Léto se pomalu loučí a nastává čas, kdy je třeba připravit zahradu na pomalejší, klidový režim; sklidit úrodu, pečlivě zkontrolovat květiny, vysadit cibuloviny a připravit trávník k zaslouženému oddechu. Zapomínat byste neměli ani na péči o zahradní nářadí. Grilovacímu náčiní jistě věnujete svoji péči celou sezónu, víte, jak správně umýt gril, jak ošetřit kleště. Poradíte si ale třeba s péčí o sekačku? Nezapomeňte, že i zahradní pomocníky je třeba před koncem sezóny správně ošetřit.
Drobné zahradní náčiní jako jsou motyčky, rýče či lopatky je třeba pečlivě očistit od zeminy. „Vhodné je mechanicky ošetřit všechno ruční nářadí a následně je dobře zakonzervovat olejem. Největším nebezpečím je rez, proto náčiní uskladněte na suchém místě,“ radí zkušený zahrádkář Zdeněk Malát. Máte-li kůlnu, je nejlepší vyhradit si místo, kam si na háčky přehledně pověsíte vše, co je třeba. Pokud máte nářadí ve sklepě, dopřejte mu přes zimu odpočinek v bedně s pískem.
U nůžek a různých typů nožů je dobré zkontrolovat též čepele. „Nejlepší je nůžky rozmontovat, očistit zbytky hlíny i rostlin, nůžky přebrousit a dobře naolejovat,“ vysvětluje Malát.
Pokud si nejste jisti, jaké přípravky zvolit, nevěště hlavu. Ať už chcete kvalitně ošetřit drobné nástroje nebo třeba křovinořez, vertikutátor, sekačku či motorovou pilu, je základem dobrý olej. Řadu pro zahradní techniku nabízí třeba česká značka Mogul od pardubického výrobce Paramo. „Máme různé typy olejů. Pro zahrádkáře je optimální volbou řada Mogul Alfa; bez problémů s ní zvládnete péči o sekačky nebo třeba motorové pily,“ vysvětluje Luboš Krejčík z Parama, a dodává „Pro péči o drobné nářadí či lanka v sekačkách je praktičtější použít olej ve spreji, třeba konzervační olej Konkor. Se sprejem se lépe pracuje, tryska ho dostane přesně tam, kde je třeba,“ popisuje Luboš Krejčík.
Jeho slova potvrzuje i Zdeněk Malát: „Lidé sice investují do koupě kvalitního náčiní, neváhají si srovnat nabídku různých značek, ale péče o vybavení pak pokulhává. Což je škoda, neboť dnešní stroje při dobré péči vydrží opravdu dlouho.“
Pokud tedy máte ve své výbavě i větší zahradní stroje, nezapomeňte je pravidelně čistit a měnit a doplňovat olej. „Je to stejné jako u motoru auta či motorky, s pravidelnou péčí zlepšíte výkon motoru i životnost,“ dodává Krejčík. Pečlivé vyčištění platí pro všechny zahradní pomocníky stejně. U sekačky nezapomeňte třeba na žebrování motoru, zkontrolujte i vzduchový filtr. Pokud je znečištění opravdu silně, neváhejte ho vyměnit. Také u velkých zahradních strojů je důležité nabroušení nožů, svěřte jej však raději odborníkům; nabízejí ho některé hobby markety, prodejny zahradní techniky nebo železářství.