Dětský pokoj

V dětském pokoji: Dva nájemníci a nebo ještě víc?

Zejména v bytě je to problém: zařídit dětský pokoj tak, aby se do něj vešly dvě děti, případně ještě větší počet sourozenců. Pokoje v bytech jsou obvykle malé a vměstnat všechno potřebné na necelé dvě desítky čtverečních metrů je skutečně umění. Připomíná často hru Tetris.

Bez čeho se neobejdete

Při omezeném prostoru je zásadním úkolem rozvrhnout prostor tak, aby každé dítě mělo k dispozici vše, co nutně potřebuje právě v pokoji, mělo věci pokud možno trochu oddělené od ostatních a aby přesto zbyl nějaký volný prostor. Je třeba zvážit výchozí situaci: velikost pokoje, počet dětí, jejich věk a pohlaví. Užitečnou pomůckou je čtverečkovaný papír nebo jednoduchá zařizovací aplikace dostupná například na webu Ikey.

Nutnost první: postel

Postel by měla splňovat několik základních parametrů – měla by být dostatečně široká a dlouhá (obecně bývá šířka 90 – 100 cm, délka 200 cm), výška lůžka má být minimálně 25 cm (hygienická norma).

V pokojích pro více dětí se často používají palandy, postele, které se různě překrývají nebo alespoň zvýšené postele, pod které se vejde kupříkladu studijní či hrací koutek.

Nutnost druhá: stůl

Zejména pro školáky zásadní potřeba. Je potřeba, aby si měli kam dát školní potřeby, tašku do školy, aby měli kde v klidu a na dostatečném prostoru napsat úkoly, učit se, položit si vlastní techniku (kalkulačky, notebook, tablet..).  Umístění stolu má několik ergonometrických pravidel, kde je jeho místo nejvhodnější, odkud by mělo jít světlo, aby nestínilo při psaní či čtení a podobně.  Všem potřebným ideálním kritériím nelze často dostát. Chybět ale nesmí kvalitní osvětlení, kterým lze v rámci stolu pohybovat.  Ideální je, pokud každé dítě může mít svůj stůl, případně vymezenou svoji plochu u delšího sdíleného stolu, který nechte zhotovit na míru.

Nutnost třetí: skříň

Děti potřebují i úložný prostor. Ani ne tak na oblečení, které naopak, pokud to lze, je dobré umístit do šatny, předsíně nebo ložnice (parádivým slečnám ho umístit do pokoje v okamžiku, kdy se stane hlavní momentální náplní života a vytlačí hračky i vše ostatní). Zejména ale děti potřebují skříňky a poličky na hračky, knihovnu.

Zásadním požadavkem je prostor. Proto, pokud to lze, nic dalšího už do pokoje nepřidávejte, myslete na to, aby si děti měly kde hrát. Samozřejmým požadavkem je bezpečnost. Nábytek by měl být určený pro děti, neměl mít ostré hrany apod. Vhodné je podívat se na celý pokoj z perspektivy dítěte a před zařízením si v místnosti dřepnout či kleknout, abyste se co nejvíce přizpůsobili pohledu dětí.

Než se pustíte do zařizování pokoje, uvědomte si, že vy v pokoji bydlet nebudete a že ho zařizujete hlavně pro děti. Pokud je to jen trochu možné, pak je dobré, aby se děti na návrhu zařízení pokoje podílely a snažit se alespoň do jisté míry vyhovět jejich přáním a nápadům.  Ony by pak měly být vstřícné k vašim požadavkům na úklid a udržování věcí v pokojíčku v pořádku.

Leave a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..