Hloubení a výběr správné studny se zdá jako pořádný oříšek, když ale víte jak na to, může se jednat o poměrně snadnou věc. Pojďme si teď přiblížit informace, které by vám neměly uniknout.
Pro začátek je dobré si udělat představu, na kolik nás taková studna může přijít. To však záleží na mnoha okolnostech. Jako první by měl zahradu, na které chcete hloubit, navštívit hydrolog či proutkař, který vám řekne, kde se pramen vody nachází a do jaké hloubky je třeba vrtat. Následuje pečlivá rozvaha nad tím, jaký typ studně si vybrat. Vždy záleží na průměru a hloubce vrtu, a také na typu horniny, kde se vodní zdroj nachází. Pokud je tedy hladina mělce pod terénem, bývá výhodnější studna šachtová, pokud je hladina ve větší hloubce, bývá výhodnější studna vrtaná.
Za vrtné práce, které přicházejí na řadu posléze, zahrnující zhotovení vrtané studny zaplatíte od 1 000 až do 3 000 korun za běžný metr podle náročnosti podmínek a typu podloží. Cena zahrnuje zhotovení a vystrojení vrtu, obsyp, jílování i vyčištění vrtu. Celková cena tohoto typu studny se může vyhoupnout k 30 až 40 tisícům. U šachtové studny jde potom o ceny vyšší, a to přibližně od 4 000 korun za vyhloubený metr. Do ceny nezapomeňte přičíst také částku za čerpací zkoušku přibližně 3 000 korun.
Mezi základní dokumenty k legalizaci studny patří žádosti o stavební povolení a povolení k odběru vod. Ty doplňuje technický nákres řezu vrtu studny a hydrogeologický posudek, v němž by neměl chybět popis krajiny, popis konkrétní lokality, údaje o vrtu, za jakých podmínek můžeme vodu čerpat, jaký druh čerpadla zvolit a další doporučení pro užívání studny. Pokud obdržíme kladné vyjádření úřadu, můžeme začít legálně čerpat vodu ze studny. V případě, že ji chceme také pít, je nutné nechat si zhotovit ještě rozbor vody.
Takže základní informace víte, teď už se jen pustit do práce.