Rozhodli jste se pro novou koupelnu nebo rekonstrukci současné? Určitě přemýšlíte nad tím, kde začít a jaké varianty zvolit tak, aby koupelna sloužila tak, jak má. Ing. Ivana Nová, specialistka sítě studií KOUPELNY Ptáček, poradí, jak se vyvarovat chyb a podle čeho se rozhodovat. „Úplně na začátku je důležité, aby si člověk uvědomil, jakým způsobem má koupelna sloužit hygienickým návykům a co všechno se od ní očekává. Další postup je pak už jednoduchý,“ vysvětluje Ing. Nová.
V první řadě je důležité uvědomit si, k jakému účelu má koupelna sloužit. „Pro kolik osob je koupelna určená, beru ji jako místo osobní hygieny nebo i prádelnu, využívám ji pouze pro sebe nebo i pro domácí mazlíčky?,“ nastiňuje Nová jen několik málo základních otázek, které by měly určit, k čemu koupelna bude sloužit a začíná u jedné z nejzásadnějších otázek – zvolit vanu nebo sprchu? Podle specialistky se jedná o úplný základ, od kterého se pak odvíjí celý ráz koupelny. „Vždyť koupelna patří k nejdůležitějším prostorům bydlení – je jedním z prvních míst, kam po ránu člověk zamíří, stejně jako večer těsně před spaním. Určuje tak atmosféru celého dne, proto by měla být řešena vždy tak, aby stoprocentně vyhovovala nárokům uživatele.“
Vana nebo sprcha?
Odpověď na otázku, zda zvolit vanu nebo sprchu, vychází z očekávaného využívání koupelny. „Dispozice koupelny pak hrají jen malou roli – v dnešní době je velice jednoduché zvolit vanu menších rozměrů se sprchovou zástěnou, která poslouží stejně dobře a pohodlně jako vana klasická,“ vysvětluje specialistka sítě studií KOUPELNY Ptáček. Podle ní je důležité dbát na to, co konkrétní člověk upřednostňuje – pro někoho je důležitá praktičnost sprchy a její rychlé použití, ale i menší spotřeba vody. Naopak někdo nevymění relaxační pohodlí vany ani za nic a pravidelný odpočinek ve vaně je součástí jeho každodenních hygienických návyků,“ uvádí Ing. Nová.
V případě, že se člověk rozhodne pro vanu, vybírá pak z velkého množství produktů na trhu. „Zásadní je velikost, tvar, materiál, ale i funkce,“ vysvětluje Nová, která upozorňuje, že například samostatně stojící vana zabere o něco více prostoru než zabudovaná a že lze volit mezi tradičními tvary, ať už klasickou obdélníkovou či oválnou, nebo rohovou či šestihrannou. „Pokud se člověk rozhodne naopak pouze pro sprchu, i zde má na výběr z široké škály jak sprchových vaniček a zástěn, tak sprchových hlavic – přesně podle přání každého jednotlivce,“ říká Ing. Nová.
WC samostatně nebo v koupelně?
Otázku toho, zda toaletu umístit přímo do místnosti koupelny nebo samostatně, řeší snad každý, kdo staví nově nebo koupelnu rekonstruuje. „V zásadě existuje platná norma, která určuje, že WC a prostor koupelny lze sloučit pouze do bytů 2+1 a menšího. V ostatních případech musí být buď samostatné WC, nebo WC v koupelně a k tomu ještě jedno další – samostatné,“ vysvětluje detailně specialistka z KOUPELNY Ptáček. Ta zároveň upozorňuje, že pokud se rozhodneme pro umístění WC v koupelně, je žádoucí oddělit jej diskrétní zástěnou či přepážkou tak, aby poskytovala dostatek soukromí.
Pračka v koupelně, ano nebo ne?
Pračka sama o sobě zabírá velice velký prostor, standardní rozměr 60 x 60 cm je velkým zásahem zvláště do malého interiéru. „Otázka pračky je velice individuální. Vychází z konkrétních požadavků každého člověka a z jeho očekáváného využívání koupelny. Pro někoho je samozřejmé, že koupelna je částečně pracovním a úklidovým místem – mluvíme tady především o menších prostorech, například panelákových bytech, které neumožňují mít prádelnu samostatně oddělenou. Někteří si naopak přejí mít koupelnu vyhrazenou výhradně pro osobní očistu, a proto volí prádelnu samostatnou,“ uvádí Ing. Nová.
Koupelnový nábytek a další nezbytné vybavení
Stejně jako předchozí body, i koupelnový nábytek by měl odpovídat požadavkům a nárokům uživatele. „Někdo využívá koupelnové úložné prostory pro osušky a potřeby denní hygieny, pro někoho je to naopak i prostor, kam se dají uložit úklidové pomůcky a další nezbytnosti k chodu celé domácnosti,“ říká Ing. Nová. Samozřejmostí pak podle ní je, aby kolem každého vybavení byl dostatečný prostor tak, aby bylo pohodlné se kolem nich pohybovat, stejně jako všechny pohodlně otevírat. „V dnešní době je koupelnový nábytek vyráběn v tolika variantách, že je schopný splnit požadavky velkých i opravdu malých prostor, stejně jako požadavky na design,“ říká Nová.
Umyvadlo by mělo být vybíráno také na základě jeho předpokládaného využívání. „Pro větší rodiny je vhodné například dvojumyvadlo, případně dvě paralelně umístěná umyvadla. Existuje samozřejmě nespočet designů, výšek a materiálů pro konkrétní potřebu daného člověka,“ dodává specialistka KOUPELNY Ptáček.
Nedílnou součástí koupelny jsou i obklady, které dotvářejí celkový dojem koupelny. „Existují i různé povrchy, které mají různé vlastnosti, ať už protiskluzové, povrchy, které se jednodušeji udržují nebo vysoce designové záležitosti, které v koupelně vytvářejí dominantní prvek,“ uzavírá Ing. Nová.
Pokud si nejste jistí, jaké vybavení koupelny zvolit, v síti koupelnových studií KOUPELNY Ptáček Vám rádi poradí s výběrem, ale i s architektonickým řešením přímo na míru pro vás.