Energie

Minerální vlna jako přirozená klimatizace? V létě ochladí, v zimě zahřeje

Letní slunce pomalu tlačí teploty přes hodnoty třetí desítky Celsiovy stupnice a nesnesitelné horko je přítomné nejen venku, ale často také uvnitř budov bez klimatizace. Díky správné izolaci však může být v obydlí příjemný chládek i bez dodatečného ochlazování vzduchu.

Zatímco dříve byla klimatizace spojena pouze s většími obchody či kancelářskými budovami, se zvyšující se životní úrovní roste jejich počet i v běžných domácnostech. Letní teploty jsou člověku nepříjemné a klimatizační jednotka již navíc není cenově nedostupným prvkem. Většina Čechů však nepočítá s tím, že ochlazovače vzduchu patří mezi velké energetické „žrouty“. Vytoužený chládek se tak nakonec může každoročně prodražit.

Řešení může představovat izolace z minerální vlny. „Ačkoliv to tak na první dojem nemusí vypadat, jedním z nejúčinnějších způsobů boje proti vysokým teplotám je právě zateplení. Pokud není budova dostatečně izolovaná, přes její fasádu a střechu v létě dovnitř proudí horko a v zimě naopak uniká potřebné teplo,“ vysvětluje Štěpán Lášek, aplikační manažer společnosti Knauf Insulation. Kvalitní zateplení podle něj dokáže ušetřit až 50 % nákladů na vytápění.

Oproti klimatizační jednotce je navíc minerální foukaná izolace ekologičtějším řešením. Dle odborníků z Mezinárodní agentury pro energie se odhaduje, že do roku 2050 vzroste spotřeba elektřiny na klimatizování budov na trojnásobek. Bude potřeba vyrábět více elektřiny, dodatečné chlazení budov navíc představuje také zátěž pro přenosovou síť. Izolace z minerální vlny naopak zatěžuje přírodu minimálně. „Izolace Supafil Loft je minerální vlna z panenského vlákna bez přidaných pojiv, retardérů hoření a dalších chemických látek. Díky své konzistenci se navíc aplikuje bez vzniku jakéhokoliv odpadu,“ dodává Lášek.

Minerální foukaná izolace Supafil Loft od Knauf Insulation se díky svému složení dostane do všech prostorů, dutin a tvarů obydlí. Plně se tedy přizpůsobí požadovanému povrchu a vytvoří přídavnou vrstvu, která v létě zajistí příjemný chládek a v zimě naopak pohodlné teplíčko.

Leave a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..