Zahrada

Elektro, aku nebo benzín?

Jsou místa, kde ani sebeobratnější rotační sekačku nelze použít: V prudkých svazích, v příkopech, na březích potoků, pod keři, pod lavičkou. Běžná sekačka ale selhává i tam, kde je již porost příliš vzrostlý. Strunové sekačky, vyžínače a křovinořezy jsou účinnými a hojně využívanými pomocníky. Likvidují rozbujelý porost pomocí rotující struny, výkonnější typy obvykle nabízejí možnost výměny strunové hlavy za ocelový trojzubec, který jejich účinnost ještě zvýší. Přístroje se ovládají jednoduše rukama, pro snazší manipulaci s těžšími typy bývá k dispozici pevný ramenní popruh.

Snadné použití nabízejí elektrické strunové sekačky, které poskytují stabilní výkon, spolehlivost i tichý provoz a oblíbené jsou i pro nízkou hmotnost a téměř nulovou údržbu. Platí zde ale omezení v podobě nutnosti přívodu elektrické energie, která může být na obtíž. Ta odpadá v případě strunových sekaček akumulátorových, s nimiž se tak můžete vypravit i do míst mimo dosah elektrického proudu. Další výhody jsou obdobné jako u elektrických přístrojů – nízká hmotnost, a tedy snazší manipulace, tichý provoz, nulové emise i nenáročná údržba.

V situacích, kdy je požadavkem možnost pracovat i v místech bez přívodu elektřiny a zároveň je potřeba obstarat velkou plochu porostu, který je navíc houževnatější, přicházejí na řadu výkonnější stroje – křovinořezy. Ty pokoří i silnější kmínky náletů či křoviny a obhospodaří libovolně velkou plochu. Vzhledem k obecně vyšší hmotnosti těchto strojů u nich bývá k dispozici popruh k zavěšení na ramena a vyšší pohodlí při ovládání zajišťují rovněž dvojité rukojeti připomínající řídítka jízdního kola.

Jak vybrat nejlépe

Při výběru pomocníka z řad strunových sekaček a křovinořezů je třeba si ujasnit, jak často a k čemu jej využijete – zda budete kosit rozsáhlý svah za domem, nebo jen dočišťovat partie podél plotu po běžném sečení trávníku. Pokud by sekačku používalo více osob různého vzrůstu, je dobré zvolit model s teleskopickou rukojetí. Praktická je i možnost nastavení úhlu žací hlavy, která zvýší obratnost stroje. Podle frekvence prací, náročnosti terénu i povahy porostu pak zvolte odpovídající typ. Značka FIELDMANN nabízí stroje všech kategorií. Strunové sekačky elektrické, mezi které patří model FZS 2505-E, i akumulátorové, např. typ FZS 1005-A. Zástupcem široké nabídky výkonných benzinových strojů je křovinořez FZS 5025-B. Zajímavou variantou je také akumulátorové zahradní nářadí na jednu baterii – z řady AKU FAST POWER můžete zvolit 20V akumulátorovou strunovou sekačku FZS 70105-0, nebo 20V akumulátorový křovinořez FZS 70705-0.

Elektrická strunová sekačka FIELDMANN FZS 2505-E

Strunová sekačka FIELDMANN FZS 2505-E s šířkou záběru 30 cm je vybavena elektromotorem o příkonu 550 W, který pohání žací hlavu se dvěma strunami. Disponuje teleskopickou rukojetí s možností nastavení délky v rozmezí 105 až 125 cm. Nastavitelný je rovněž úhel žací hlavy, což ještě zvyšuje obratnost přístroje v nerovném terénu a špatně dostupných místech. Pohodlí při použití zajišťuje nízká hmotnost (2,3 kg), vodicí kolečko usnadňuje sečení podél zdí a před poškozením chrání rostliny, které nemají být posečeny. Bezpečnou manipulaci se sekačkou zajišťuje protiskluzová úprava rukojeti a pojistka spínače.

Doporučená cena elektrické strunové sekačky FIELDMANN FZS 2505-E je 1099 Kč. Více na www.fieldmann.cz.

Akumulátorová strunová sekačka FIELDMANN FZS 1005-A

S akumulátorovou strunovou sekačkou FIELDMANN FZS 1005-A získáte svobodu při sečení vzrostlé trávy i mimo dosah elektrické energie, a to díky kvalitní 18V Li-lon baterii s kapacitou 1500 mAh bez paměťového efektu a bez samovybíjení. S ní vydrží sekačka na jedno nabití pracovat až 35 minut, baterie je přitom plně nabita za 3 až 5 hodin. Indikátor nabití při práci průběžně informuje o jejím stavu. (Pro možnost pracovat bez zásadního omezení časem je praktické přikoupit ještě jednu baterii „záložní“.)

Sekačka nabízí šíři záběru 26 cm, teleskopickou rukojeť, která se přizpůsobí uživateli, i nastavitelný úhel žací hlavy do tří vertikálních a čtyř horizontálních pozic, které ještě více usnadní sečení v těžko přístupných místech. Praktický je poloautomatický posun žací struny – tou stačí lehce poklepat o zem a struna se odvine.

Doporučená cena akumulátorové strunové sekačky FIELDMANN FZS 1005-A je 1799 Kč včetně baterie a nabíječky. Náhradní baterie FIELDMANN FZO 9004 pro model FZS 1005-A stojí 899 Kč. Více na www.fieldmann.cz.

Benzínový křovinořez FIELDMANN FZS 5025-B

Nejvýkonnější křovinořez značky FIELDMANN se silným dvoutaktním motorem o objemu 51,7 cm³ s výkonem 1,45 kW nabízí záběr sečení 44 cm. Snadno s ním zlikvidujete i houževnatější rostliny na velkých plochách. Pohodlí a snadnou ovladatelnost při práci zajišťuje patentovaná antivibrační technologie.

Manipulaci se strojem o hmotnosti 8,5 kg i při déletrvající práci maximálně usnadňuje komfortní dvouramenní popruh, díky dvojité rukojeti s ergonomickými úchopy se stroj snáz ovládá. Strunová hlava s inovativním systémem TWIST&GO umožňuje jednoduché doplnění nové struny. Ocelový trojzubec pak nabízí možnost pokořit ještě vyšší trávu či silnější kmínky náletových rostlin a křovin.

Doporučená cena benzínového křovinořezu FIELDMANN FZS 5025-B je 5299 Kč (včetně popruhu, ocelového trojzubce a nádoby na míchání palivové směsi). Více na www.fieldmann.cz.

Akumulátorový křovinořez FZS 70705-0

Zkultivovat zarostlou „džungli“ v pohlednou část zahrady vyžaduje sílu i techniku, v první řadě výkonný křovinořez. Akumulátorový křovinořez Fieldmann FZS 70705-0 z řady AKU FAST POWER má díky dvěma bateriím 2 Ah/4 Ah dost síly na přerostlou trávu i tenčí náletové dřeviny. Stroj má kromě poloautomatické strunové hlavy v příslušenství i ocelový trojzubec. Disponuje dvojitou přední rukojetí, která díky možnosti širokého úchopu oběma rukama připomíná řídítka bicyklu, proto se jí říká „bike“. Tento typ rukojeti není samoúčelný, ale umožňuje výrazně efektivnější práci s křovinořezem. Motor umístěný u hlavy vyvažuje baterie na konci spojovací tyče, takže se s křovinořezem výborně manipuluje.

Doporučená cena křovinořezu FIELDMANN FZS 70705-0 je 3290 Kč (včetně popruhu, ocelového trojzubce, bez baterie a nabíječky). Více na www.fieldmann.cz.

Leave a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..