ta hořlavina, která dělá dřevo dřevem a představuje tak jeho pravou energetickou hodnotu. Pokud tedy množství popela neobtěžuje tím, že např. při otevření dvířek vylétává do obývacího pokoje, je dobré si jej v topeništi v rozumné míře (tj. ve vrstvě cca 4-5 cm po celém dně topeniště) nechávat pro další topení. Pokud se topí čistým suchým dřevem, je produkce popela minimální. U moderního topidla jde zhruba o necelé 1 % hmotnosti spáleného dřeva. Ale i sebeméně popela lze využít. Zbytky využijete například při čištění skla (stačí trochu nabrat na navlhčený hadřík nebo ubrousek) či kompostování a hnojení.
Dobrý den
urcite je dulezita revize kominu
tu je par veci proc a jak https://www.levnekrby.cz/zajimavosti/trochu-podrobneji-o-revizich-kominu-a-kotlu/
a hlavne je to pokutovane kdyz se to nedodrzi