Tipy a trendy

Kdy svěřit dítěti klíče od bytu či domu?

To je otázka, kterou si dříve či později položí každý rodič. Nejde o jednoduché rozhodnutí, protože spolu s klíči od bytu či domu dostávají děti také určitou dávku svobody a odpovědnosti. Tento krok je tedy potřeba dobře zvážit. Podle průzkumů nejčastěji rodiče svěřují klíče dětem ve věku mezi 9 a 11 lety. Každé dítě je ale jiné, proto je vhodné se nejdříve zamyslet nad tím, jestli je na to vaše dítě připravené.

Jak poznat, že vaše dítě zvládne přijmout zodpovědnost, která je s vlastními klíči od bytu či domu spojena? Existuje pár otázek, které mohou sloužit jako dobré vodítko.

1) Zvládá vaše dítě bez problémů nosit domů ze školy tašku, úkoly, věci na tělocvik a další školní pomůcky?

„Pokud ano, vypovídá to o tom, že k věcem přistupuje zodpovědně a je schopné si ohlídat, co je potřeba. Na druhou stranu, pokud během školního roku několikrát ztratí či zapomene tašku, přezůvky či penál ve škole, bylo by dobré s předáním klíčů ještě nějaký čas počkat,“ říká Jaroslav Pecka, ředitel společnosti NEXT a.s.

2) Zvládne dítě vstupní dveře samo odemknout?

„Pokud odemčení vašich dveří vyžaduje použití síly, mohou s tím mít děti problém. Je dobré se zamyslet také nad tím, jestli máte v okolí nějaké známé či kamarády, na které se dítě může obrátit, pokud by nastaly komplikace,“ radí Jaroslav Pecka.

3) Je vaše dítě zvyklé být samo doma? Jaké z toho má pocity?

„Pokud z toho má strach, zřejmě ještě potřebuje nějaký čas, než bude připravené se začít osamostatňovat,“ uvádí J. Pecka.

4) Můžete svému potomkovi důvěřovat, že neohrozí svoje zdraví a vaši domácnost?

 „Některé děti jsou roztěkané a mohlo by se jednoduše stát, že například odejdou na trénink fotbalu nebo taneční kroužek a doma nechají téct vodu v umyvadle. Pokud je to i váš případ, vaše dítě zřejmě ještě není ve věku, kdy si uvědomuje možná rizika, a vhodná chvíle pro předání klíčů tedy ještě nenastala,“ vysvětluje Jaroslav Pecka ze společnosti NEXT.

Pokud jste po zodpovězení výše uvedených otázek dospěli k tomu, že vaše dítě je připravené a klíče mu svěříte, je určitě dobré si s ním promluvit a ověřit si, že chápe odpovědnost, kterou mu svěřujete. Vysvětlete mu, co má dělat, pokud nastane nějaký problém, a domluvte se, kde má klíče nosit a kam je má doma ukládat. A jestliže dítěti jednou klíče dáte, neberte své rozhodnutí zpět. Dítě by tak mohlo získat pocit, že zklamalo vaši důvěru.

Co dělat při ztrátě klíčů?

I dospělým se občas stane, že ztratí klíče. U dětí je pak toto riziko ještě větší. Vzhledem k tomu, že ztráta klíčů znamená nejen finanční náklady, ale především ohrožení bezpečí vaší rodiny i vašeho majetku, jedná se o poměrně stresující situaci.

Pokud vaše dítě přijde s tím, že ztratilo klíče, snažte se zachovat klid a nepanikařit. Následně je dobré se spolu s dítětem zamyslet, kde mohlo klíče ztratit. Možná si vzpomene, kdy je naposledy mělo. Dále můžete společně projít cestu, kudy dítě naposledy šlo. Případně je možné zkusit kontaktovat ztráty a nálezy ve škole nebo na kroužku, který dítě navštěvuje. Pokud se vám klíče nepodaří najít, je vhodné zavolat zámečníka a nechat si pro vlastní pocit bezpečí zámek vyměnit.

Starosti s klíči vyřeší čtečka nebo chytrý zámek

Jestli se chcete nepříjemným situacím spojeným se ztracenými klíči úplně vyhnout, skvělou volbou je čtečka otisků prstů nebo chytrý zámek s aplikací do mobilu. „Zabezpečovací hi-tech systémy, kterými je možné doplnit vchodové dveře, vám ušetří spoustu starostí. Čtečka otisků prstů i chytrý zámek umožňují otevření vstupních dveří bez použití klíčů a vy ani vaše děti už tak nikdy nebudete muset klíče hledat. V případě chytrého zámku Tedee Lock, který je propojený s mobilní aplikací, navíc získáte přehled o tom, kdo a kdy zámek odemknul, což je zvlášť v případě dětí, které si na svou samostatnost teprve zvykají, velmi užitečné“, zakončuje Jaroslav Pecka, ředitel společnosti NEXT.

Leave a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..