Energie

Neuniká vám zbytečně teplo z domu? 3 tipy, jak ušetřit na energiích

Chladnější počasí klepe na dveře a s ním i topná sezóna. Přemýšlíte, jak na poplatcích za vytápění domova co nejvíce ušetřit? Zamyslete se, zda vám teplo z domu či bytu neuniká zbytečně ven. Tepelná izolace budovy je sofistikovaný systém, jehož efekt snadno sníží i jen malá skulina nebo použití nekvalitního materiálu. Chladný vzduch a mráz si pak vždy najde cestu a vede k větší spotřebě elektřiny či plynu. „Při správné tepelné izolaci domu se energetická spotřeba sníží až o 35 %. V současné době, kdy se ceny energií zvyšují, představuje částka nezanedbatelnou položku v domácím rozpočtu. Každý, kdo chce ušetřit, by měl s blížícím se příchodem zimy zkontrolovat, zda teplo z domácnosti nechtěně neodchází, a zvážit vhodné úpravy,“ říká Josef Pavlata ze společnosti BAUHAUS.

Klíč k úspoře? Komplexní tepelná izolace

Hlavním důvodem úniku tepla z budovy je nedostatečná tepelná izolace střechy, stěn a stropů, ale i špatně těsnící okna či dveře. Teplý vzduch stoupá v objektu vždy směrem vzhůru. Pokud tedy není strop nevyššího podlaží nebo střecha správně tepelně izolována, může prohřátý vzduch téměř bez omezení unikat. Za výraznou část energetických ztrát jsou zodpovědné také nezateplené vnější části budovy, fasáda objektu totiž dohromady tvoří obrovskou plochu. „S vhodnou izolací na jednotlivých úrovních domu se dají ztráty tepla zejména u starších objektů snížit až o 80 procent. Je ovšem klíčové, aby na sebe prvky izolačního systému domu navazovaly a tvořily funkční celek. Pokud jeden aspekt systému nefunguje, snižuje tím celkový efekt. Pro každou část budovy je vhodný jiný typ izolace, ať už hovoříme o zateplení stropu, fasády nebo třeba štítu domu. Důležité je také věnovat pozornost odpovídající tloušťce materiálu, jeho zvukovým a kročejovým vlastnostem i chování izolace v případě požáru,“ shrnuje Josef Pavlata ze společnosti BAUHAUS.

Jak ale problematická místa odhalit? Uzavřete okna a dveře a vydejte se na obhlídku všech koutů domu. Pozornost věnujte průvanu v prostoru. Popřemýšlejte, která část budovy je za něj zodpovědná a zda je způsobena absencí izolačního prvku nebo jeho nedostatečnou kvalitou. Někde postačí lokální úprava, jako je například seřízení či výměna oken nebo zateplení půdy. Zejména u starších domů je ale na vině kombinace hned několika faktorů a je potřeba přistoupit k celkové modernizaci budovy. „Počáteční investice u komplexní energetické sanace domu je větší, je třeba ale myslet na to, že s aktuálním růstem cen za elektřinu a plyn se vám vrátí v podobě financí ušetřených za vytápění objektu,“ říká Josef Pavlata ze společnosti BAUHAUS.

Tip 1: Zateplená střecha je základ

Špatné zateplení střechy a půdního prostoru je jedním z nejčastějších důvodů výrazného úniku tepla. Izolace přitom nejenom udržuje teplo v chladných měsících uvnitř, ale také zpomaluje prohřátí budovy v létě, celoročně tak pomáhá udržovat příjemné klima. Zateplení střechy by mělo být provedeno zvenku i zevnitř, stejně tak by měl být izolován strop posledního patra. „Vnější tepelná izolace střechy je dnes standardem, naopak zateplení podkroví bývá často opomíjeno. Řada lidí na něj myslí až v momentě, kdy chtějí doposud neobývaný prostor změnit na další bytovou část. Adekvátní izolace půdních prostor by ale měla být samozřejmostí nehledě na jejich aktuální využití. Množství tepla, které budovu bez jejich zateplení opouští, je enormní,“ upřesňuje Josef Pavlata ze společnosti BAUHAUS.

