První pololetí mají děti úspěšně za sebou a pomalu si tak musí začít zvykat na pravidelné učení a plnění domácích úkolů. Aby je tyto činnosti bavily, měli by jim rodiče zajistit domácí studijní prostředí, ve kterém se budou cítit pohodlně a příjemně. V následujících odstavcích představíme, jaké vybavení by rozhodně nemělo chybět v pokojíčcích malých školáků.
Vybavení č. 1: Zdravé sezení je základ
Nezbytností pro zdravé sezení dítěte je kvalitní židle. Ta by neměla ničit školákovi páteř a způsobovat únavu či bolesti hlavy. Mnoho rodičů toto vybavení však podceňuje a argumentuje tím, že nemá smysl židli pečlivě vybírat, když z ní dítě za rok či dva vyroste. Pro takové situace jsou na trhu k dostání speciální rostoucí židle, které se přizpůsobují školákovu fyzickému vývoji. „Dítě se musí při sezení opírat o zádovou opěrku v bederní části páteře, přičemž musí být současně podepřeny dvě třetiny jeho stehen. U nastavování výšky židle pak musí být zajištěno, aby nohy dítěte svíraly v kolenou přibližně úhel 90 stupňů,“ popsala Jana Martínková ze společnosti Activa, která v internetovém obchodu Activáček.cz nabízí vedle školních potřeb také rostoucí nábytek. Ceny rostoucích židlí se pohybují v rozmezí od 3 500 korun do 5 000 korun.
Vybavení č. 2: Stůl, který roste s dítětem
Vedle speciálních rostoucích židlí má praktický i zdravotní charakter také rostoucí psací stůl. Ten funguje na velice jednoduchém principu zvyšování pevných kovových nohou a klopení psací plochy dle potřeby. Výšku stolové desky by měli rodiče nastavit zhruba do úrovně spodní plochy volně spuštěných loktů dítěte a dle jeho růstu ji individuálně posouvat. Kromě výšky stolu lze nastavit také jeho sklon. Ten dítěti vypomůže především v situacích, kdy tráví u pracovní plochy velké množství času a příliš se u psaní či malování hrbí. Ulevit páteři je možné sklonem desky o 10 až 16 stupňů, v případě čtení ze slabikáře lze úhel náklonu ještě zvýšit. Vhodné jsou však také stabilní odkládací plochy, které na sklon pracovní plochy nereagují. Dítě si zde může odkládat například zarámovaný rozvrh hodin, nápoje či stojan na tužky. Ceny rostoucích stolů se obvykle pohybují v rozmezí od 1 800 korun do 4 000 korun.
Vybavení č. 3: Korková či magnetická tabule
Základní psací a výtvarné potřeby už mají děti většinou nakoupené ještě před začátkem školního roku. Časem však zjistí, jaké další nástroje budou pro své studium potřebovat. Mezi vybavení, které usnadní školákovi orientaci v učivu, rozvrhu a dalších povinnostech, patří klasická korková či moderní magnetická tabule. „V případě dětských pracovních tabulí mají rodiče na výběr dle toho, k čemu bude tato plocha opravdu využívána. Zatímco klasická korková tabule plní tradičně formu výstavního místa, magnetickou tabuli mohou děti využít i ke psaní a kreativnímu malování. Povrch se dá od speciálních fixek snadno smazat a vyčistit,“ objasnila Jana Martínková ze společnosti Activa, která nabízí širokou škálu potřeb pro školáky. „Rodiče, kteří najdou pro dítě specifické vyžití v obou tabulích, mohou zvolit kombinovanou verzi,“ doplnila Martínková. Středně velkou korkovou i magnetickou tabuli lze zakoupit do 600 korun, kombinovanou potom za 800 korun.
Vybavení č. 4: Ukládací prostory
Většina rodičů řeší po nástupu ratolesti do školy problém s odkládacími prostorami. K hračkám přibyla totiž nově celá řada papírů, sešitů, psacích potřeb, vodových barev a učebnic na čtení. Pro výbavu všeho druhu jsou ideální speciální ukládací kontejnery, které jsou k dostání v několika provedeních. Rodiče mohou vybírat z kontejnerů na zámek, pojízdných či takových, které jsou navrženy jako náhrada za malou židli. Středně velký kontejner přijde rodiče podle zvoleného materiálu na 200 až 1000 korun. Pro uspořádání psacích potřeb je vhodné pořídit dítěti barevný kalíšek nebo dětský stolní organizér. Na papíry a sešity se pak budou hodit archivační potřeby. Mezi ty se řadí například pořadače nebo chlopňové či archivační desky. Pro malé školáky jsou vhodné ty, které vyobrazují populární pohádkové postavy či jejich oblíbená zvířátka.