Energie

Letní údržba topení pro úsporu i zdravější prostředí interiéru

Letní teplé měsíce jsou jediným obdobím, kdy si může naše topení odpočinout a také my máme prostor jej zkontrolovat a dopřát mu zasloužený servis ještě před začátkem topné sezóny. Zanedbaná údržba se může vymstít; když je venku již zima, je na řešení nefungujícího topení pozdě. Zároveň jsou samotné radiátory opomíjenou součástí topného systému. Péče o ně se ale vyplatí, jelikož tak můžeme relativně snadno a v některých případech i svépomocí snížit celkové náklady na vytápění a mít více pod kontrolou kvalitu vzduchu v domácnosti. Proto přinášíme několik jednoduchých tipů, jak potížím předcházet anebo je alespoň včas odhalit. Náklady na vytápění totiž ovlivňuje nejen volba dodavatele energií, ale i řada dalších faktorů.

V létě nechte kohouty topení otevřené

Abyste zajistili co nejspolehlivější dlouholeté fungování termostatických hlavic, otevřete je v létě na maximum. Když jsou ventily na dlouhou dobu uzavřené mimo topnou sezonu, zbytečně se namáhají.

Zkontrolujte radiátory

Proveďte vizuální kontrolu radiátorů. Přesvědčte se, že na jejich spodních hranách, ani pod nimi nejsou rezavé stopy, které by prozrazovaly únavu materiálu. V lepším případě jde o těsnění, které je třeba vyměnit, v horším pak jde o prasklé, či prorezlé těleso. „Rozhodně nedoporučuji snažit se radiátor opravovat. Závada se brzy projeví znovu, a pokud najdete závadu u jednoho, je pravděpodobné, že se roky služby podepsaly na všech a že se přiblížil konec jejich životnosti,“ říká Martin Preclík ze společnosti KORADO. „Pokud na radiátor odkládáte vlhké oblečení, zvyšujete tak samozřejmě riziko jeho koroze, což může negativně ovlivnit životnost zařízení,“ upozorňuje odborník. K dispozici jsou proto v rámci originálního příslušenství dostupné sušáky určené pro radiátory, díky kterým si dosušíte potřebné svršky, ale zároveň nenarušíte proudění tepla místností.

S výměnou radiátorů přichází úspornější režim

Havárii je lepší předcházet. Pokud máte podezření, že se blíží konec životnosti vašich radiátorů, je lepší radiátory vyměnit. Investice do úspornějšího systému vytápění přinese nižší náklady i v budoucnu. „Například jednoduchou výměnou starého litinového radiátoru za nový deskový, lze ročně ušetřit na vytápění dvacet až třicet procent, jelikož dříve obvyklé litinové článkové radiátory v porovnání s moderními deskovými otopnými tělesy obsahují až trojnásobný objem vody a tím pádem je i tepelná setrvačnost těchto těles výrazně vyšší než u těles deskových, “ uvádí Preclík. „Nové moderní radiátory lze bez problému kombinovat se všemi zdroji tepla, včetně tepelných čerpadel a plynových kondenzačních kotlů.“

Pokud měníte tělesa v celém bytě či domě a mají stejný výkon jako ta původní, nemělo by to dělat žádnou neplechu v otopném systému. Ale je dobré konzultovat výměnu např. s družstvem, SVJ či provozovatelem kotelny.

Čištění radiátorů pro zlepšení kvality vzduchu i topného výkonu

Před začátkem topné sezóny je dobré radiátory vyčistit tak, aby se odstranila prachová vrstva, která se v nich přirozeně tvoří v průběhu celého roku. Nečistoty, která se usazují v plochých i žebrových radiátorech, obsahují velké množství částečně rozloženého organického materiálu jako jsou mikro částečky kůže, vlasů, mrtvého hmyzu, pylu a podobně. To pak může v kombinaci s teplem způsobovat výrazné zhoršení kvality vzduchu v interiéru, což pocítí nejen astmatici a alergici. Vrstva prachu navíc pohlcuje teplo a snižuje výkon tělesa, jejím důsledným odstraněním zlepšíte přenos tepla a proudění teplého vzduchu. Jakkoliv lze najít na internetu mnoho rad, jak se do obtížně dostupných míst uvnitř radiátoru dostat, jednou z nejefektivnějších pomůcek je kartáč z jemné kozí srsti, který je designován přímo na klasický deskový radiátor a patří mezi originální příslušenství klasických a oblíbených radiátorů RADIK. Díky optimálním rozměrům není třeba složitě sundávat mřížku, kartáč snadno vyčistí i jinak nedostupná místa.

Začátek sezóny znamená delší čekání na techniky

Zájem o kontroly s přicházející zimou stoupá, což se podepisuje na dostupnosti techniků. Servisní firmy hlásí začátkem sezóny obvyklou čekací dobu přesahující jeden měsíc. Svým zákazníkům doporučují proto návštěvu servisního technika během léta, protože se tak vyhnou dlouhému čekání, a především je čas na řešení případných závad.

Před zahájením topné sezóny: Umíte odvzdušnit radiátor?

Odvzdušnění radiátoru není nic složitého, provádět byste jej ale měli nejen před začátkem topné sezóny, ale i v jejím průběhu. Doporučuje se začít od nejníže umístěných radiátorů a skončit u těch nejvýše instalovaných, u jednopodlažních domácností to zpravidla bývá koupelnový žebřík. Vzduch z topných těles vypusťte otočením odvzdušňovacího ventilu doleva. Ventil uzavřete ihned, jakmile přestane syčet unikající vzduch a z ventilu začne kapat voda. Tento postup po nějakém čase zopakujte, v případě potřeby i několikrát.

Leave a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..