Co s tím? Základem správně izolovaného podkroví je vyplnění prostoru mezi krokvemi tepelným izolantem, nejčastěji minerální vlnou. „Přesto, že se to na první pohled zdá složité, zvládne jednoduchou tepelnou izolaci podkroví každý šikovný laik. Problém nastává v momentě, kdy je hloubka krokve malá a nelze použít dostatečně tlustou izolační vrstvu. Řešením je instalace dodatečných nosných latí. Pak už se jen vyplní prostor izolační hmotou stejně jako se to provádí u výplně prostoru mezi krokvemi,“ radí Josef Pavlata ze společnosti BAUHAUS. Pokud podkroví již zateplené máte, zkontrolujte, zda izolační materiál přesně vyplňuje prostor a nikde se nevyskytuje byť jen malá skulina. Chladný vzduch může unikat i malou mezerou, stoprocentní dolehnutí izolace na krokve je tedy klíčové. Pozornost věnujte i správné tloušťce izolačního materiálu. Platí jednoduché pravidlo – čím je tloušťka větší, tím se zvyšuje efekt izolace od vnější chladné teploty. Minimální hodnota by měla být okolo 16 cm, ideální je 20 cm a výše.

Tip 2: Jsou na vině okna?

Častým viníkem úniku tepla jsou také okna. Příčinou je zejména jejich stáří, špatná kvalita, neodborná montáž nebo v nejhorším případě kombinace více prvků. U některých oken postačí výměna okenní tabule za modernější, což zvládne každý zdatný kutil. U velmi starých oken s nekvalitními rámy a starším typem neizolujícího skla je ideální koupě nového okna. Výměna se rozhodně vyplatí, protože moderní okenní systémy jsou vybaveny tepelně izolačním sklem. Nejen, že jsou excelentními tepelnými izolanty, ale zároveň odhluční venkovní zvuky a poskytují vyšší bezpečnost. Problémy se však mohou vyskytnout i u novějších oken. Důvodem úniku tepla bývá hlavně nekvalitní montáž, osazení rámu nebo špatné seřízení způsobující nepřesnosti v doléhání. Zda vám teplo uniká zjistíte jednoduše přiložením dlaně k jednotlivým částem okna. Špatně seřízená okna zvládnete upravit sami. Chcete-li mít jistotu a nechat zrevidovat celý okenní systém, poproste o pomoc servisní firmu.

Tip 3: Když se technologie starají o teplo

V neposlední řadě pomohou s šetřením tepla termostatické hlavice umístěné na ventilu radiátoru. Měly by být součástí každého topného systému v domě i bytě. Snadno s nimi můžete regulovat teplotu pro odlišné denní režimy, ať už jste v práci nebo se chystáte spát. Nejčastějším typem jsou mechanické hlavice, na kterých se otočením zvolí stupeň vytápění a uživatel si topení přizpůsobí podle potřeby. Jejich nevýhodou je ovšem neschopnost rozpoznat větrání, během kterého zbytečně zvyšují intenzitu vytápění pro dosažení předvolené teploty. S tím naopak pomohu moderní digitální termostatické hlavice, které mají oproti mechanickým řadu výhod. „Digitální termostatické hlavice nabízejí nejvyšší uživatelský komfort a maximální úsporu tepla. Po počátečním nastavení se o regulaci tepla v domácnosti nemusíte vůbec starat. Umožňují určit přesnou teplotu pro jednotlivé dny a konkrétní časy. Stejně tak je s nimi možno zvolit, kdy bude topení zcela vypnuto. Velkou výhodou je, že některé z nich disponují funkcí rozpoznání otevřeného okna. V takovém momentě topení na chvíli zcela vypnou, zatímco mechanické hlavice naopak intenzitu topení zbytečně navyšují, aby dorovnaly teplotu,“ doplňuje Josef Pavlata ze společnosti BAUHAUS.

