Stavba a rekonstrukce

Jak rychle se staví dřevostavba?

Dřevostavby jsou dnes moderní a žádané. Ceny dřeva poklesly a dřevostavba začala být oblíbená jako levnější a rychleji realizovatelná alternativa cihlových a zděných rodinných domů.

V posledním desetiletí jsme tedy mohli pozorovat průdký rozvoj dřevostavitelství na území ČR. Dá se říci, že jsme v tomto oboru poněkud zaostávali za západními zeměmi. Firmy lákají své zákazníky hlavně na rychlost provedení dřevostavby. V módě začalo být i stavitelství svépomocí, či domy na klíč a do různé míry prefabrikované stavby. Jak ale vypadá realita? Je realizace dřevostavby opravdu rychlejší?

foto by BB Junkie - All Creative Commons licence
foto by BB Junkie – All Creative Commons licence

Především si musíme ujasnit sám pojem dřevostavba a vymezit několik základních typů dřevostavby, které se mohou dobou výstavby zásadně lišit. Pod pojmem dřevostavba si řada z nás představí především klasickou roubenku či srub. Dnešní dřevostavby jsou odlišné. V nejobecnějším pojetí pod dřevostavbu spadají stavby, které pro svou nosnou konstrukci využívají dřevo a dřevěné materiály.Samotného dřeva tedy může být pro dřevostavbu využito minimálně. Konstrukční typy dřevostaveb se neustále vyvíjejí a kombinují, proto můžeme pro lepší orientaci dřevostavby rozdělit na rámové, skeletové a masivní.

Pojďme si nyní představit základní etapy, bez kterých se dřevostavba neobejde. Ani dřevostavba není vyloučena z běžných administrativních procesů, které při realizaci stavby nastávají. Celková doba výstavby není závislá jen na typu a rozsahu stavby, ale i na dalších proměnlivých faktorech (ochota sousedů, typ pozemku, schopnosti realizující firmy).

Procesy při realizaci dřevostavby

Tvorba projektové dokumentace

Tento proces závisí na rozsahu a originalitě projektu. Firmy nabízejí vlastní typové domy a vy si jednoduše vyberete ten, který nejvíce odpovídá vašim požadavkům. Další možností je přijít s vlastním projektem, nebo si nechat vypracovat projekt stavby zcela původní. Tvorba originálního projektu začíná zvážením polohy, tvarového řešení domu a energo-ekonomické optimalizace (zda se vám, dané řešení vyplatí). Důležitá je volba typu dané stavby. Dřevostavba může být nízkoenergetická, pasivní nebo také energeticko-úsporná. Tvorba projektu může trvat zhruba jeden až dva měsíce.

Stavební povolení

Stavební povolení musí mít každý, kdo chce realizovat stavbu. Ani dřevostavba této povinnosti neuniká. Pokud jde o stavbu do 150m² zastavěné plochy, jde o tzv. ohlášení stavby. Stavební povolení se vydává na základě dokumentů, které si musíte opatřit (žádost o povolení správců inženýrských sítí v komunikaci, vyjádření CHKO, vyřízení vyjmutí pozemku ze zemědělského půdního fondu, doklad o vlastnictví pozemku). Úřadu předkládáte také projektovou dokumentaci. Pokud je váš pozemek již kategorizován jako stavební, celý proces se zrychluje. Budeme-li optimističtí lze stavební povolení obdržet do dvou měsíců od podání žádosti.

Založení stavby

Základy plní nejméně vděčnou úlohu v rámci stavby, jsou drahé a ve výsledku ani nejsou vidět. Proto je třeba najít řešení, které by nebylo tak nákladné, a zároveň by splnilo veškeré požadavky. Obvykle bývají základy nejmohutnější částí domu. Nejtradičnějším způsobem založení jsou základové pasy, ale ukazuje se, že lehké dřevostavby málokdy využívají veškeré spektrum těchto základů. U dřevostaveb je tedy možné využívat další typy založení jako je třeba bodové nebo liniové zakládání. Čas samozřejmě zabere i příprava daného pozemku před samotnou tvorbou základů. Veškeré práce na základech domu včetně jejich izolace může trvat až jeden měsíc.

připravená základová deska před montáží dřevostavby
foto: připravená základová deska před montáží dřevostavby

