Stavba a rekonstrukce

Stavební povolení

Stavební povolení v sobě zahrnuje více úkonů, především pak se jedná o vypracovanou dokumentaci, se kterou pomůže projektant nebo architekt. Správný postup a dodržení všech právně normativních předpisů je nutností. Některé stavby vyžadují striktně stavební povolení, jiné nikoliv.

I Vy se připravujete na rekonstrukci nebo stavbu nového objektu, rozšiřování stávajících budov nebo pozemků? Zde je pár rad, které vám celý poněkud zdlouhavý a často i nepříjemný proces získání stavebního povolení usnadní.

Kdo je účastníkem stavebního řízení

Nejprve si uveďme, kdo je vlastně účastníkem stavebního řízení, které probíhá při vašich změnách v uspořádání nemovitosti, budování stavby nové nebo při přestavbě:

  • Stavebník– Ten, kdo stavbu realizuje.
  • Další majitelé– Osoby, které vlastní samotnou nemovitost nebo části s ní související
  • Další zúčastněné osoby, které jsou vymezené zákonem

Účastníky stavebního řízení nejsou:

Zhotovitelé stavby– Většinou se jedná o stavební firmu. Zhotovitelem můžete být ale také vy, pokud provádíte výstavbu nebo jiné úpravy svépomocí. Zde ovšem pozor, často je stavebním úřadem vyžadován také odborný dozor v podobě projektanta nebo statika.

Obec– Je takzvaným dotčeným orgánem, není účastníkem stavebního řízení.

Projektant– Velmi důležitá osoba, která ovšem také není účastníkem stavebního řízení. Projektant by měl být u stavebního řízení od samotného počátku až po konečné získání stavebního povolení. Provádí v průběhu nezbytné zápisy a rysy a po té odevzdává celou práci stavebnímu úřadu.

Nájemci bytů a jiných nemovitostí

Kde je stavební povolení vyžadováno a kde ne?

Jak již jsme výše naznačili, některé stavby a úpravy můžete provést bez nutnosti stavebního povolení, nebo dokonce bez ohlášení. Jsou to hlavně nejrůznější opravy a údržba domu a pozemků, tedy kupříkladu oprava omítek, vnitřní úpravy obkladů a stěn, malování, opravy oken a dveří a samozřejmě také nátěry. Povolení nevyžadují ani vnitřní instalace kanalizace nebo významné přestavby nábytku. Zde vám nevzniká ohlašovací povinnost.

Ohlašovací povinnost vzniká v okamžiku, kdy se chystáte na významnější úpravy, které mohou ovlivnit stabilitu a statiku nemovitosti a také jeho začlenění do okolní architektury a přírody. Ohlašovat musíte také tam, kde se jedná o kulturní památku.

Nahlásit musíte třeba novou omítku, střešní krytinu nebo výměnu materiálu oplocení.

Také některé menší budovy nevyžadují stavební povolení, jedná se o takzvané drobné stavby, které mají své rozměrové vymezení. Stanovená výška je maximálně 4,5 metru a výměra zastavěné plochy by zase neměla přesáhnout 16 metrů čtverečních. Patří sem také podzemní objekty, tedy studny, žumpy a sklepy, ty ovšem nesmí přesáhnout hloubku 3 metry a zastavěnou plochu 16 metrů čtverečních.

Stavební povolení je nutné u takových stavebních prací, které nepatří do výše uvedených možností, tedy se na ně nevztahuje povinné ohlášení ani možnost neohlašovat. V podstatě se jedná o každou větší úpravu, která ovlivní celkové situační a funkční vlastnosti nemovitosti. Jedná se o stavby se zastavěnou plochou více než 16m a přesahující výšku 4,5m. Můžeme zde hovořit také o podzemních stavbách zasahujících do hloubky větší než 3 metry.

Stavební úřad vydává povolení pro:

  • Rodinné domky
  • Chaty, chalupy a rekreační zařízení
  • Garáže
  • Pozemní komunikace
  • Rozvodné sítě a kanalizace

Jak získat stavební povolení

K pouhému ohlášení použijete ohlašovací dopis patřičné instituci, tedy stavebnímu úřadu nebo obci. Ti pak hodnotí, zda se jedná skutečně o drobné úpravy, které nemusí mít oficiální razítko a povolení. Na hodnocení mají 30 dní. Druhou a poněkud kostrbatější možností je vaše snaha o získání stavebního povolení. Postupujeme takto:

  1. Zaslání žádosti náležitému stavebnímu úřadu– zhodnocení by opět mělo být do 30 dnů
  2. Doložení dokladu o vlastnictví– většinou výpis z katastru nemovitostí
  3. Potvrzení na účasti ve stavebním řízení– je spojeno s nezbytnou dokumentací, především vlastníků
  4. Předložení projektové dokumentace
  5. Prohlášení oprávněné osoby– dozor, projektant
  6. Rozhodnutí o územním vlastnictví od jiné instituce než je SÚ
  7. Rozhodnutí o stavebním povolení na stavebním úřadu

Při získávání stavebního povolení se nevyhnete také poplatkům, ale s tím se dnes už jaksi počítá. Celá operace vás může přijít na pouhých 500 korun, ale také se můžou náklady vyšplhat do několika tisíc, záleží na rozsahu úprav a jiných faktorech.

Kde čerpat informace?

Potřebné informace, které povedou až k získání vytouženého stavebního povolení, lze získat více cestami. Tak především je zde internet, kde si můžete najít oficiální stránky jednotlivých sekcí stavebních úřadů a přímo s nimi komunikovat. Na síti se dozvíte spoustu užitečných informací prostřednictvím všelijakých informativních webů a blogů, ale také na stránkách firem, které se pohybují v oblasti stavby a bydlení. Samozřejmostí jsou diskuze a komentáře, nebojte se zeptat ostatních lidí, kteří mají třeba stejný problém se stavebním povolením jako vy. A možná již našli to správné řešení.

Dotázat se na cokoliv můžete pochopitelně také přímo na daném Stavebním úřadě, pracovníci za přepážkou Vám jistě rádi poradí a pomohou.

Zeptejte se přátel a spolupracovníků, kteří staví nebo renovují, jak postupovat. Jejich nabízené zkušenosti se vždy hodí. Poradí vám také projektant, pokud jste se rozhodli ho přizvat. Pokud máte šikovného projektanta, ten se může za vás postarat v podstatě o všechny náležitosti, ne jen samotnou projektovou dokumentaci, jedná se ovšem o nástavbu, která rozhodně není pravidlem.

Přečtěte si užitečnou literaturu, studujte některé zajímavé časopisy o bydlení a hlavně vždy mějte na vědomí, že vše musí být v souladu se zákonem předpisy.

Legislativa:  Zákon č. 183/2006 Sb.vyhláška č. 146/2008vyhláška č. 499/2006

Leave a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..