Přes noc dokáže sežrat až několik gramů rostlin a připravit vás tak v krátké době o většinu mladých rostlin ve skleníku. Řeč je o slimákovi, který je svým apetitem a rychlým množením obávaným postrachem každého zahrádkáře. Pokud se již na vaší zahradě objeví, je třeba před ním zeleninu, ovoce i květiny účinně chránit. Pomáhá pravidelný úklid zahrady, zalévání ráno, aromatické květiny na okraji záhonů, ale nejúčinnější proti tomuto škůdci jsou ekologicky šetrné návnady (Ferramol) obsahující fosforečnan železitý, tedy látku běžně se vyskytující v přírodě.
„Slimáci dokážou během pár dnů sežrat neuvěřitelné množství rostlin, a každý jedinec může naklást až 400 vajíček. Většina lidí výskyt slimáků zaznamená, až když má zahradu zdevastovanou a napůl sežranou. Proto je nutné zahradu neustále sledovat a již při prvním výskytu začít proti slimákům bojovat za pomoci návnad, nejlépe s účinnou látkou přírodního původu. Takovým přípravkem je například Ferramol, obsahující fosforečnan železitý. Tento přípravek je účinný dlouhodobě, protože je odolný proti dešti a zálivce,“ radí specialistka Zuzana Pavelková ze společnosti Neudorff, která vyrábí přípravky proti slimákům, mravencům a dalším škůdcům.
Bezpečný prostředek pro zahradu, kde si hrají děti
Vzhledem k tomu, že proti slimákům bojujeme na zahradě, kterou obýváme, je vhodné používat návnadu, která neohrožuje zdraví lidí ani zvířat. Nejvhodnější je použít přípravek (Ferramol), jehož účinnou látkou je fosforečnan železitý, běžně se vyskytující v přírodě. Při použití této návnady nedochází u slimáků k nadměrné tvorbě slizu, a povrch záhonů zůstává čistý. Na záhonech nezůstávají uhynulí slimáci, protože se po požití granulí stáhnou s pocitem nasycení do skrýší, kde později uhynou. Další jeho velkou předností je, že je při náhodném požití neškodný pro domácí a jiná zvířata (ježky, ptáky apod.).
CO MAJÍ SLIMÁCI RÁDI
- Křehké mladé rostliny
- Vodu, vlhkost
- Přítmí
- Teplotu nad 15 0C
- Rozmanité „skrýše“ na zahradě (složené kameny, cihly, prkna, staré listí, mulčovací kůra…).
- Vysokou trávu, sekejte proto trávník pravidelně a větší množství posečené trávy ihned odklízejte
CO SLIMÁKŮM NEPROSPÍVÁ
- Přímé sluneční světlo
- Suché počasí v létě, delší mrazivé počasí v zimě
- Aromatické rostliny, které slimáky odpuzují, např. orlíček, bergénie, oměj, rozchodník, kontryhel, zvonek, řeřicha apod. Květiny můžete vysazovat podél záhonů či cestiček
- Zalévejte zahrádku raději ráno než večer, protože v noci jsou slimáci nejaktivnější
- Prokypřování půdy, čímž se zničí skrýše a vajíčka slimáků
- Prevence – pravidelně kontrolujte zahradu, zejména nové výsadby mladých rostlin. Pomoci odhalit včas tohoto škůdce mohou slimáčí pasti. Připravte si pro slimáky úmyslnou skrýš: na stinné místo umístěte prkno a pod něj vlhký hadr. Pod prkno se slimáci začnou slézat a každodenní kontrola odhalí, zda brzy nastane jejich invaze. Větší výskyt slimáků je signálem k použití návnad Ferramol
- Nejúčinnějším prostředkem proti slimákům jsou návnady s přírodní účinnou látkou. Pořiďte si včas jejich dostatečnou zásobu.