Finance a pojištění

Průzkum Ušetřeno.cz: Kolik domácnosti stojí nadstandardní teplotní komfort

Češi mají doma rádi teplo, což se projevuje i několik týdnů před koncem topné sezóny. Průzkum srovnávacího portálu Ušetřeno.cz potvrdil, že celých 68 % českého národa doma skutečně přetápí často až na 25 °C. Teplo domova Češi udržují i v noci, kdy si
v 73 % případů nastavují topení na zhruba 20 °C, což je jinak obvyklá denní teplota ve většině evropských domácností. V rámci pohodlí však Češi často zapomínají, že každý stupeň navíc se citelně promítne do rodinného rozpočtu. Snížení nákladů za vytápění se tedy pokoušejí dosáhnout alespoň samoregulačním zařízením na topení. Na druhou stranu pouze 16 % z nich dodržuje pravidlo nevětrat při zapnutém topení. Ušetřit za teplo lze ovšem také lepším zateplením bytu, a především změnou dodavatele energie.

Blíží se konec topné sezóny a s ním i vyúčtování ročních nákladů na vytápění, ze kterého mnoho lidí doslova polije horko. Češi totiž milují teplo domova, ať už bydlí v rekonstruovaném zatepleném domě, v bytě v paneláku nebo ve starším domě bez zateplení. Podle průzkumu, který provedl srovnávací portál Ušetřeno.cz u 542 respondentů napříč republikou, 68 % dotázaných udržuje doma přes den teplotu mezi 21 °C a 25 °C. 30 % oslovených pak preferuje 15 °C až 20 °C, což je také rozmezí, ve kterém většina Čechů v noci spí (73 %). Pouze 16 % „otužilců“ snižuje na noc teplotu na 10 °C až 15 °C. Všeobecně doporučované teploty v topné sezóně jsou přitom 20 °C až 21 °C přes den a 15 °C až
17 °C v noci.
 

Mít doma pořád teplo je sice příjemné, ale je dobré brát v potaz, že částka za topení představuje
v rodinném rozpočtu dost významnou položku. Například u rodinných domů topících plynem se běžně pohybuje okolo 27 000 korun za jednu sezónu. Nastavení teploty tedy hraje zásadní roli. Každé zvýšení termostatu o 1 °C navýší spotřebu energie o 5 až 6 %, což zhruba odpovídá částce 2 700 Kč navíc,“
říká
Markéta Witoszová, specialistka na energetiku z portálu Ušetřeno.cz.

Snížit účet za vytápění se Češi, kteří si doma oproti jiným národům rádi přetápí, obvykle snaží nainstalováním samoregulačního zařízení přímo na topení (více než polovina respondentů). Náklady se snaží držet na uzdě i tím, že v noci nechávají topení zapnuté na minimum, či ho vypínají úplně (čtvrtina respondentů). Málokdo si však hlídá, aby při větrání neměl zbytečně zapnuté topení (jen 16 % dotázaných).

Výrazně ušetřit za teplo lze také změnou dodavatele energie. Z průzkumu vyplynulo, že Češi jsou v tomto ohledu poněkud opatrní, pro změnu se rozhodnou obvykle jednou za pět let (41 % respondentů). Markéta Witoszová uvádí důvody odchodu k jinému dodavateli: „Nejčastěji lidé mění dodavatele plynu nebo elektřiny kvůli zdražení služeb stávajícího dodavatele. Dalším důvodem bývá to, že jim vypršela smlouva a mají chuť zkusit jiného dodavatele s lepšími podmínkami, což se jim ve většině případů také vyplatí.“ Čtvrtina dotázaných pak o změně dodavatele nerozhoduje, nicméně dodává, že důvody ke změně nevidí, neboť je se stávajícím dodavatelem dlouhodobě spokojená.

Snadných způsobů ke snížení spotřeby tepla je celá řada. Základem je naučit se topit méně. Je také vhodné mít v každém pokoji jinou teplotu – v obývacím a dětském pokoji vyšší, v ložnici nižší. Větrat se v zimě doporučuje vždy s vypnutým topením, a to intenzivně dvakrát denně po dobu 10 minut. Velkým nešvarem českých domácností jsou také zavzdušněné radiátory, které navíc ještě bývají zakryté těžkými závěsy. Na vině bývají i špatně utěsněná okna a dveře, pod kterými teplo uniká ven.

Průzkum byl proveden v období 17. 4. – 6. 5. 2019 na vzorku 542 respondentů z celé České republiky.

Ušetřeno.cz je největší nezávislý online srovnávač poskytovatelů služeb pro domácnosti v ČR. Nabízí bezplatné srovnání produktů více než 100 společností z energetiky, telekomunikací, financí a pojištění. Současně zákazníkům pomáhá se sjednáváním smluv od začátku až do konce. Společnost Ušetřeno.cz působí na trhu od roku 2010 a jejích služeb dosud využilo přes 3,5 milionu klientů. Ti s různými dodavateli uzavřeli přes 159 tisíc smluv a změnou dodavatele energií ušetřili bezmála 300 milionů korun. Portál Ušetřeno.cz přináší ve svém online Magazínu novinky z různých oborů a také užitečné tipy, jak snížit rodinné výdaje.

One Comment

  1. Pingback: Co bude, až nebude plyn z Ruska? Máme několik silných karet, vyložit je ale musíme najednou - VOXPOT

Leave a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..