Vybrané produkty společnosti BAUHAUS

Fasádní deska Bachl EXTRAPOR 70 F

Fasádní deska z šedého pěnového polystyrenu se řadí k nové generaci stavebního izolačního materiálu. Kromě skvělých izolačních vlastností nabízí zvýšený tepelný odpor, trvalou teplotní odolnost a nízkou nasákavost. Desky EXTRAPOR různých tlouštěk se používají v kontaktních zateplovacích systémech ETICS. Cena desky v tloušťce 100 mm: 175 Kč (1 m2 = 350 Kč)

Skelná vata Isover Domo Plus

Skelná izolace Domo Plus o tloušťce 180 mm je určena k zateplení šikmých střech, podhledů ze sádrokartonu nebo nepochozích stropů. Nabízí velmi dobrou tepelnou i zvukovou izolaci a zamezuje úniku tepla z objektu. Je zároveň paropropustná a nehořlavá a díky šetrnému složení je taktéž ekologická a hygienická. Izolace je balena v roli ve stočeném pásu a lze ji zakoupit v různých tloušťkách. Cena izolace s tloušťkou 180 mm: 829 Kč (1 m2 = 138,17)

Nůž na izolaci Stanley FatMax

Ať už pracujete s minerální vatou, polystyrenem nebo pěnou, nůž na izolace FatMax si hravě poradí s každým typem izolačního materiálu. Ostrá 2milimetrová čepel z nerezové oceli je ideálním pomocníkem při řezání velkých kusů nebo dělení menších částí izolací. Je navíc vybavena dvěma typy ostří a výrazně usnadňuje provedení přesných řezů do materiálu s různou hustotou. Ergonomická a bimateriálová rukojeť poskytuje snadnou a pohodlnou manipulaci. Cena: 399 Kč

Montážní polyuretanová pěna Soudal FLEXIFOAM

Nízkoexpanzní montážní pěna byla speciálně vyvinuta pro profesionální instalaci oken. Nabízí 3x větší pružnost oproti standardním polyuretanovým pěnám a výborně přilne k povrchu, vyplní mezery a zůstane objemově stabilní. Je ideální hlavně pro vyplnění připojovacích spár, které vyžadují zvýšenou odolnost vůči dilatacím. Nabízí také skvělou tepelnou a zvukovou izolaci, zároveň je vzduchotěsná. Díky svému složení a vlastnostem je aplikovatelná celoročně, a to i pod bodem mrazu. Užitek najde také při tmelení nebo vyplňování dutin a otvorů v konstrukcích. Cena: 315 Kč

Montážní polyuretanová pistolová pěna PROBAU

Lepící a zdící pistolová pěna PROBAU je určena k utěsňování rámů oken a dveří, ale také koupelnových van, potrubí a parapetů. Oceníte ji i při vyplňování a utěsňování děr ve stěnách. Nízkoexpanzní pěna se vyznačuje minimální rozpínavostí během vytvrzování, díky tomu je tlak na okolní plochy výrazně minimalizován. Disponuje také skvělou přilnavostí k různým typům materiálu, od betonu, zdiva a dřeva až po polystyren a další stavební materiály (kromě plastů). Poskytuje skvělé tepelné i akustické izolační vlastnosti. Pistolový systém umožňuje přesnou aplikaci pěny do spár, práce s ní tedy bude nejen snadná, ale také rychlá. Cena: 215 Kč

Pistole na pěnu Soudal

Robustní, a přesto lehká pistole pomůže s aplikací polyuretanových montážních pěn. Její praktická konstrukce umožňuje rychle a přesně nanášet pěnu na potřebná místa, včetně nejmenších skulin. Je vyrobena z odolného plastu a disponuje ergonomickou rukojetí pro pohodlnou manipulaci při práci. Její součástí je kovová spoušť a zpětný ventil s kovovou kuličkou. Pistole je určena pro nasazení na montážní pěny se závitovým upínáním. Cena: 399 Kč

Digitální termostatická hlavice Elektrobock HD13-L

Digitální termostatická hlavice pomůže s přesnou regulací vytápění a tím i snížením nákladů na energie. Díky jednoduchému systému instalace ji zvládne umístit na ventil radiátoru každý. Následně stačí na podsvíceném displeji nastavit preferované teploty pro jednotlivé dny a hodiny. Naprogramovat je možné až 8 časových úseků a 2 teplotní hodnoty na každý den, a to v rozsahu od 3 do 40 °C. Vytápění je tak po celý týden přesně regulováno a nemusíte se o něj starat. Zařízení je navíc vybaveno funkcí automatické uzavření ventilu při náhlém poklesu teploty v místnosti při otevření okna nebo funkcí BOOST. Termostatická lavice je kompatibilní s širokou škálou ventilů v rozměru M 30×1,5 a je napájena dvěma 1,5 V AA bateriemi. Cena: 549 Kč

Leave a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..