Zahrada

Chystáme zahradu na jaro. Jak si zajistit chutnou a bohatou úrodu?

Domácí zelenina a ovoce vždy potěší skvělou a autentickou chutí. Abyste si mohli užívat šťavnatou úrodu, je potřeba zahradě věnovat správnou péči a starat se o její zdraví. Základem je kvalitní půda s dostatečným množstvím živin a mikrofaunou. Právě nyní je ideální čas na její přípravu k pozdější výsadbě. Jak záhony správně nachystat?

Pryč s nepořádkem

Spadané listí, větve, větvičky, staré plody. Po zimě bývá zahrada plná nepořádku, který je nejenom nevzhledný, ale představuje zároveň riziko. Jeho přítomnost totiž přispívá k šíření plísní a hub, které následně oslabují zdraví rostlin a těžko se jich zbavuje. „S prvním pěkným počasím a příjemnější teplotou vyrazte na obhlídku a zahradu pročistěte. Na pomoc si vezměte hrábě, v případě většího množství listí uvítáte i fukar na listí. Nashromážděný přírodní odpad můžete zpracovat v zahradním drtiči. Jeho výhodou je, že snižuje objem materiálu a současně vytváří skvělý základ pro kompostování. Cenné živiny se v podobě hnojiva vrátí do půdy a zlepší její kvalitu,“ radí David Irmann ze společnosti BAUHAUS. Nezapomínejte ani na vyčištění cestiček či jejich opravu. Snadný pohyb po zahradě vás potěší při všech dalších aktivitách.

Obnova po zimě

Vlastnosti půdy se vlivem mrazu, sněhu a větru zhoršují, její kvalita je přitom klíčová pro úspěšný růst rostlin a bohatou úrodu. Před další výsadbou je proto potřeba provést kultivaci a záhon provzdušnit, prokypřit a zbavit plevele. „Jakmile počasí dovolí, pusťte se do přípravy záhonků. Ideální čas nastává tehdy, pokud se teplota pohybuje během jednoho týdne kolem 7° C. Poznáte to taktéž podle stavu půdy, která by měla být na povrchu suchá, drobivá a nelepivá,“ radí David Irmann ze společnosti BAUHAUS.

Záhon nejprve zbavte plevele a prokypřete motyčkou. Pokud zakládáte nový záhon, neobejdete se bez většího rytí, ideálně do hloubky 30 cm. Odstranit je nutné nejen drny, ale také plevel až k jejich kořenům. Potřebujete-li zkypřit rozlehlejší plochu, vezměte si na pomoc rotavátor nebo kultivátor. Práce vám půjde výrazně rychleji a méně se nadřete. „Kultivátory si snadno poradí se zkypřením a provzdušněním půdy, zapracováním hnojiva nebo pletím. Vyrábí se v různých velikostech, v obchodech si tedy vyberete kultivátor jak pro menší zahradu, tak pro velké plochy. Pořídit lze jednoúčelovou, ale i všestrannou verzi, u které je výhodou například výměna nástavců pro orbu,“ říká David Irmann ze společnosti BAUHAUS.

Dodání živin

Půda ztrácí během zimy řadu živin, před výsadbou je proto nutné myslet na jejich obnovení. Nejlepší volbou jsou organická hnojiva v podobě hnoje nebo vyzrálého zahradního kompostu. Pomohou k tvorbě potřebného humusu a správné půdní mikrofauny. Zatímco hnůj je nutné nejprve zkompostovat a slepičince zkvasit, běžný kompost lze přidat rovnou. Jeho výhodou je, že je vhodný, pro všechny druhy zeleniny. Stačí jej nasypat na zrytý záhon a zapracovat do hloubky přibližně 10 cm. Jakmile je půda zrytá a obohacená o hnojivo, povrch už jen urovnejte hráběmi a nechte po dobu 3 týdnů odpočinout.

Termokompostér Slim-Line; 300 l; 60 × 60 × 83 cm

Zahradní kompostér Slim-Line o objemu 300 l promění kuchyňský a zahradní odpad na hodnotnou výživu pro všechny rostliny. Zároveň recyklací organických materiálů redukuje množství domácího odpadu. Kompostér je vyroben z pevného recyklovaného plastu a snadno odolá vlivům počasí. Plní se seshora, větrací otvory pak zajišťují dostatečný přívod vzduchu a optimální bakteriální účinek. Díky vnější barvě se vnitřek na slunečním světle velmi rychle zahřívá. Kompostér není vybaven spodní deskou, protože přímý kontakt s půdou je vyžadován pro úspěšný proces tlení. Smontujete jej snadno, bez použití nářadí.

Zahradnické nůžky Gardol Classic; pro průměr větve: do 18 mm

Robustní zahradnické nůžky Gardol Classic s dvoubřitým stříhacím systémem využijete nejen ke stříhání čerstvých větví a haluzí. Zahnutá stříhací hlava s horním nožem je opatřena nepřilnavým povrchem z vysoce zušlechtěné nožířské oceli, spodní nůž je opatřen povrchem z tvrdého chromu. Díky tomu je stříhání vysoce efektivní i přes minimální úsilí a vytváří šetrné řezy. Nůžky disponují praktickou drážkou na mízu, čímž zabraňují slepení čepelí. Ergonomický tvar poskytuje pohodlný úchop, velikostí jsou nůžky vhodné pro malé až středně velké dlaně.  

Zahradní hrábě Gardol

Zahradní hrábě pomohou s řadou prací na zahradě a okolo domu, ať už se vrhnete na úklid spadeného listí nebo urovnávání zeminy na záhonku. Jsou tvořeny kovovou pracovní částí s 12 zuby a násadou z broušeného dřeva s FSC certifikací. Potěší lehkou a pevnou konstrukci, která umožňuje snadnou manipulaci.

Drtič zahradního odpadu Hurricane HMH-S-2400; 2400 W; 4,5 cm

Drtič od značky Hurricane si snadno a rychle poradí se zbytky keřů a dalším zahradním odpadem. Díky výkonnému motoru 2 400 W zvládne zpracovat větvě až do tloušťky 4,5 cm. Zařízení je vybaveno ochranným spínačem motoru, který brání možnému přetížení. Sběrný vak drtiče o objemu 45 l poskytuje dostatek prostoru a nebudete jej tak muset neustále vysypávat. Drtič je nenáročný na údržbu a vyžaduje jen malý prostor pro uskladnění. Dvě velká kola a nízká hmotnost navíc umožňují jeho jednoduché přemístění.

Benzínový kultivátor Texas TX 612TG Dual Shaft; 4 kW

Benzínový kultivátor od značky Texas pomůže s rychlým a efektivním zkypřením půdy na ploše až do 600 m². Je vybaven výkonným 4taktním motorem TG275D o objemu 212 cm³ a unikátním dvouhřídelovým převodovým systémem Dual Shaft. Motor má dvě klikové hřídele samostatně pro převod vpřed i vzad, které snižují opotřebení citlivých částí. Rychlost nožů se záběrem 36, 57, 85 cm lze podle potřeby redukovat. Pro maximálně pohodlnou manipulaci je kultivátor vybaven nastavitelnými řídítky, ergonomickými rukojeťmi, nožním transportním kolečkem a nárazníkem. Objem nádrže je až 3,6 l. Stroj je dodáván bez motorového oleje.

Leave a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..