Zhruba čtvrtina Čechů bydlí ve vlastním bytě či domě. Češi chápou nákup nemovitostí i jako vhodnou investici – tři ze čtyř lidí by si za své peníze pořídili právě nemovitost. Přes 60 procent Čechů by investovalo do pořízení bytů na pronájem, dalších 45 procent by své peníze využilo k nákupu pozemků. Nákupem nemovitosti ale placení nekončí. Majitelé pozemků a staveb musí pravidelně platit daň z nemovitých věcí. Zaplatit ji musí nejpozději 31. května.
Do konce května musí daň z nemovitých věcí zaplatit lidé, kteří vlastnili nemovitost k 1. lednu 2016. Ti, kteří jí získali později, například letos v únoru, budou daň platit až příští rok. Úplně všichni ale platit nemusí. „Osvobození od platby daně je poměrně rozsáhlé – dani nepodléhají obecní a státní nemovitosti, diplomatické služby, církevní nemovitosti, pozemky pod komunikacemi, nemovitosti ve vlastnictví neziskových organizací, nemovitosti sloužící veřejně prospěšným účelům jako školy, galerie a podobně. Zdanění se týká především soukromých nemovitostí. Výjimkou jsou majitelé domů, kteří změnili způsob vytápění a přešli z tuhých paliv na alternativní metody vytápění. Daňové osvobození pro ně platí po dobu pěti let od změny. Pro zemědělce a chovatele ryb platí pozdější splatnost daně 31. srpna,“ upřesnila Blanka Štarmanová, daňová poradkyně společnosti TaxVision a portálu www.eDane.cz.
Daň vyšší než 5000 korun si mohou lidé rozdělit do dvou stejných splátek – první s datem splatnosti do 31. května, druhou do 30. listopadu. Výše daně závisí na typu nemovitosti a obci, ve které se nachází. „Trvalé bydliště majitele v jiném regionu nehraje roli, daň vždy platí finančnímu úřadu kraje, na jehož území se nemovitost nachází. Výpočet daně se různí podle typu nemovitosti i podle typu pozemku, výpočet se odvíjí také podle počtu obyvatel dané obce. Většina poplatníků letos na dani zaplatí stejnou sumu jako loni. Daň z nemovitých věcí je jako jediná daň stoprocentním příjmem obce, na jejímž území se nemovitost nachází,“ popsala Blanka Štarmanová.
Majitelé pozemků a staveb by měli složenku k zaplacení daně najít ve své schránce. Pokud se tak nestane, rozhodně to neznamená, že daň nemusí platit. „Pokud má vlastník nemovitosti útržek z loňské složenky, stačí, když daň zaplatí ve stejné výši a na stejný účet jako před rokem. Jestli si výší platby není jistý, může s dotazem kontaktovat krajský finanční úřad, na jehož území je nemovitost. Při osobní návštěvě je možné vyměřenou částku zaplatit přímo v pokladně. Právnické osoby, které mají zřízenou datovou schránku, obdrží namísto složenky informace o daňové povinnosti do ní,“ řekla Blanka Štarmanová.
Pozor na pokuty! Částka by měla být na účet připsána nejpozději 31. května, platbu převodem nebo složenkou je tedy třeba provést nejpozději o jeden den dříve. „Do 7. června, tedy dalších pět pracovních dní, správce daně ještě žádné sankce nevyměřuje. Poté už ale následuje trest v podobě úroků z prodlení, které činí ročně výši repo sazby stanovené Českou národní bankou, zvýšené o 14 procentních bodů, platné pro první den příslušného kalendářního pololetí, to je 14,05 procenta z vyměřené daně za rok. Často se také stává, že novopečený majitel zapomněl na konci ledna podat daňové přiznání k dani z nemovitosti, tím pádem neobdrží ani výzvu k zaplacení daně. V takovém případě je nutné daňové přiznání k dani z nemovitosti co nejdříve podat a počítat se sankcemi. Pokuta činí 0,05 procenta ze stanovené daně za každý den prodlení. Pokuty do 200 korun finanční úřady nevyměřují, takže pokud stihne daňové přiznání podat do 1. 6. 2015 a daň není vyšší než cca 3000 korun, žádná pokuta mu nehrozí,“ uzavřela Blanka Štarmanová.