Finance a pojištění

Družstevní bydlení není „retro“

Pořídit si družstevní bydlení může být i v dnešní době dobrou investicí. U starších bytových domů je cena podílu v družstvu zpravidla nižší, než kolik by zájemce zaplatil za srovnatelný byt v osobním vlastnictví. V posledních letech navíc vznikají i nové družstevní byty, u kterých developeři lákají na nízké vstupní pořizovací náklady. Pro financování družstevního bydlení se velmi dobře hodí překlenovací úvěr ze stavebního spoření, u něhož na rozdíl od hypotéky není třeba zajištění úvěru nemovitostí. S Půjčkou ProBydlení od Wüstenrotu je překlenovací úvěr na pořízení družstevního bytu možný bez zajištění nemovitostí dokonce až do 2 milionů korun.

Podle údajů Českého statistického úřadu z posledního sčítání lidu bylo v roce 2011 v České republice přes 385 tisíc družstevních bytů. „V nabídce realitních kanceláří je družstevní bydlení stále silně zastoupeno. A pokud člověk přímo nevyžaduje, že musí byt vlastnit, může mu pořízení družstevního bytu přinést řadu výhod. Počínaje nižší cenou, ale i menší časovou a administrativní náročností,“ říká Dagmar Náhlíková, vedoucí úseku Vývoje bankovních produktů finanční skupiny Wüstenrot.

Financování družstevního bytu

Financování družstevního bytu má jiná pravidla než koupě bytu do osobního vlastnictví. „Ve chvíli, kdy si pořizujete družstevní byt, nestáváte se jeho vlastníkem, ale pouze nájemcem – tedy členem družstva. Z toho důvodu není možné v případě, že jej chcete financovat úvěrem, tímto bytem ručit. Vzhledem k tomu, že banky hypoteční úvěry poskytují pouze v případě, že je zajistíte nějakou nemovitostí, museli byste mít k dispozici ještě jinou nemovitost než družstevní byt, kterou budete za úvěr ručit,“ vysvětluje Dagmar Náhlíková. Výjimkou jsou takzvané předhypoteční úvěry. Ty banky na krátkou dobu poskytují bez zajištění nemovitostí. Podmínkou však je, že do jednoho roku si byt převedete do osobního vlastnictví a následně budete v jeho financování pokračovat již se standardní hypotékou u poskytovatele, který vám poskytl předhypoteční úvěr.

Jde to i bez zajištění úvěru nemovitostí

Jednodušší variantou pro financování družstevního bydlení je překlenovací úvěr ze stavebního spoření. „Na rozdíl od předhypotečních úvěrů se u překlenovacích úvěrů bez zástavy nemovitostí obejdete po celou dobu splácení. Například u Wüstenrotu si s Půjčkou ProBydlení můžete družstevní bydlení pořídit bez zástavy jiné nemovitosti až do výše 2 milionů korun pouze se zajištěním jedním ručitelem a životním pojištěním,“ říká Dagmar Náhlíková. Dostanete se na úrokové sazby už od 4 % ročně, můžete si nastavit volitelnou dobu splatnosti celého úvěru, zároveň máte záruku konstantní splátky po celou dobu trvání úvěrového vztahu. Wüstenrot nepožaduje žádnou akontaci, umožňuje zkrátit sjednanou dobu splácení formou mimořádných vkladů. Výhodou je i možnost odečítat zaplacené úroky z úvěru od daňového základu. Poskytnutí a zpracování úvěru je zdarma, stejně tak jako vedení účtu překlenovacího úvěru i řádného úvěru.

Zpravidla nižší cena pořízení a menší nároky na administrativu

Pokud zájemce o bydlení výslovně netrvá na tom, že potřebuje byt vlastnit, může mu pořízení družstevního bydlení přinést řadu výhod. Družstevní byt může být ve srovnání s bytem v osobním vlastnictví výhodnější nejen z hlediska kupní ceny. Jeho pořízení bývá také méně časově i administrativně náročné. Není třeba provádět změny v katastru nemovitostí a vzhledem k tomu, že se nejedná o převod vlastnictví, ale jen členství v družstvu, prodávající nemusí platit daň z převodu nemovitosti.

Comeback družstevního bydlení

V současné době vznikají i nové družstevní domy. Jsou dílem současných developerů a fungují na principu vytvoření výstavbového bytového družstva, jehož členy se stanou klienti po zaplacení rezervačního poplatku. Každý člen bytového družstva se na pořizovací ceně svého bytu běžně podílí 25 – 30 %. Zbývající část ceny bytu je kryta úvěrem od bankovního ústavu, který je veden na bytové výstavbové družstvo. Zbývající cenu bytu splácí každý člen družstva prostřednictvím nájemného po dobu zpravidla 20 až 25 let. Poté je byt převeden do osobního vlastnictví a je možné vystoupit z družstva. Hlavní výhodou družstevního bydlení je, že člověk pro jeho získání nemusí složitě prokazovat příjmy ani si nemusí brát hypotéku. Převod členského podílu v družstvu je pak velmi rychlý a jednoduchý.

Podrobné informace o Půjčce ProBydlení jsou uveřejněny na www.wustenrot.cz včetně kalkulátoru výše měsíčních splátek.

Leave a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..