Počty nahlášených případů vloupání do bytů, chat a domů vzrostly po epidemii koronaviru o čtvrtinu. Vyplývá to z aktuální statistiky kriminality Policie České republiky. V červnu nahlásili majitelé domů, bytů a chat v průměru 93 případů vloupání denně, celkem 2791. Jen v tomto měsíci způsobili zloději škodu přes 113 milionů korun. Oproti období trvání nouzového stavu od poloviny března do poloviny dubna narostla o čtvrtinu. Odborníci očekávají, že s uvolněním vládních opatření a s příchodem dovolených bude počet vloupání i nadále stoupat. Potvrzují to i loňská čísla, kdy jen v červenci a srpnu 2019 řešili policisté 7866 případů s celkovou škodou přes 400 milionů korun.
Na zloděje platí bezpečnostní dveře a bezdrátové zabezpečení. S certifikovanými systémy si poradíte sami. Pojišťovny to uznávají.
Podle zkušeností odborníků je největší překážkou pro zloděje kombinace bezpečnostních dveří a bezdrátového zabezpečovacího systému s centrální jednotkou, která je propojena s mobilní aplikací. „Kvalitní zabezpečení dnes zvládne obyvatel domu nainstalovat sám a za hodinu může mít celý objekt již střežený. Integrovaná bezdrátová čidla hlídají okna a dveře, hlásí požár nebo vytopení“, vysvětluje Tomáš Výlet, projektový manažer společnosti Bedo Ajax. Centrální jednotka má záložní baterii pro případ odpojení elektřiny a je napojena na mobilní aplikaci přes Ethernet a volitelně i přes SIMkartu. Uživatel má tak optimální kontrolu nad vším, co se u něj v domácnosti děje. „Instalaci svépomocí u tohoto systému, který má certifikaci na druhý bezpečnostní stupeň, uznává většina pojišťoven, takže v případě vloupání, vytopení nebo požáru nebudete mít problém s pojistným plněním,“ vyzdvihuje výhody Tomáš Výlet z Bedo Ajax.
Do hlídání domácnosti zapojte své sousedy
Statistiky potvrzují, že doba dovolených je pro zloděje nejlákavějším obdobím k vloupání. Právě v letních měsících dochází oproti celoročnímu průměru k vniknutí do domů, bytů a chalup až o třetinu častěji. S hlídání vaší domácnosti vám po dobu dovolené mohou pomoci vaši sousedé, třeba prostřednictvím nové služby Bedo SOS, jak přibližuje Tomáš Výlet ze z Bedo Ajax. „Do mobilní aplikace si můžete přidat kontakt na důvěryhodné osoby, například vaše sousedy. Ti mohou na základě alarmu v aplikaci na událost zareagovat, pokud vy nejste doma, a na upozornění neodpovíte. Služba je zároveň napojena na pult centrální ochrany, kde je vám i vašim sousedům k dispozici operátor, který jim poradí, jak situaci ověřit a v případě potřeby kontaktuje složky IZS.