Články

Drony ve stavebnictví? Využití je široké, od mapování přes hlídání faktur po propagaci

Drony jsou fenoménem doby. Bezpilotní letouny pronikly prakticky do každého byznysu a svou nezastupitelnou roli našly také ve stavebnictví. Zajišťují cenově bezkonkurenční mapování. Pomáhají při samotné výstavbě, kdy je díky nim dohlíženo například na efektivitu práce. Hodí se také k propagaci projektu, čehož využívají i pražští developeři. Snímky z dronů jsou atraktivní a zároveň finančně dostupné oproti drahým leteckým fotografiím.

Čím dál rozšířenější je využívání dronů k detailnímu, efektivnímu a cenově velmi přívětivému mapování. Výsledné fotografie mívají rozlišení až jeden centimetr na pixel. Dosáhnout srovnatelného výsledku by dříve stálo horentní sumy peněz, byla by potřebná výrazně nákladnější technika. „Fotografie pořízené drony jsou daleko levnější než letecké fotografie, které se pořizovaly v minulosti, a kvalitnější než z on-line webové kamery,“ porovnal Tal Grozner, šéf české pobočky developerské společnosti Star Group.

Drony mají svou roli i na staveništi. Například v západní Evropě je již standardem, že u významnějších projektů drony snímají staveniště na fotografiích, videích či 3D modelech. Zodpovědná osoba pak sleduje, zda průběh prací odpovídá plánu či zda nejsou v pracovním procesu mezery a slabá místa. Touto cestou se také kontrolují obdržené faktury za jednotlivé provedené práce. Díky dronu lze například snadno rozeznat, jak se po staveništi přesouvá zemina a zda reálné dění koresponduje se službami, které byly vyfakturovány.

Další oblastí využití dronů ve stavebnictví je propagace developerských projektů. Pozemky i budovy se s nimi dají nafotit z jedinečných úhlů včetně detailů. Snímky jsou kvalitní a zaujmou na první pohled. Pro propagaci zkrátka ideální.

Drony mají široké uplatnění nejen u developerů, využívají je i města. Praha pomocí bezpilotních letounů například mapuje strmé skalní útvary kvůli sanačním pracím. „Je to ukázka toho, jak všestranně lze této moderní technologie využívat. Do budoucna význam dronů nepochybně ještě poroste,“ shrnul Tal Grozner. Třeba natolik, že se skutečností stanou populární reklamy, v nichž drony doručují jídlo místo klasického rozvozu automobily či jízdními koly.

„No nebylo by to báječné, kdyby vám donesl bezpilotní letoun těstoviny či burger z blízké restaurace až ke dveřím?“ pousmál se Tal Grozner. V Nových Chabrech, zatím posledním realizovaném projektu Star Group poblíž pražských Kobylis, by o takovou službu byl určitě enormní zájem. Nedílnou součástí tamního komerčního centra je totiž populární restaurace Dream Food Bistro. Centrum zahrnuje také fitness Dream Fit, vinotéku Mucho Gusto a potraviny se službou donášky do domu.

Leave a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..