Akce

Jak se bydlelo a bydlí: přednášky v muzeu přiblíží proměny bytové výstavby

Architekti a urbanisté řeší už po staletí jeden z nejpalčivějších problémů moderní společnosti – kde a jak důstojně bydlet. Nebývalý ekonomický rozvoj spojený s průmyslovou revolucí v 19. století přinesl také obrovskou bytovou nouzi, kterou se snažili řešit osvícení majitelé továren a postupně také politické reprezentace na radnicích, zemských úřadech nebo v centrálních orgánech státu. Podle hospodářského zázemí stavebníků začaly vznikat rozsáhlejší soubory činžovních domů, dělnických kolonií, rodinných domků a nejmajetnější vrstvy si mohly dovolit stavět také honosné vily. Fenoménu bydlení a příkladům bytové výstavby se bude od 18. března do 29. dubna 2025 věnovat cyklus přednášek Bydlíme ve vlastním: bytová výstavba od 19. století po současnost.

„Bydlení je nejen základní lidskou potřebou, ale také odrazem historických, ekonomických a společenských proměn. Letos se v Pardubicích architektuře věnujeme v širším kontextu – připomíná se výročí narození architekta Josefa Gočára a na podzim chystáme výstavu Život na sídlišti, která přiblíží mimo jiné fenomén panelových domů. Cyklus přednášek Bydlíme ve vlastním tak tematicky rozšiřuje pohled na bytovou výstavbu od 19. století po současnost a nabízí jedinečnou možnost pochopit, jak se měnila kultura bydlení i podoba našich měst,“ uvedl ředitel Východočeského muzea v Pardubicích.

Možnosti získání vlastního bydlení bude popisovat historik umění Jan Ivanega, který představí důležitost družstevní výstavby, která začala už v 19. století a plně se rozvinula za státního socialismu po roce 1948. Věra Vostřelová naváže rozborem tvorby českého Němce Josefa Zasche a jeho průkopnických zahradních měst na našem území. Historička umění Vendula Hnídková přiblíží hledání důstojného bydlení pro podřízené i členy rodin textilních magnátů Sochorů a Bartoňů. Petr Klíma téma přesune do prvorepublikových časů plzeňských realizací Adolfa Loose a jeho spolupracovníků. Jakub Potůček ukáže nové progresivní koncepty funkcionalistické bytové kultury.

Závěrečná část cyklu bude patřit historikům Stanislavu Svobodovi, který se zaměří na neoddělitelnou součást každé vilové zástavby – reprezentativní zahradu, a Matějovi Bekerovi, který shrne dynamický stavební vývoj největší vilové čtvrti v Pardubicích na Bílém Předměstí.

Přednášky začínají vždy v úterý od 17 hodin v přednáškovém sále Zámku Pardubice. Vstupenky je možné zakoupit dopředu online nebo přímo před přednáškou. Vstupné je 70 korun.

18. 3. Jan Ivanega: Družstevní výstavba v Pardubicích

25. 3. Věra Vostřelová: Architekt Josef Zasche a první zahradní města v Čechách

1. 4. Vendula Hnídková: Moderní bydlení a textilní průmysl

8. 4. Petr Klíma: Architektura a vlastní bydlení v meziválečné Plzni

15. 4. Jakub Potůček: Mezi luxusem a bídou aneb „Utopie bytové kultury“

22. 4. Stanislav Svoboda: Zahrady u vil jako součást soukromého obydlí vyšší střední třídy

29. 4. Matěj Bekera: Pardubická vilová čtvrť Za Vodou

Leave a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.