Podlahy

Nová kolekce SPC krytin Arbiton Woodric Eir: Když prsty cítí, co oči vidí

Nová kolekce minerálních SPC krytin Arbiton Woodric Eir je díky technologii synchrostructure dokonalou souhrou pro naše smysly zrak a hmat. Suky či kresbu dřeva na podlaze nejen vidíte, ale v daném místě i cítíte. Tato synchronizace mezi pohledem a skutečnou strukturou povrchu nebývá u dřevěných dekorů „umělých“ krytin běžná. K maximální přirozenosti 12 dubových dekorů kolekce minerálních krytin Arbiton Woodric Eir přispívá i nižší opakovatelnost lamel (každý dekor je vyroben v 10 unikátních lamelách oproti obvyklým 6) či matné provedení.

Zatímco dřevěné podlahy „vyrostly“ jako stromy, takže každá lamela představuje originál, u všech ostatních krytin vyráběných „průmyslově“ s dřevěným dekorem (vinyly, lamináty, SPC…) je přirozenost celkového dojmu podlahy ovlivněna mírou opakovatelnosti jednotlivých lamel. Dřevěný design je totiž vytvářen dekorativní povrchovou fólií na lamele, velmi zjednodušeně řečeno, je na fólii vytištěn. A četnost těchto různých designů lamel určuje, nakolik podlaha v ploše pak působí věrohodně jako dřevěná. Obvykle se design opakuje každou šestou lamelu, která má stejné prvky – suky, praskliny, kresbu dřeva. U nové kolekce minerálních krytin Arbiton Woodric Eir je však opakovatelnost výrazně nižší, v rámci jednoho dekoru existuje hned 10 unikátních lamel s více než 40 různými prvky, jako jsou suky, praskliny, kresba dřeva atd. I pro bystré oko je tak reálnost a věrohodnost dřevěné podlahy v ploše skutečně vysoká. „Nižší opakování každých deset lamel je důležité. Pokud jsou totiž na lamele výraznější prvky, třeba suky, odstínové změny, praskliny, tak při nižším opakování je člověk tolik nepostřehne a podlaha nepůsobí uměle, ale přirozeně. Více než 40 unikátních prvků také zvyšuje věrohodnost dřevěného dekoru v ploše. U obyčejnějších produktů lamely vypadají jedna jako druhá, chybí jim nápaditost,“ srovnává Aleš Viktorin, vedoucí regionálního prodeje společnosti Kratochvíl parket profi, která k nám novou kolekci SPC krytin Arbiton Woodric dováží.

Vizuální přirozenost podlahy zvyšuje i již zmíněná technologie synchrostructure, která rovněž není standardem. „Technologie EIR  – embosed in register – znamená, že to, co vidíme na fólii s dekorem, výraznou kresbu dřeva, imitaci kartáčování, to stejné je reálně přeneseno i do povrchu lamely. Pokud tedy vidím suk, tak přejedu-li po něm rukou, tak ho v daném místě i cítím, plasticita v tom místě koresponduje s dekorem na krytině. Nebývá to standardem, někteří výrobci to u krytin nerespektují, mají jednu univerzální povrchovou úpravu, nějaký gravír na povrchu lamely, bez ohledu na to, zda se jedná na pohled o čistý dekor nebo rustikální,“ vysvětluje Aleš Viktorin, čím se nová kolekce minerálních krytin Arbiton Woodric Eir posouvá o třídu výše.

Věrohodnosti celkového dojmu nahrává ještě velmi matný, přirozený vzhled dekoru, bez odlesků. A také provedení V drážek, sražených hran na krátké i dlouhé straně lamely. Zkosené hrany ve spáře bývají obvykle ošetřeny jednolitou univerzální barvou, která se hodí k dekoru, třeba béžovou.  „Tentokrát je dekor stažen i do té hrany ve spáře, takže lamela opravdu působí jako dřevo, je to přirozenější, věrohodnější provedení,“  chválí detaily A. Viktorin z KPP.

SPC krytiny Arbiton Woodric Eir poprvé umožňují pokládku lepením

Poslední novinkou poměrně klidnější kolekce, s převahou velmi přirozených přírodních dubů ve světlejším provedení, je možnost pokládky celoplošným lepením. Doteď byly rigidní SPC krytiny, jejichž jádro je vyrobené ze směsi drceného kameniva – minerálů,  pokládány výhradně na zámek. Poslední novinka mezi podlahovými krytinami, ekologičtější nástupce oblíbených vinylů, však v podobě nové kolekce SPC Arbiton Woodric Eir zvládne i pokládku lepením. Svého předchůdce vinyl tedy SPC krytiny už nahradí i v tomto směru. Oproti vinylům je přidanou hodnotou SPC krytin ohleduplnost k životnímu prostředí, jedná se o krytiny 100% recyklovatelné.

Krytiny SPC (z angl. Stone Polymer Composit), označované také jako SPC rigidy, jsou vyrobené ze směsi drceného kameniva – minerálů. Kamenivo dodává těmto krytinám pevnost a ohebnost, pružnost zajišťují polymery. Při výrobě nejsou používána žádná změkčovadla neboli ftaláty ani jiné škodliviny. SPC podlahy jsou tedy zdravotně zcela nezávadné a zároveň 100% recyklovatelné. Jaké další výhody má tento typ krytin? Podlaha s minerálním jádrem je vysoce pevná, odolná vůči bodovému zatížení i celkovému opotřebení. „Proti vinylovým podlahám má také větší tvarovou stabilitu, přesto je měkká (oproti např. laminátovým podlahám), na dotek teplá, pružná, mírní nárazy apod.,“ dodává Aleš Viktorin z KPP.

Nová kolekce minerálních krytin Arbiton Woodric Eir je vhodná i pro komerční prostory, zvýšenou ochranu proti poškrabání zajišťuje ochranná vrstva Titanium Nano Layer.

http://podlahyonline.cz

www.kpp.cz

Leave a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..