Energie

Jak vyzrát na letní parna? S našimi radami navíc ušetříte

V horkých letních dnech mnozí sáhnou po nové klimatizaci. Jak to udělat, aby domácnosti přinesla příjemné ochlazení, a přitom se nestala v době ekonomických potíží žroutem peněz a energie?

Na letní dny se těšíme snad všichni, před tropickými teplotami se ale také občas potřebujeme schovat do chladu. Letos navíc asi budeme, podobně jako loni, trávit doma vzhledem k pandemii ještě více času. Navíc během home officů a distančních výuk běží mnohé spotřebiče, které přispívají k nárůstu teploty uvnitř místnosti. Abychom to všechno ve zdraví přežili, jsou klimatizace jistě dobrým řešením. Jak ale poznat „tu pravou“ s ohledem na úsporu financí?

Nejdřív se podívejte na energetické štítky, které napoví, jak je na tom klimatizace se spotřebou energie. Ty nejúspornější jsou označené A++. „Pokud byste klimatizaci s energetickým štítkem A++ používali 600 hodin ročně, vyjde vás její provoz zhruba na 1 700 korun. Provoz klimatizace s energetickým štítkem A při stejně dlouhém provozu se projeví ve vašem rodinném rozpočtu částkou převyšující 2800 korun,“ porovnává Libor Holub, obchodní ředitel Bohemia Energy.

V současné nepříznivé situaci, která zasáhla rodinné rozpočty většiny z nás, bude pochopitelně každá koruna dobrá. Pro zajímavost – pokud vezmeme čtyřčlennou rodinu, kde rodiče pracují z domova a alespoň jedno z dětí je na distanční výuce, relativní nárůst spotřeby je podle výpočtů Bohemia Energy v bytech až o 38 %. V rodinných domcích se bude pohybovat kolem 28 %. Vyplatí se proto současně s koupí klimatizace prozkoumat i možnosti úspory při změně dodavatele energií, zejména elektřiny.

„Když změníte dodavatele elektřiny, můžete jen na provozu energeticky úspornější klimatizace uspořit ročně necelých 1 300 korun. Za pět let je to skoro 6 500 korun. Celá domácnost díky změně dodavatele ušetří za energie samozřejmě ještě daleko víc,“ dodává Libor Holub.

Tipy na efektivní používání klimatizací Při spuštěné klimatizaci nezapomeňte zavřít okna i dveře.Teplotu nastavte tak, aby v místnosti dosahovala zhruba 24 ºC. Nikdy prostory příliš nepodchlazujte, rozdíl mezi vnitřní a venkovní teplotou by neměl být více než 7 ºC. Nezapomeňte na pravidelné čištění a údržbu.


Další tipy, jak se ubránit vedru

Úspory můžete v parném létě podpořit i jinak. Místnost o několik stupňů zchladí třeba větráky, ty nejlevnější přitom pořídíte už od několika stovek. Navíc je snadno přemístíte, kam potřebujete. Jen pozor na to, kam jej namíříte. Pokud bude foukat přímo na vás, pravděpodobně to odnesete zánětem středního ucha, nastydnutím nebo zablokovanou páteří.

A nezapomínejte ani na takové „drobnosti“, jako je správné větrání, ideálně v noci, kdy venkovní vzduch místnost vychladí a připraví ji na nápor tepla přes den.

Snažte se zabránit i pronikání přímých slunečních paprsků do místností. Vybavte okna žaluziemi, roletami, markýzami či alespoň závěsy. Další možností jsou speciální fólie instalované na vnější stranu oken, které odráží sluneční záření. I tyto jednoduché tipy vám pomohou v uzavřeném prostoru letní vedra přežít.

Leave a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..