Častým zlozvykem v českých domácnostech je splachování nejrůznějšího odpadu do toalety. Podle aktuálního průzkumu značky JIKA, předního českého výrobce sanitární keramiky, koupelen, obkladů a dlažeb, Češi do WC nejčastěji splachují vodu po vytírání podlahy (80 %), zbytky jídla (52 %) nebo vlasy (40 %). Výjimkou není ale ani olej ze smažení, nedopalky cigaret nebo dokonce akvarijní rybičky. Nic z toho přitom do odpadu rozhodně nepatří. Spláchnutím (nejen) uvedeného si můžeme zadělat na zbytečné komplikace v podobě zaneseného nebo dokonce ucpaného odpadu.
Pozor na vodu z vytírání
Téměř tři čtvrtiny Čechů vylévá špinavou vodu po vytírání podlahy do WC, nejčastěji však obyvatelé Prahy (90,5 %), Moravskoslezského kraje (87,7 %) a Vysočiny (84,6 %).
„Pro mnohé je to možná překvapivé, ale špinavá voda po setření podlahy by v žádném případě neměla přijít do toalety. A to především z toho důvodu, že v ní mohou být menší kamínky a hrubé nečistoty, které zapříčiní poškrábání toaletní keramiky a mohou tak poškodit glazuru,“ uvádí Ivan Žák, vedoucí centra produktového vzdělávání ve společnosti Laufen CZ, a pokračuje: „Velmi častým nešvarem je také splachování zbylého zbytku jídla. Zvláště větší kusy velmi snadno potrubí ucpou a zanesou.“ Vyhazování zbytků do toalety je přitom velmi běžné v Libereckém kraji (75 %), v Praze (68,3 %) a v Karlovarském kraji
(58,8 %). Pro 66,3 % vysokoškoláků je přitom právě spláchnutí nejčastější způsob jak se zbavit zbytků jídla.
Oleje a tuky do záchodu nepatří
V odpadu také velmi často končí vlasy (40 %) a zbytky oleje ze smažení (21,3 %). Právě tuky na sebe nabalují další nečistoty a potrubí zanášejí. Olej mizí v klozetu nejčastěji v Praze (34,9 %) a také v Libereckém (31,3 %) a Ústeckém (26,2 %) kraji. Splachovat se nesmí ani předměty z nerozložitelného materiálu, jako jsou například papírové kapesníky či vlhčené ubrousky. Přesto je spláchne necelá jedna pětina dotázaných. Daleko lepší situace
je u dámských hygienických potřeb, které do toalety vhodí jen 4,8 % žen. S drobnějšími kosmetickými předměty si Češi příliš hlavu nelámou. V toaletě tak často končí odličovací tampony nebo vatové tyčinky do uší.
S vodou z WC často odplavou i akvarijní rybičky
Záchodovou mísou ale občas v nenávratnu zmizí z domácností třeba i prošlé léky, nedopalky od cigaret anebo drobná zvířata. Například pavouci nebo rybičky. Majitelé domácích mazlíčků se pak prostřednictvím toalety zbavují i kamínků z jejich suchých záchodů nebo tzv. kočkolitu.
Záchod není popelnice
Pouze pětina dotazovaných uvedla, že toaletu používá čistě na konání potřeby. Nic dalšího do ní nesplachují ani nevhazují. „To je opravdu malé číslo. Doporučuji všem, aby se nad tím, co do WC splachují, zamysleli. Ucpaný odpad je opravdu velmi nepříjemná věc, která může být také velmi nákladná,“ uzavírá Žák.
TOP 5: Nevhodný odpad, který Češi splachují do toalety
Špinavá voda z vytírání |
Zbytky jídla |
Vlasy |
Přepálení olej ze smažení |
Drobná zvířata (např. akvarijní rybičky) |
Zdroj: Průzkum JIKA, březen 2017
O průzkumu
Průzkum byl realizován s využitím platformy Ipsos Instant Research. Sběr dat probíhal on-line formou v březnu 2017. V on-line dotazníku odpovídalo celkem 525 respondentů v reprezentativním zastoupení podle věku, regionu, velikosti bydliště a vzdělání.