Máte doma malého školáka, který má problém udržet při učení pozornost a ze školy pak zbytečně nosí špatné známky? Možná stačí jen trochu přeorganizovat jeho studijní prostor. Rozvržení a vybavení dětského pokoje může mít velký vliv na výsledky.
Dětský pokoj je velmi specifický v tom, že plní funkci ložnice, pracovny i herny dohromady. Jako mají dospělí různé místnosti pro různé činnosti, i pokoj dítěte by měl být rozdělen na relaxační a pracovní zónu. Zatímco relaxační zóna by měla navozovat klid, pracovní zóna má za úkol podpořit soustředění a kreativitu. Podle těchto kritérií vybíráme barevné kombinace, nábytek a doplňky. Ideální situace je, když jsou jednotlivé zóny od sebe alespoň náznakem odděleny a neprolínají se.
Centrem pracovní části, kde děti plní své školní povinnosti, je stůl. Ten má být dostatečně vysoký, aby se pod něj dítěti dobře vešly nohy, a měl by mít dostatečně velkou pracovní plochu. „Při výběru velikosti stolu je dobré řídit se pravidlem, že plocha desky má být 4x větší, než kolik zabírají věci na ní,“ radí interiérová designérka Margaréta Janecová z Bonami.cz. Důležitý je také výběr materiálu. Kromě zdravotní nezávadnosti by měl být příjemný a teplý, ideální je dřevo. Židle by měla být výškově nastavitelná, s kvalitním opěradlem a nejlépe na kolečkách.
„Zeptejte se při výběru nábytku a barev na názor dítěte, především jemu musí být v jeho pokoji příjemně. Barvy jsou pro děti velmi důležité. Je například dokázáno, že barevná deska psacího stolu děti motivuje k práci,“ radí Margaréta Janecová. Součaně se pokuste najít kompromis mezi přáním dítěte a tím, co je pro něj opravdu nejlepší, ohlídat byste měli hlavně praktické parametry nábytku.
Školní potřeby by například měly mít svoje oddělené místo, aby se nemíchaly s hračkami. Jedině tak dítě nebude při učení rozptylováno jejich blízkostí a naopak při hraní nebude myslet na školu. Prostředí v pracovní zóně by mělo děti motivovat, ale ne rušit.
Neméně důležitým aspektem je pak osvětlení pracovní části pokoje. Psací stůl by měl mít dostatek přirozeného světla. Při umisťování stolu je potřeba brát v úvahu, zda je dítě pravák nebo levák, aby si při psaní nestínilo rukou. Pozor ale na přímé sluníčko, jeho světlo může být unavující. V případě, že hrozí příliš agresivní dopad slunečního světla, je lepší okno zastínit. Na stole by měl být také zdroj doplňkového světla, nejlépe LED dioda nebo zářivka. Obyčejná žárovka vyzařuje žluté světlo, které má spíše uklidňující a tlumící účinek a hodí se tedy spíše ke čtení před spaním.
Malej zarizujem pokojit, tak nektere informace z tohoto clanky vyuziji v praxi:-) Jen musim zjistit vice info o svetlech a osvetleni pracovniho stolu.