Okna a dveře

Jaké jsou hlavní chyby při montáži oken a dveří?

Nedostatky při montáži oken či dveří pramení nejčastěji z absence projektové dokumentace (špatné řešení připojovací spáry a detailů, jako jsou parapety či prahy), nebo z nezvládnuté montáže (např. nevhodně připravené ostění). Mnohdy jde rovnou o kombinaci obou problémů.

Navzdory tomu, že existují normy (zejména „ČSN 74 6077 Okna a vnější dveře – Požadavky na zabudování“, ale i směrnice vydané Českou komorou lehkých obvodových plášťů), které různé případy montáže oken popisují a stanovují pro ně jasná pravidla, stále se s chybami při jejich instalaci setkáváme. Dokládají to i fotografie Richarda Váchy, technika ze společnosti Deceuninck, která vyrábí a dodává profily z PVC a kompozitu desítkám výrobců oken a dveří v ČR. Správně provedená montáž je přitom stejně důležitá jako kvalita produktu.

Nevhodně připravený stavební otvor

U venkovního parapetu je důležitá nejen izolace a správné kotvení, ale třeba také spádování, zatěsnění a umožnění dilatace. Špatná tepelná izolace parapetu může vést k jeho promrzání. I uvnitř pak cítíme z parapetu chlad a často to mylně připisujeme netěsnosti oken. Na směrnici pro správnou instalaci parapetů ČKLOP pracuje.

Leave a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..