Koupit byt v novostavbě, nebo ve starším domě? Která z variant je výhodnější a pro koho? Až tři čtvrtiny obyvatel touží po vlastním bydlení a každý druhý Čech by rád vyměnil současný byt za větší a modernější. U starších domů musí počítat s dodatečnými náklady na průběžné rekonstrukce včetně dispozičních požadavků, při výběru nového bytu je třeba dát pozor na dodržení technických norem a hlavně: kvality materiálu.
„Byty v novostavbách kopírují současné trendy v nárocích, dispozici a architektuře. Klienti požadují prostorné a vzdušné místnosti, dostatečně prosluněné, kuchyně je většinou součástí obývacího pokoje. Součástí bytu je balkon nebo terasa a parking přímo v objektu snadno dostupný výtahem. Hlavní nevýhodou oproti starším bytům z počátku 20. století jsou nižší stropy a velikosti jednotlivých místností,“ uvedl Jan Kalaš, obchodní ředitel společnosti Star Group.
Při koupi novostavby radí Jan Kalaš dbát na tři důležité faktory: celkovou kvalitu stavby, co se týče použitých materiálů a splnění technických standardů, schopnost developera dostát svým závazkům v dohodnutém čase a jakým renomé se pyšní generální zhotovitel stavby. „Pěkný byt s lacinými materiály v interiéru – dveřmi, podlahami a obklady – nebo s nízkou kvalitou zpracování nebude nikdy působit moderním dojmem,“ poznamenal Jan Kalaš.
Jak ale ještě před koupí novostavby rozeznat například zvukové odhlučnění okolí? „Pokud je byt již dokončený, opravdu doporučuji provést osobní testování akustiky a klidně si vyžádat s tím spojenou prohlídku sousedních prostor. Pokud byt sousedí s koupelnou druhého, je vhodné otestovat sousední prostory nejen na hlasy a zvuky, ale i na klapání podpatků a hlasitost tekoucí vody. Taková zkouška lehce odhalí základní nedostatky i bez přítomnosti znalce,“ uvedl Jan Kalaš ze Star Group. Pokud je byt ještě ve výstavbě, je vhodné zkontrolovat jeho neprozvučnost po technické stránce z dostupné dokumentace, v níž je možné dohledat kvalitu akustické zdi, skladbu stropů nebo odhlučnění nášlapných vrstev podlahy.
Je zřejmé, že mnohem více technických nedostatků v sobě skrývá starší byt. Kromě nižší pořizovací ceny musí kupující počítat s vícenáklady na další rekonstrukce. „Největší roli hraje při prodeji starších bytů lepší cenová dostupnost a oblíbené územní části. Pokud chcete byt v Praze 2, nemáte mnoho jiných možností než koupit starší byt,“ vyjmenoval Jan Kalaš. „Novostavby jsou příhodné pro lidi, kteří hledají pohodlí, klid, případně mají jiné nároky – například parkování přímo pod bytem, velký balkon a podobně – nebo prostě chtějí bydlet v moderní zástavbě a neřešit tepelné izolace, způsob odvětrání, veškeré rozvody a další rekonstrukce či nekonečné diskuse s památkáři při elementární úpravě,“ popsal Jan Kalaš.
Díky nízkým úrokovým sazbám hypoték je trh s novými i starými byty opět na vzestupu. Podle údajů společnosti Star Group vzrostla poptávka po bytech v novostavbách meziročně o 10 procent, zájem o byty se třemi, čtyřmi a více pokoji se vlivem silných ročníků dokonce zdvojnásobil. Právě tyto rodiny s dvěma malými dětmi jsou nejsilnější skupinou poptávající byty v moderních novostavbách blízko přírody, sportovního vyžití, se zajištěnou občanskou vybaveností a snadným spojením do centra. Z variant splácení nájmů nebo hypotéky volí jako výhodnější úvěr a vlastní bydlení.
„Sledujeme také návrat ke koupi starších bytů – dochází totiž k velké transformaci starších bytových domů v centrech velkých měst, například v Praze 1 a 2, kde v minulých letech dominovaly přetvořené kanceláře a hotely. Nyní jsou stejné prostory konvertovány zpět na byty. Takové nemovitosti však patří vzhledem k umístění v relativním centru do nejvyšší cenové kategorie,“ dodal Jan Kalaš.