Příprava materiálu a výroba konstrukce

V této části procesu nejvíce záleží na konstrukčním typu stavby. Dřevostavba dnes představuje několik typů staveb, které se liší svým vzhledem, ale také způsobem, jakým jsou stavěny. Pod pojmem rámové dřevostavby se obvykle skrývá nejvyužívanější konstrukční systém Two by Four, někdy také známý jako letmá montáž (celý proces probíhá přímo na stavbě). Rámová dřevěná kostra bývá opláštěna deskovým materiálem. Tento konstrukční typ vyžaduje více přesnosti a celá výstavba je závislá na počasí. Výhodou je flexibilita tohoto systému, tedy možnost tvorby originálních architektonických skvostů. Skeletové stavby mají nosnou konstrukci tvořenou z prutových prvků, která je doplněna plošnými prvky, které jsou na nosné konstrukci nezávislé. Podtypem skeletových stavbeje konstrukce sendvičová, jejímž základem jsou dvě dřevoštěpkové desky mezi které se klade izolační materiál. Na stavbě probíhá pouze montáž, díky tomu výstavba probíhá mnohem rychleji. A konečně pod masivní dřevěné stavby spadají panelové a srubové konstrukce. Panelová konstrukce využívá, jak už je z názvu patrné, panely z masivního dřeva. U panelových staveb může proces zdržovat nesnadná manipulace s tímto těžkým materiálem. Všechny typy konstrukcí mají své další podtypy. Celkový proces tedy může trvat jeden až tři měsíce.

montaz_dreovstavby
foto: montáž dřevostavby

Střecha

Typ střechy pro váš stavbu bývá většinou vybrán již na začátku projektu. Výběr střechy pro dřevostavbu se neodlišuje od výběru střech pro jiné novostavby. Dřevostavba unese v podstatě cokoliv. Nejvíce záleží na sklonu střechy, podle něj se obvykle volí materiál střešní krytiny. Parametry střechy (barva, sklon, krytina) však někdy bývají regulovány obcí a váš výběr je tak zúžen na minimum. V rámci jednoho projektu zabere výroba a stavba střechy zhruba jeden měsíc.

Dokončení dřevostavby

Finalizace projektu zahrnuje kompletní odizolování stavby, nátěry a instalaci všech rozvodů. Nejčastěji používaným izolačním materiálem pro dřevostavby jsou minerální a skelná vlákna (známá jako skelná vata) někdy bývá používán polystyren, ale i další materiály. Pod instalaci rozvodů spadá systém větrání, rozvody vody, elektřiny a kanalizace (případně další). Volba topného systému pro vaši dřevostavbu je závislá na její energetické náročnosti, poloze, ale i na velikosti užitných prostor. Tento proces může trvat 2-6 měsíců.

Kolaudace

Posledním krokem při realizaci projektu je jeho kolaudace. Opět se jedná o komplexní administrativní proces, při němž je třeba předložit potřebné dokumenty včetně ohlášení stavby, projektové dokumentace a dalších. Administrativní proces může trvat i více než jeden měsíc

Sedání dřeva

První půlrok po dokončení se doporučuje stavbu nezatěžovat a nechat ji tzv. sednout. Proces sedání však trvá několik let, ale v prvním roce probíhá nejrychleji. Sedání, tedy vysychání dřeva, by se mělo dodržet především u masivních staveb (sruby, roubenky).

Výstavba dřevostavby je v mnoha ohledech velmi specifická, to se samozřejmě odvíjí už od zvoleného materiálu. Dřevo je živý materiál a vyžaduje zvláštní způsob ochrany a zacházení. Nejvyužívanější konstrukční systém Two by Four vyžaduje dokonalou přesnost, proto bývá výstavba delší. Některé skeletové dřevostavby se honosí extrémně rychlým způsobem výstavby. Celková doba realizace projektu tedy záleží především na tom, co od svého bydlení očekáváte.

Zdroje:

RŮŽIČKA, Martin. Moderní dřevostavba. 1. vyd. Praha: Grada, 2014, 156 s. ISBN 978-80-247-3298-5.

HAVÍŘOVÁ, Zdeňka. Dům ze dřeva. 2. vyd. Brno: ERA, 2006, iv, 99 s. Stavíme. ISBN 80-7366-060-1.

web: drevenastavba.cz, drevostavitel.cz, vaseroubenka.cz

One Comment

  1. Pingback: Nopová folie - Bytovérekonstrukce.cz

Leave a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..