Zahrada

FIELDMANN radí: Jak vybrat vertikutátor?

Vertikutátor pečuje o trávník a vypadá podobně jako sekačka. Ale sekačka to není, milý zahrádkáři. A tak výběr stroje ovlivní nejen to, jaký máme trávník, ale i další faktory. Například na rozdíl od sekání trávy je vertikutace potřeba jen přibližně dvakrát za rok. Proto je u vertikutátoru důležitá skladnost. Jednoduše řečeno, pokud nemáte nadbytek místa v garáži či v kůlně, kompaktní rozměry a sklopná rukojeť jsou základ.  

Vertikutátor nebo provzdušňovač? Obojí!

Vertikutace neboli vertikální prořezání trávníku (z anglického vertical cut) je jednou ze základních regeneračních metod. Na hřídeli svisle umístěné vertikutační nože pronikají do země do hloubky pár milimetrů (max. 3 mm), čímž oddělují vodorovné travní odnože, povrch kypří a v trávníku tvoří úzké drážky pro snazší pronikání vzduchu, živin a vláhy ke kořenům. Podpoří se tak růst kořenového systému, omlazení a zahuštění trávníku. Vertikutaci trávník potřebuje asi dvakrát do roka.

Tomáš Boukal, zástupce značky Fieldmann upozorňuje: „Vertikutátory si nepleťme s provzdušňovači. Ty totiž nezasahují do země, ale pomocí ocelových pružinek osazených na válci pročešou trávník a odstraní vrchní vrstvu staré plsti a mechu.“ S ohledem na nižší frekvenci používání vertikutátoru i provzdušňovače jsou velkou výhodou univerzální kombinované stroje, které disponují jak válcem s vertikutačními noži, tak provzdušňovacím válcem s ocelovými pružinkami.

Výkonný benzínový motor nebo tichý elektromotor?

Elektrický stroj mívá oproti benzínovému nižší výkon, je tedy pomalejší. Výhodou je ale tichý chod. Motor nespaluje žádné palivo, provoz je tím pádem šetrný k životnímu prostředí. Stroj uskladníte téměř kdekoliv, nevyžaduje prakticky žádnou údržbu ani servis. Předpokladem je však elektrická zásuvka v dosahu. Benzínový vertikutátor je sice zpravidla těžší, hlučnější a méně přívětivý k životnímu prostředí, ale nabízí větší záběr a rychlejší práci při neomezené možnosti pohybu v terénu, byť třeba kopcovitém či svažitém.

Počet nožů, záběr stroje

Na válci běžných vertikutátorů bývá 18-20 nožů,“ uvádí Tomáš Boukal a doplňuje: „Platí, že čím více je nožů, tím lépe. Pořídíte-li si stroj s více noži na válci, stačí vám přejet trávník pouze v jednom směru. Naopak s vertikutátorem s menším počtem nožů, je potřeba jet pro jistotu podélně a pak ještě příčně.“ Obvyklý záběr menších strojů je 32 cm. Ty jsou vhodné pro trávníky do cca 600 m2. Na větší plochy, asi od 1000 m2, se doporučuje zvolit záběr větší, obvykle 40 cm.

Nastavení hloubky řezu, sběrný koš

Vertikálně nasměrované nože vertikutačního válce jemně pronikají do země, do hloubky maximálně 3 mm. Při nastavení větší hloubky hrozí poškození trávníku. Regulace hloubky řezu se provádí pomocí páčky centrálně, u menších či levnějších modelů nastavením výšky kol. „Při vertikutaci většího trávníku rozhodně oceníte objemný sběrný koš, kde se travní plsť shromažďuje. Obvyklý objem koše je 30-40 litrů u menších modelů, asi 50 litrů u větších. Větší koš je těžší, ale nemusíte jej tak často vysypávat. Práci tak máte rychleji hotovou,“ dodává Tomáš Boukal za značku Fieldmann.

Benzínový vertikutátor je při práci rychlý

Rozsáhlé trávníky, až 2000 m2, prořeže i pročeše benzínový vertikutátor Fieldmann FZV 6050-B s motorem OHV 212 cm3/4,3 kW. Stroj s odolným ocelovým šasi je vybaven pracovním válcem s 18 noži pro provzdušňování a vertikutaci půdy, válec s pružinami lze dokoupit dodatečně. Pracovní hloubku je možné centrálně nastavit do 8 různých úrovní podle opotřebení nožů (-15 až +3 mm). Pracovní záběr stroje je 40 cm. Látkový sběrný koš redukující prostupnost prachu pojme až 35 litrů travní plsti a mechu. Kola jsou uložena na kuličkových ložiscích, sklopné madlo usnadní skladování stroje. Více na www.fieldmann.cz. Doporučená akční MO cena benzínového vertikutátoru FZV 6050-B je 7.999 Kč.

Hbitý elektrický vertikutátor pro menší či členitější zahrádku

Fieldmann FZV 2102-E je elektrický vertikutátor a provzdušňovač v jednom. Součástí balení jsou dva válce, a to vertikutační s 20 noži a provzdušňovací s 24 pružinami. Výměna je snadná. Díky příkonu elektromotoru 1 300 W a pracovnímu záběru 32 cm je model FZV 2102-E ideální volbou pro menší a střední trávníky o ploše až 600 m2, kde je v dosahu elektrická zásuvka. Nastavení pracovní hloubky je možné zvolit dle opotřebení nožů a pružin. Objem sběrného koše je 40 l. Pro pohodlnou práci lze rukojeť elektrického vertikutátoru výškově nastavit. Doporučená akční MO cena vertikutátoru Fieldmann FZV 2102-E je 2.699 Kč. Více na www.fieldmann.cz.

Výkonný elektrický vertikutátor a provzdušňovač pro větší trávník

Ideálním pomocníkem pro majitele rozlehlejších trávníků (až do 1200 m2) s dobře dostupnou elektrickou zásuvkou je elektrický vertikutátor Fieldmann FZV 4010-E s příkonem 1800 W a pracovním záběrem 40 cm. V jeho výbavě najdete dva válce – vertikutační s 20 noži a provzdušňovací s 24 pružinami. Nastavení hloubky práce lze provést centrálně v závislosti na opotřebení nožů či pružin (-12 až +10 mm). Součástí vertikutátoru je i sběrný koš o objemu 55 l. Díky jeho objemu můžete pracovat delší dobu bez přerušení a nemusíte koš co chvíli vysypávat. Rukojeť lze výškově nastavit pro co pohodlnější ovládání. Pro snadnější manipulaci, převoz a skladování je možné sklopit rukojeť. Doporučená akční MO cena vertikutátoru Fieldmann FZV 4010-E je 3.999 Kč. Více na www.fieldmann.cz.

One Comment

  1. Pingback: Elektro, aku nebo benzín? » Bytovérekonstrukce.cz

Leave a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..