Zahrada

Na co myslet při nákupu muškátů? 5 tipů pro milovníky letních květin

Nevíte, jaké letní květiny si letos pořídit? Pokud hledáte odolné a nenáročné rostliny, kterým se daří na slunných a polostinných místech, jsou skvělou volbou muškáty. Tyto královny letních květin najdete ve všech zahradních centrech již v první polovině dubna. Odborníci z organizace Pelargonium for Europe (PfE) pro vás mají 5 rad, na co se při nákupu muškátů zaměřit.

  • Vybírejte husté rostliny

Pokud se chcete z muškátů radovat od prvního dne, vyberte si kusy, které mají na silných stoncích tolik listů, že v květináči téměř ani není vidět zemina. Husté a keřovité muškáty se silnými výhony měly u pěstitele dostatek času na to, aby vyrostly ve zdravé rostliny, a kromě listů tak mají i dobře vyvinutý kořenový bal. Obojí je nezbytné pro rychlý a zdravý růst.

  • Čím více poupat, tím lépe

Pokud chcete, aby se vaše zahrada, balkon nebo terasa proměnily v kvetoucí oázu co nejdříve, vybírejte muškáty s velkým množstvím poupat. Muškáty jsou rostliny milující sluneční svit, který potřebují ke svému kvetení. Pohlcují sluneční paprsky a kvést začnou teprve tehdy, když jich absorbují určité množství. Pokud mají jen málo poupat, znamená to, že ještě dost slunečního záření nevstřebaly a vy budete muset počkat a doufat, že v následujících týdnech bude slunce dostatek.   

  • Kolik muškátů koupit

Než se vydáte do zahradního centra, měli byste mít jasno v tom, kolik rostlin potřebujete. To samozřejmě závisí především na prostoru, který pro ně máte připravený. Aby se muškáty dobře vyvíjely, potřebují ho dostatek. Do truhlíku o průměru 40 cm se vejdou dva muškáty, do truhlíku o průměru 60 cm tři a do truhlíku o průměru 1 m se vejde čtyři až pět rostlin. Do květináče o průměru 20-25 cm se pak vejde pouze jeden muškát. Nezapomeňte také, že nádoby pro muškáty by měly být vysoké alespoň 18 cm.

  • Nakupte květináče správné velikosti

Kromě počtu rostlin jsou důležité také velikosti květináčů. Například muškáty v květináčích o průměru 11-12 cm jsou ideální pro výsadbu do balkonových truhlíků, zatímco muškáty XL v květináčích o průměru 13 cm a více se hodí spíše do opravdu velkých nádob. Muškáty v balení po šesti kusech kupujte jen v případě, že jste připraveni jim věnovat dostatek času a lásky. Měly málo času růst a budou potřebovat několik týdnů, aby se dostaly do stádia vývoje těch větších.

  • Kdy je správný čas na nákup?

V Evropě jsou skleníky plné muškátů již v první polovině dubna, největší výběr je ale k dispozici na začátku května. Pokud nemůžete rostliny chránit před chladem, nekupujte je příliš brzy. Muškáty by se měly trvale vysazovat ven až tehdy, když už v noci nehrozí mráz a teploty přes den dosahují dvouciferných hodnot. V severních zeměpisných šířkách je to přibližně v polovině května.

Tip: Nezapomeňte také na zeminu a hnojivo!

Až půjdete pro muškáty, pořiďte si zároveň kvalitní zahradní substrát do květináčů. Například pro balkonový truhlík o průměru 80 cm budete potřebovat 30 litrů substrátu, pro květináč o průměru 20 cm stačí asi čtyři litry. Myslete také na hnojivo. Ačkoli je většina substrátů již předhnojená, odborníci z PfE doporučují při výsadbě používat hnojivo s pomalým uvolňováním. Muškáty jsou totiž hustě rostoucí rostliny a mají velmi vysoké nároky na živiny. Předhnojený substrát obvykle tuto potřebu dokáže pokrýt pouze na několik týdnů.

Důležité: Chcete-li zajistit, aby živiny rostlinám vydržely až do podzimu, zvolte devítiměsíční hnojivo. Jakmile však venkovní teplota stoupne nad 20 °C, rostlina obvykle živiny spotřebuje již několik týdnů před předpokládaným koncem hnojení, a je ji proto třeba znovu přihnojit.

Podrobné rady k péči o muškáty získáte u specializovaných prodejců.

Leave a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..