Podlahy

Nostalgická kolekce podlah Kährs Beyond Retro: Barevný flirt se vzpomínkami

Do barevného flirtu s minulostí se pustila nová kolekce třívrstvých dřevěných podlah Beyond Retro od švédského výrobce Kährs, stvořená v návaznosti na osmdesátileté výročí, kdy byl společnosti udělen patent právě na vícevrstvou konstrukci dřevěných krytin. Šest nostalgických dekorů by podle svých tvůrců našlo dvojníky v letech minulých, od třicátých let (dekor Loft White) až po léta devadesátá (dekor Frosted Oat).

Největší evropský výrobce dřevěných krytin švédský Kährs, jehož výhradním distributorem u nás je  společnost Kratochvíl parket profi (KPP), už více než 150 let diktuje trendy, designové i technologické.  Jedním z prvních patentů byla zmíněná vícevrstvá konstrukce dřevěných podlah, která znamenala pro vývoj podlah z tohoto materiálu mnohé – vícevrstvé krytiny jsou na rozdíl od klasického masivního dřeva tvarově i rozměrově stabilnější při změnách teplot a vlhkosti, což umožňuje jejich pokládku plovoucím způsobem i pokládku na podlahové topení. A samozřejmě je to způsob výroby šetrnější k přírodě, protože tzv. výtěžnost ušlechtilých stromů je u vícevrstvých krytin násobně vyšší než u masivních podlah.  

Výročí technologického patentu uctil Kährs v designové rovině, a to novou kolekcí Kährs Beyond Retro s přírodními, klidnými dekory, které by se uplatnily v interiérech let minulých i těch současných. „Nová kolekce má dva výrazné benefity, prvním je jednoznačně povrch s ultra matným lakem, který považuji  za nejhezčí povrch současnosti. Nechává totiž více vyniknout krásu dřeva, nepotlačuje ji na rozdíl od saténových a lesklých laků, které v moderních prosklených a tedy výrazně prosvětlených interiérech mohou odleskem ovlivnit vizuální dojem z podlahy. Lidé chtějí matný povrch, který by vypadal jako olej, ale zároveň se nikdo o takovou podlahu nechce náročně starat jako o podlahou olejovanou, tzn. s pravidelným přeolejováním atd… Ultra matný lak takovou údržbu nevyžaduje, přitom vypadá jako olej,“ vysvětluje Aleš Viktorin, vedoucí regionálního prodeje společnosti Kratochvíl parket profi, a přidává i druhý benefit nové kolekce Kährs Beyond Retro.

„Druhou výhodou je variabilita formátu, každý dekor je v nabídce v 1-lamele, tedy v klasickém dvoumetrovém prknu (2000 x 187 x 15 mm), a zároveň i v 3-lamele (2423 x 200 x 15 mm), tedy v  menším parketovém formátu, což u jiných kolekcí nebývá zvykem. Právě toto dvojí provedení umožňuje kombinaci jednoho dekoru v různě velikých místnostech, např.  do hlavního obývacího prostoru si lidé zvolí 1-lamelu a třeba do malých dětských pokojů, kde 1-lamela nedává smysl, použijí  formát s 3-lamelou při zachování stejného dekoru. Když pak mezi místnostmi otevřou dveře, nabídne se jim barevně navazující podlaha, bez rušivých dekorových odchylek,“ chválí novou kolekci Aleš Viktorin z KPP.A aby dojem byl opravdu dokonale sladěný, každý dekor má i svou vlastní obvodovou, přechodovou i náběhovou schodovou lištu, tedy žádné dohledávání barevně „podobných“ doplňků.

Kolekce Beyond Retro: Inspirováno minulostí, navrženo pro budoucnost

Kolekce Beyond Retro je navržena do interiérů, ve kterých klasické detaily flirtují se vzpomínkami na minulá desetiletí, ale celkový vzhled má nestárnoucí a moderní design. A jak vidí designéři švédské značky Kährs moderní interiéry inspirované nábytkem, dekoracemi a barvami minulých dekád?

1920: Dekor Loft White

Protřepat, nemíchat – jemnou vanilkovou zmrzlinu zkombinujte se šedými tóny a barevné moření aplikujte jen lehce na povrchu podlahy, aby vynikla rustikální přirozenost dřeva se všemi jeho „nedokonalostmi“, a to i díky ultra matnému laku.

1950: Frozen Hazelnut

Pletená, úžasně měkká kašmírová šála, co víc vzbuzuje pocit útulného interiéru. Jemné moření dává vyniknout přirozené rustikálnosti dřeva s ultra matnou povrchovou úpravou.

1960: Dekor Charcoal Light

Chuť sušených rozinek máčených v horké čokoládě. Moření do tmavě hnědého odstínu v kombinaci s rustikálností dřeviny přináší jedinečný dekor s povrchovou úpravou v ultra matném laku.

1960-1970: Dekor Urban Brown

Zapadající sluncem v parku velkoměsta. Jemné zbarvení podlahy, ve kterém  vynikají suky a praskliny dřeva, je zcela přirozené a navozuje hřejivou atmosféru v interiéru. Opět s povrchovou úpravou v ultra matném laku.

1970: Dekor Pearl Grey

Říční kameny omílané rozbouřenou vodou. Moření do šedého odstínu vytváří krásné vzorování a podtrhuje rustikální kresbu dřeva. Opět s ultra matnou povrchovou úpravou.

1980: Dekor Frosted Oat

Pohlédněte na sklizená podzimní ovesná pole s jemnou krustou námrazy – rustikálnost dřeva opět vyniká pod jemným bílým a transparentním mořením, jehož přirozený design je umocněn ultra matnou povrchovou úpravou.

http://podlahyonline.cz

www.kpp.cz

Leave a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..