Koupelny

Dobře vybrané umyvadlo dodá vaší koupelně osobitost a šmrnc

Umyvadlo patří mezi dominanty koupelny, ve které denně trávíme poměrně dost času. Na trhu je nepřeberná škála druhů, a tak si při zařizování koupelny můžeme vybrat takové, které jí dá osobitý a třeba i neotřelý vzhled. Jak tedy vybrat to správné umyvadlo do koupelny?

 Umyvadlo musí ladit s prostorem  

Výběr umyvadla musíme přizpůsobit nejen prostoru, ale také celkovému pojetí místnosti. Mělo by zapadat do stylu koupelny. Pokud ji zařizujete v modernějším duchu, pak volte spíše hranatá nebo geometricky zajímavá umyvadla. Obvyklá, zaoblená, se pro změnu hodí do klasických koupelen. „O tom, jak velké umyvadlo použijeme a kam ho nakonec umístíme, rozhodují především dispozice koupelny. Před umyvadlem by měl zůstat dostatečný, asi 80 cm velký prostor pro pohodlný pohyb. Také po stranách počítejte minimálně s 10 centimetry místa. V případě, že zde chcete umístit držáky na ručníky, raději pár centimetrů ještě přidejte,“ radí Petr Štěpánek, servisní technik značky Jika.

Na velikosti koupelny záleží

Pokud máte koupelnu dostatečně velkou a nemusíte se nijak prostorově omezovat, volte velké umyvadlo se šířkou 80–100 cm nebo nyní moderní dvojumyvadlo. Potěší hlavně rodiny s dětmi a po ránu vám odpadne přetahování o místo u umyvadla. Navíc vás u tohoto typu překvapí velký odkládací prostor. Díky tomu si už nemusíte lámat hlavu s hledáním dalšího volného místa třeba pro odložení zubních kartáčků. Pokud vaše koupelna není dostatečně velká, využijte pro změnu malé umyvadlo se šíří kolem 50 cm. Problém s prostorem ale vyřeší i rohová varianta, která nakonec může vaší koupelně slušet ze všeho nejvíce.

Nábytek k umyvadlu

Funkčnost a praktičnost umyvadla oceníme až při běžném používání. Zvážit bychom měli také výběr vhodné skříňky pod umyvadlo, do které budeme moci přehledně uskladnit potřebné hygienické nebo čisticí prostředky. Zvláště u malých koupelen oceníme každý úložný prostor. Navíc skříňkou efektivně schováme nevzhledný sifon, na který je v nábytku již předpřipravený výřez. Koupelna se tak sjednotí a prací prášek nebo ručníky zmizí za zavřenými dvířky.

Výběr a údržba umyvadlového sifonu

Sifon bychom měli vždy pořizovat spolu s umyvadlem. Předejdeme tím situaci, kdy je nutno sifon upravovat, což některé typy neumožňují. „Sifon, který vybíráme, by měl pocházet od certifikovaného výrobce. Řemeslník by se měl při jeho instalaci vyhnout tzv. flexi připojení, které může představovat nejen estetický, ale časem i praktický problém. Stává se, že lidé nalijí dovnitř různá čistidla, která mohou degradovat plast, ten se pak ohýbá a časem by se mohl i protrhnout. Co se týče estetického hlediska, plastový sifon bývá často průhledný, nečistoty v něm usazené zčernají a nepůsobí to pěkně, ani když máte sifon zakrytý koupelnovým nábytkem,“ upozorňuje Petr Štěpánek.

Čištění: pozor na chemii

Do sifonu se časem dostanou nečistoty – jako například vlasy. V případě ucpaného odtoku většina z nás pro vyčištění sifonu používá hydroxid sodný, který zalijeme horkou vodou. Takového způsobu čištění bychom se ale podle odborníků měli vyvarovat.  „Ačkoliv se tento postup zprůchodnění odpadu jeví jako efektivní, můžete si jím způsobit nemilé komplikace. Hydroxid totiž zeslabuje stěnu materiálu sifonu a vysoká teplota ho může narušit. Paradoxně můžete tímto způsobem čištění sifon zcela zacpat. Nejideálnějším způsobem čištění sifonu je tak jeho jednoduché rozmontování a manuální vyčištění například malým kartáčkem,“ vysvětluje dále servisní technik značky Jika.      

Výběr umyvadlové baterie

Umyvadlové baterie plní nejen estetickou stránku, ale současně umí i šetřit vodu. Například baterie Jika Mio-N má průtok vody 6l za minutu a obsahuje i perlátor s nastavitelným proudem. Tuto funkci oceníte zejména tehdy, když vám proud vody dopadá na hranu umyvadla.

Prstem nastavitelný perlátor vám umožní změnit směr proudu vody tak, aby proud dopadal přímo do umyvadla. Navíc perlátor umístěný v baterii je vyroben ze speciálního materiálu, na kterém se neusazuje vodní kámen – a díky tomu odpadá namáhavé čištění. Vysoce kvalitní keramická kartuše je samozřejmostí. „U instalace pákových baterií je žádoucí flexi připojení, které by měl provést profesionál. Tyto hadičky fungují jako brčko, a pokud se nevhodně ohnou, voda jimi neproteče. To se stává především u teplé vody, kdy se flexibilní hadička vyrobená z gumy s kovovým opletem nahřeje a lehce ohne. Běžně se nachází pod baterií a propojuje tělo baterie s rohovým ventilem, a to právě v místě, kde je přívod vody,“ doplňuje dále Štěpánek. Součástí některých umyvadlových baterií bývá systém Click-Clack, což je speciální zátka, která umožňuje jednoduché manuální zavírání a otevírání odtoku umyvadla.

O značce Jika: Přední česká značka Jika patří mezi jedny z nejrespektovanějších výrobců koupelnové keramiky, koupelen, obkladů a dlažeb. Firma vznikla roku 1878, kdy byl ve Znojmě založen první evropský závod na sanitární keramiku a nádobí. Pro své zákazníky je JIKA symbolem tradice a kvality. JIKA nabízí kompletní řešení pro vaši koupelnu, ať už disponujete velkým prostorem nebo potřebujete šetřit každý centimetr. Více informací najdete na webu: http://www.jika.cz/

1 Shares

Leave a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..