Tipy a trendy

České akvárium jako unikátní rybí aréna

Strhující barevná podívaná a rej třásnitých ploutví dvou rybích bojovníků, kteří se snaží jeden druhého zahnat ze svého zorného pole – tenhle neotřelý prvek do interiéru přináší akvárium ve stylu smíšených bojových umění MMA. Souboje v tomto skleněném oktanu jsou ovšem pro rybí bojovníky naprosto bezpečné.

„Ryba bojovnice“, jak se po celém světě přezdívá řádu Betta splendens, je výjimečná. Samci této ryby nesnesou ve svém okolí žádného jiného samečka. Jakmile jej spatří, okamžitě jejich barvy nabydou na sytosti, roztáhnou své vějířovité ploutve a vyrazí svého soka zastrašit. Následuje rej barev a ladných rybích těl, která proti sobě vyrážejí, jako skutečné bojovníci v kleci.

V Thajsku a dalších zemích jihovýchodní Asie tuto vlastnost Bety splendens zneužívají k pořádání rybích zápasů, při kterých se sází na vítěze. Na rozdíl od přírody, kde prohrávající samec může boj vzdát a odplout, obvykle bez samotného fyzického střetu, však tyto souboje končí smrtí poraženého.

V akváriu „MMA fish arena“, které vytvořila přední česká akvaristická firma Akvaria.cz, však ke kontaktu bojovných samečků nedochází.

„V prostředku osmihranného akvária je skleněná přepážka, která Betty od sebe spolehlivě odděluje. Vedle ní je ještě vyjímatelná neprůhledná clona, jejíž spuštění okamžitě vytváří rybám klidné prostředí,“ vysvětluje ředitel Akvaria.cz Tomáš Macháček. K „MMA fish“ přibaluje také návod pro chovatele začátečníky. Ti si podle něj akvárium snadno zprovozní a udržují, ale dozví se z něj také, jakým způsobem mají o Betty bojovnice pečovat.

„Neprůhlednou přepážku je vhodné vysunout dvakrát denně po pěti minutách. To je frekvence, která udržuje samečky v kondici. Ale pokud byste jim neprůhlednou clonu odstraňovali na delší dobu, nebo častěji, můžete tím ohrozit zdraví ryb, protože i bezkontaktní souboje jsou pro ně velmi náročné a nemůže se to s jejich četností přehánět,“ říká ředitel Akvaria.cz Tomáš Macháček, sám dlouholetý akvarista. Jeho firma pro rybí bojovníky dodává i speciálně pro Betty splendens sestavené krmivo.

Akvárium „MMA fish arena“ má kompletní provozní vybavení, stačí jej tedy jen napustit vodou a nasadit do něj rybí zápasníky. Technická výbavu akvária zahrnuje osvětlení firmy Zettlight a vlastní filtrační technologii společnosti Akvaria.cz. Světla umožňují přepínání mezi několika režimy, včetně vlastního nastavení světelného tónu a jeho intenzity.

Osmihranné akvárium má volitelný originální polep s tématikou bojových umění a známého bojovníka MMA Karlose Vémoly. Ten tohle akvárium dostal od Akvaria.cz k narozeninám a sám pak jeho další exemplář věnoval dalšímu známému zápasníkovi MMA Attilovi Véghovi.

„MMA Fish arena“ je k dispozici od letošního podzimu a je možné si jej objednat prostřednictvím webu Akvaria.cz, nebo mmafish.cz. Cena za kompletně vybavené akvárium je 6000 korun. Dvojice samečků pak přijde zhruba na další čtyři stovky.

0 Shares

Leave a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..