Koupelny

Koupelna bez hranic

Původní, desítky let staré koupelny ve starších bytových a panelových domech mají odslouženo. Nejvíce však seniorům vadí, že už mají, vzhledem k věku, stále větší problémy dostat se sami do vany. Vanu pak často nahrazují bezbariérovým sprchovým koutem bez vaničky. Jeho velikost záleží jen na přání zákazníka a dispozicích nově vznikající koupelny. Prostorný sprchový kout umožní pohodlný vstup i pohyb uvnitř, snadno se sem umístí i sklopné sedátko a madlo nebo třeba dvě sprchové hlavice. Sprchový kout bez vaničky umístěný v úrovni podlahy umožňuje lidem se sníženou pohyblivostí pohodlný vstup, případně i vjezd na invalidním vozíku.  

Bez vaničky

Nejpraktičtější řešení sprchy pro seniory nabízí také maximum volného prostoru: Místo vaničky jsou jednoduše keramické dlaždice s odtokovým žlábkem, místo stěn a dveří nemusí být nic nebo jen jednoduchá skleněná zástěna (tzv. walk-in). Optické propojení koupelny s navazujícím sprchovým koutem je díky identickému designu použité dlažby stylově jednoduché, a přitom elegantní řešení. Variabilitu tohoto řešení podporuje široká nabídka formátů a povrchů keramických dlaždic,“ doplňuje Tomáš Heřman, zástupce značky RAKO.

Cítit se bezpečně

Pod značkou RAKO lze najít dlažby s kvalitními protiskluznými povrchy, které zajistí i v případě mokra vysokou bezpečnost. Do sprch se hodí nejlépe třída B nebo C. A proč se na podlahu sprchového koutu doporučuje volit spíše menší formáty keramických dlaždic? „Dlažbu větších formátů může lidský mozek opticky vnímat jako pocitově více kluzkou, než je tomu u formátů malých, i když při měření vykazují stejnou třídu protiskluznosti. I z toho důvodu se ve sprchách uplatňují stejně jako velkoformátové dlaždice často dlaždice mozaikových formátů. Ty mají i objektivní výhody. Malé formáty totiž vykazují větší procento spárované plochy na metr čtvereční, než je tomu u formátů větších. Spárami pak voda snadněji odtéká a samotná dlažba je na povrchu sušší,“ komentuje Tomáš Heřman, RAKO a dodává: „Značka RAKO nabízí kombinace větších (60 x 60 cm, 30 x 60 cm) a menších formátů (5 x 5 cm, 10 x 10 cm atd.) i v rámci jedné série.“

Bez bariér

Některé série keramických dlaždic, například Cemento, mají obrovskou výhodu v podobě totožného vzhledu všech druhů povrchů (hladký x protiskluzný). Podlaha tak nádherně plyne prostorem a rozdíl mezi jednotlivými úrovněmi protiskluznosti není patrný. Dlaždicemi stejného vzhledu můžete při rekonstrukci propojit například vstupní předsíň, koupelnu včetně sprchy, chodbu i navazující balkón. Vytvoříte tak bezbariérový, bezprahový interiér.

Teplo od podlahy

Komfort keramické podlahy může o třídu výše posunout podlahové vytápění, které je pod keramické dlaždice ideální. Teplá podlaha vyzařuje teplo na člověka a spodní část stěn, vzduch v místnosti se dále ohřívá konvekcí a při pomalém proudění vytváří příjemné prostředí. Sáláním se sdílí až 60 % celkového výkonu a tepelná pohoda se dosahuje i při nižší teplotě vzduchu ve vytápěné místnosti. Tím klesají tepelné ztráty prostupem tepla stavebními konstrukcemi, infiltrací a větráním. Vzhledem k dobré tepelné vodivosti a akumulaci tepla keramických dlaždic nastavit vytápěcí teploty na nižší hodnoty. Tím opět uspoříme drahocennou energii.   

Výborná čistitelnost dlaždic potěší všechny hospodyně

Vsaďte na keramické dlaždice. Nevadí jim bláto, písek, voda, mechanicky odolají kolům invalidního vozíku i drápkům domácích mazlíčků. Dlaždice díky své snadné údržbě ušetří hospodyním spoustu času a práce.

Informace o keramických obkladech a dlaždicích RAKO na www.rako.cz.

Leave a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..